*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٦٠٧٥ ٠٨:٥٠ - 1395/09/09   تازه‌های علمی ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه‌های علمی

تازه‌های علمی 212


▪ ساخت عضله با رشته‌های نایلون ▪ پارچه‌ای که انرژی خورشید را ذخیره می‌کند

 


ساخت عضله با رشتههای نایلون

محققان دانشگاه ام آی تی با استفاده از یک رشته نایلونی عادی و مرکب رسانا توانستند نوعی عضله مصنوعی بسازند که قابلیت اجرای بسیاری از عملکردهای عضلات واقعی را در اختیار میگذارد.

به گزارش ایرنا از ساینس، این عضلات مصنوعی که در یک فرآیند نسبتاً ساده با استفاده از فیبرهای نایلون تولید میشوند، نسبت به گرما با تغییر ضخامت و طول واکنش نشان میدهند.

محققان در جریان آزمایشها دریافتند که این رشتههای نایلونی پساز 100 هزار چرخه تغییر اندازه، کارآیی خود را از دست نمیدهند و قابلیت 17 بار انقباض و انبساط را در هر ثانیه دارند.

پیشاز این نیز تحقیقاتی به منظور تولید عضلات مصنوعی با استفاده از رشتههای نایلونی انجام شده است. اما تاکنون برای تحریک رشتههای نایلونی به منظور شبیهسازی عملکرد عضلات از سیمپیچ و محرکهای خطی استفاده شده است و تنها برخی از قابلیتهای ابتدایی عضلات شبیهسازی شده است. شیوه مذکور در مقایسه با رویکرد MIT بسیار کندتر بوده و نیازمند صرف انرژی نسبتاً زیادی است.

همچنین در تحقیقات دیگری با استفاده از نانوتیوبهای کربنی و لاستیک، نوعی عضله مصنوعی ساخته شده است که قابلیت بیشاز یک میلیون بار انقباض و انبساط را دارد. اما هزینه تولید عضلات مصنوعی با استفاده از این شیوه بسیار سنگین بوده و برای کاربردهای روزمره مناسب نیست.

رویکرد MIT بسیار ساده و کارآمد است و در آن از مواد اولیه ارزانقیمت استفاده میشود. همچنین تحریک رشتههای نایلونی، با استفاده از سیگنالهای الکتریکی انجام میشود که بسیار کمهزینه و در دسترس است. علاوه بر این، سرعت و زاویه خم شدن رشتههای نایلونی و همچنین نیروی حاصل از آن، در مقایسه با سایر روشها، بسیار قابل توجه است.

محققان بر این باورند که با استفاده از این فناوری میتوان مجموعهای از تجهیزات انعطافپذیر، از اندامهای روباتیکی گرفته تا ابزارهای ساخت مورد استفاده در صنعت هوانوردی و اتومبیل را تولید کرد.

گفتنی است، موسسه فناوری ماساچوست یا ام آی تی، برترین دانشگاه جهان براساس جدیدترین رتبهبندی QS، دانشگاهی تحقیقاتی و خصوصی در کمبریج ماساچوست آمریکا است که از گذشته تا بهحال بهخاطر آموزش و پژوهش در زمینه علوم فیزیکی و مهندسی و بهتازگی نیز علوم زیستی، اقتصاد، زبانشناسی و مدیریت، شهرت زیادی بهدست آورده است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

 

پارچهای که انرژی خورشید را ذخیره میکند

محققان دانشگاه فلوریدای آمریکا نوعی پارچه هوشمند ساختند که قادر است انرژی خورشید را درون خود ذخیره کند.

به گزارش ایرنا از نیچر، ظهور فناوریهای موبایل، موجب افزایش نیاز کاربران به منابع قابل حمل انرژی شده است و ظاهراً سادهترین راهکار این است که منبع انرژی موردنیاز به عنوان بخشی از لباسهای روزمره، توسط کاربران پوشیده شود.

تولید فناوری مناسب برای انجام این کار مستلزم پیشرفتهای جدید در زمینهی تجهیزات الکترونیکی انعطافپذیری است که هم قابلیت جذب انرژی و هم قابلیت ذخیره آنرا در اختیار بگذارند.

محققان دانشگاه فلوریدای مرکزی برای این منظور نوعی پارچه هوشمند تولید کردند که در آن رشتههای نازک و انعطافپذیری از جنس مس در میان تاروپود پارچه قرار دارد و قادر است نقش سلول خورشیدی و باتری را بر عهده بگیرد.

در یک طرف این پارچه هوشمند سلولهای خورشیدی و در طرف دیگر آن باتریها بافته میشوند. هنگامی که پارچه در برابر نور خورشید قرار میگیرد، الکترونها مستقیماً به سمت دیگر پارچه جریان مییابند و در آنجا درون باتریها ذخیره میشوند. در آزمایشهای اولیهی محققان دریافتند چگالی انرژی ذخیره شده در هر سانتیمتر مکعب از پارچه معادل 15/1 میلیوات ساعت و چگالی انرژی ذخیره شده در آن 243 میلیوات در سانتیمتر مکعب است.

یکی از مهمترین کاربردهای این فناوری، استفاده از لباسهای هوشمند برای تأمین توان موردنیاز تجهیزات الکترونیکی قابل حمل از جمله گوشی تلفن همراه و ردیابهای سلامتی است. همچنین محققان معتقدند با استفاده از این فناوری میتوان توان موردنیاز خودروهای الکتریکی را هم تأمین کرد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج