*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٦٤٢٦ ١٠:٥٣ - 1395/09/20    ساخت پروتز برای بازگشت بینایی نابینایان  ارسال به دوست نسخه چاپي


 ساخت پروتز برای بازگشت بینایی نابینایان

تــــــــــازه‌هـــــــای عــــلـــــمــــــی 213


▪ ساخت پروتز برای بازگشت بینایی نابینایان یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه پیزای ایتالیا روشی برای حفظ بینایی دوباره برای مبتلایان به اختلال پیش‌رونده انحطاط شبکیه یافته‌اند. ...

  ساخت پروتز برای بازگشت بینایی نابینایان

 یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه پیزای ایتالیا روشی برای حفظ بینایی دوباره برای مبتلایان به اختلال پیشرونده انحطاط شبکیه یافتهاند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقلاز «منتال فلاس»، میلیونها نفر در سراسر جهان دچار انواع مختلفی از اختلال پیشرونده انحطاط شبکیه هستند؛ این شرایط به تدریج نابینایی را به وجود میآورد.

دانشمندان با ارائهی تحقیق خود باور قدیمی درباره شکلپذیری مغز را دگرگون کردهاند. تحقیق محققان ایتالیایی نشان میدهد، پروتز بصری جدید به افراد کمک میکند تا سیگنالهای بصری را در مغز ذخیره کنند.

«الیزا کاستالداری» و «ماریا کانستا مورون» سیستم  شبکه مصنوعی آرگوس۲ را در چشم هفت بیماری که دچاری «رتینیت پیگمانته» بودند، نصب کردند. این سیستم سیگنالهای نوری کوچکتری به آنچه از شبکیه باقیمانده میفرستد. سیگنالها چند سلول باقیمانده شبکیه را تحریک میکند. سپس اطلاعات بصری را از طریق اعصاب به مغر میفرستند. به این ترتیب فرد میتواند الگوهای نوری را شناسایی کند و به تدریج ببیند.

جالب آنکه تمام بیماران شرکتکننده در این تحقیق، قبل از انجام عمل جراحی، به مدت ۲۰ سال نابینا بودند. تعدادی از آنها حتی قدرت تشخیص نور را نیز نداشتند.

الیزا کاستالدی که مدیریت این تحقیق را برعهده دارد، در اینباره میگوید: ما قابلیت ردیابی اشکال کوچک و بزرگ و تضاد نور و سایه را در بیماران آزمایش کردیم. این آزمایش در دو فاصله زمانی در بیماران انجام شد که در مرحله اول بیماران باید محرکهای بصری بزرگ با تضاد زیاد را شناسایی میکردند و سپس توضیح میدادند این اشیا را پساز مرحله اول یا دوم دیدهاند.

به گفته کاستالدی، بیماران هنگام استفاده از پروتز توانستند تا ۹۰ درصد به سؤالات درست پاسخ دهند.

البته این شرایط خارقالعاده، ناگهانی به دست نیامد. محققان متوجه شدهاند هرچه بیماران مدت زمان بیشتری با پروتز چشمی خود تمرین کنند، بینایی آنها نیز بهبود بیشتری مییابد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج