*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٨١٥٤ ٠٨:٠٠ - 1395/11/07   خداحافظی با سرنگ؛ نانو برچسب ارسال به دوست نسخه چاپي


خداحافظی با سرنگ؛ نانو برچسب

تازه‌های علمی


محققان استرالیایی نانو برچسبی ساخته‌اند که جای آمپول را در فرآیند واکسیناسیون خواهد گرفت. این برچسب بدون درد، ترکیبات دارویی یا واکسن را وارد بدن می‌کند. ....

خداحافظی با سرنگ؛ نانو برچسب در راه است

محققان استرالیایی نانو برچسبی ساختهاند که جای آمپول را در فرآیند واکسیناسیون خواهد گرفت. این برچسب بدون درد، ترکیبات دارویی یا واکسن را وارد بدن میکند.

به گزارش ایرنا، مارک کندال از دانشگاه کوئینزلند استرالیا، روی ساخت نانو برچسبهایی کار میکند که میتوان با استفاده از آن، سیستم سنتی واکسیناسیون (سوزن و سرنگ) را که قدمتی 160 ساله دارد، کنار گذاشت.

برچسب بسیار کوچکی را تصور کنید که ابعادی در حد یک تمبر پستی دارد و روی آن هزاران برجستگی میخی شکل قرار دارد؛ روی این برچسب این میکروسوزنها ابعادی در حدود 60 تا 100 میکرون دارند و بیش از 20 هزارعدد از آن در فضایی یک سانتیمتر مربعی قرار گرفتهاند.این نانو برچسب با استفاده از روشی موسوم به اچیون فعال عمیق ساخته شده است که در آن یونها در یک میدان الکتریکی به صورت انتخابی روی سطح فرود آمده و آنرا تغییر میدهند، به دلیل وجود میدان الکتریکی، یونها را میتوان با دقت بالایی کنترل کرد. از مزیتهای این روش آن است که پیشاز این، در صنعت مدارهای الکترونیکی و پیلهای خورشیدی از این روش استفاده شده است، بنابراین به سادگی میتوان آنرا برای تولید انبوه به کار برد.

گفتنی است، با چشم غیرمسلح نمیتوان میکروسوزنها را روی سطح نانو برچسب مشاهده کرد، با اینحال آنها به قدری بلند هستند که میتوانند درون پوست نفوذ کنند. این میکروسوزنها درون بخش مرده سلولهای پوستی نفوذ میکنند؛ سلولهایی که نقش سد حفاظتی را در بدن ایفا میکنند.

بعد از عبور از این لایه مرده، میکروسوزن به بخش زنده پوست میرسد که در آن سلولهای سیستم ایمنی بدن قرار دارد که نقش مهمی در عملکرد واکسن ایفا میکنند. این گروه نشان دادند، با این روش میتوان روی سطح میکروسوزنها را مواد واکسن پوشش داد که با این کار، واکسن با دوز بسیار پایین وارد بدن میشود.

در حال حاضر 10 درصد از جمعیت جهان، از آمپول ترس دارند و براساس آمار سازمان جهانی سلامت، هر ساله 3/1 میلیون نفر در جهان به دلیل آلودگیهای ناشی از آمپولها جان خود را از دست میدهند، بنابراین ارائه این فناوری میتواند کمک زیادی به سلامت جامعه کند. از دیگر مزیتهای این فناوری، آن است که نیاز به وجود یخچال را برای نگهداری واکسن به حداقل میرساند و واکسنها به صورت خشک استفاده میشوند.

این واکسنها وارد فاز آزمون بالینی شدهاند و قرار است با کمک سازمان جهانی بهداشت، این آزمون در سال 2017 در کشور کوبا انجام شود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج