*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٥٥٦٢ ١٠:٣٧ - 1395/08/20   تازه‌های علمی  ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه‌های علمی

تازه‌های علمی 209


▪ شناسایی سالمندانی که در معرض زمین خوردن قرار دارند ▪ نابودی ۱۰ درصد زمین در ۲۵ سال ▪ قابلیت الماس برای ذخیره کردن حجم عظیمی از اطلاعات

شناسایی سالمندانی که در معرض زمین خوردن قرار دارند

محققان موفق به ساخت حسگری شدهاند که سالمندان در معرض زمین خوردن را سههفته قبلاز حادثه شناسایی میکند.

به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، اعصاب اندام حرکتی و درک پیامهای عصبی با افزایش سن کاهش مییابد. این امر باعث میشود پاها هنگام راه رفتن موانع را احساس نکنند و بر اثر نبود تعادل، شخص زمین بخورد. زمین خوردن مهمترین دلیل شکستگی لگن در سالمندان مبتلا به پوکی استخوان است؛ همچنین باعث ضربه به سر و کاهش هوشیاری میشود.

محققان دانشگاه میزوری (بزرگترین و معتبرترین دانشگاه دولتی در ایالت میزوری آمریکا) برای شناسایی سالمندانی که در معرض زمین خوردن قرار دارند، حسگری طراحی کردهاند که با اندازهگیری و کنترل دایمی سرعت راه رفتن و طول گامها، احتمال زمین خوردن را سه هفته قبل از حادثه پیشبینی میکند. این حسگر در محل زندگی سالمند قرار دارد و اطلاعات جمعآوری شده در مورد نحوه راه رفتن و طول گامها را برای یک مرکز پزشکی در کلمبیا ارسال میکند. با هشدار دستگاه، امکان اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از زمین خوردن فراهم میشود.

نمونه اولیه این حسگر غیرپوشیدنی با استقبال سالمندان روبهرو شده است و امید میرود با تکمیل آن، تأثیر قابل توجهی در جلوگیری از زمین خوردن و از کارافتادگی سالمندان داشته باشد. زمین خوردن یکی از مهمترین دلایل از کارافتادگی افراد پس از 65 سالگی است و سالانه میلیونها تن در سراسر جهان را درگیر میکند.

نابودی ۱۰ درصد زمین در ۲۵ سال

 نتایج نگرانکنندهی تحقیقاتی منتشر شده که بر این اساس بشر طی ۲۵ سال گذشته بلایی ماورای تصور بر سر محیط زیست آورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، تحقیقات اخیر نشان میدهد که از دهه ۹۰ میلادی و با گذشت حدود ربع قرن، ۱۰ درصد از محیط زیست طبیعی زمین به واسطهی توسعه اجتماعات انسانی و افزایش فعالیتهای ناشی از آن از بین رفته است. این مطالعه توسط تیمی از محققان از کشورهای مختلف جهان انجام شده و نشان میدهد که آمازون با از دست دادن ۳۰ درصد از محیط زیست خود بیشترین صدمه را در بابت توسعه فعالیتهای انسانی در سراسر جهان متحمل شده است.

همچنین آفریقا با ۱۴ درصد نابودی محیط زیست طبیعی، یکی دیگر از مناطق شاخص زمین در این روند نگرانکننده بوده است. ایجاد تغییرات گسترده در محیط زیست، توسعه فعالیتهای صنعتی و افزایش زیرساختارها مهمترین عامل نابودی بخش زیادی از محیط زیست زمین بوده است.

کاهش وسعت آبریز آمازون یکی از مهمترین عوامل نابودی بخش زیادی از محیط زیست زمین عنوان شده است. تخمین زده میشود که این جنگلها بخش عظیمی از کربن تولید شده در دنیا را در خود ذخیره میکند و به همین دلیل یکی از عناصر حیاتی در بهبود وضعیت آلودگی سراسر زمین به حساب میآید.

قابلیت الماس برای ذخیره کردن حجم عظیمی از اطلاعات

 محققان دریافتند با ایجاد تغییراتی در ساختار الماس، میتوان حجم زیادی از اطلاعات را در آن ذخیره کرد.

به گزارش ایرنا از فاکسنیوز، محققان نوعی از الماس را مورد بررسی قرار دادند که در ساختار کریستالی آن فضاهای خالی وجود دارد که اصولاً باید توسط اتمهای کربن پر شوند؛ اما درون آنها الکترونها جای گرفتهاند. این اختلال در ساختار الماس به عنوان مراکز تخلیه نیتروژن شناخته میشود، زیرا در نزدیکی این فضاهای خالی اتمهای نیتروژن وجود دارد.

محققان راهکاری یافتند که با استفاده از تابش لیزر، اتمهای مستقر در مراکز تخلیه نیتروژن را باردار کنند. رفتار الکترونها نیز پس از برخورد پرتوهای نور تغییر میکند و رنگ آنها تیره میشود. این تغییر، کاملاً پایدار است و در اثر تابشهای ضعیف نوری از بین نمیرود.

یافتههای این تحقیق نشان میدهد که میتوان از الماس برای ثبت دادهها به شکل ناخالصیهای باردار استفاده کرد و پرتوهای لیزر قابلیت ثبت، بازخوانی، پاک کردن و بازنویسی اطلاعات را در اختیار میگذارند. در واقع به اعتقاد محققان میتوان در چندنانومتر از سطح الماس، یک بیت اطلاعات را ذخیره کرد. همچنین میتوان اطلاعات را به صورت سه بعدی روی الماس نگهداری کرد.

در حال حاضر محققان امکان بازخوانی و تغییر اطلاعات ذخیره شده روی الماس را ندارند؛ اما در تلاشاند تا راهکارهای مناسبی را برای ثبت و بازخوانی اطلاعات در ابعاد نانو بیابند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج