*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٨٧٢١ ١٠:٤٤ - 1395/11/21    تازه‌های علمی ارسال به دوست نسخه چاپي


 تازه‌های علمی

تازه‌های علمی


محققان نمونه‌ای اولیه از عینک هوشمند جدیدی ابداع کرده‌اند که فاصله کانونی دید را به طور خودکار تنظیم می‌کند؛ این دستاورد به تعویض عینک هنگام مطالعه و مفهوم استفاده از عینک‌های دو کانونی (بیوفوکال) خاتمه می‌دهد. ....

ابداع عینک هوشمند جدید با قابلیت تنظیم خودکار فاصله کانونی دید

 محققان نمونهای اولیه از عینک هوشمند جدیدی ابداع کردهاند که فاصله کانونی دید را به طور خودکار تنظیم میکند؛ این دستاورد به تعویض عینک هنگام مطالعه و مفهوم استفاده از عینکهای دو کانونی (بیوفوکال) خاتمه میدهد.

به گزارش ایرنا از شبکه خبری زینیوز، این عینک میتواند به طور خودکار، فاصله کانونی آنچه را انسان به آن نگاه میکند، چه در دور و یا نزدیک، تنظیم کند.

این عینک که توسط محققان دانشگاه یوتا در آمریکا ابداع شده، دارای لنزهایی از جنس گلسیرین، یک مایع ضخیم بیرنگ است که غشاهای لاستیک مانند در جلو و عقب آنرا احاطه کرده است.

غشای عقبی هر لنز به یک سری از سه عملگر (اکچوئیتور) مکانیکی متصل میشود که مانند یک پیستون شفاف غشا را جلو و عقب میبرد و به این صورت انحنای لنزهای مایع و فاصله کانونی میان لنزها و چشم را تغییر میدهد.

کارلوس ماسترانگلو استاد مهندسی کامپیوتر در دانشگاه یوتا گفت: بیشتر افرادی که از عینک مطالعه استفاده میکنند، مجبورند دایم آنها را به چشم بزنند و از چشم بردارند، اما با استفاده از این عینک هوشمند، همهچیز همیشه شفاف است و دیگر نیازی گذاشتن و برداشتن عینک نیست.

چشم انسان نیز در درون یک لنز دارد که فاصله کانونی را براساس آنچه فرد به آن نگاه میکند، تنظیم میکند. اما این لنزها با مسن شدن افراد، توانایی خود را برای تغییر کانون از دست میدهند و به همین دلیل است که افراد در نهایت به استفاده از عینکهای مطالعه و یا عینکهای دو کانونی بیوفوکال برای مشاهده اشیاء نزدیک روی میآورند.

این عینک همچنین دارای ابزارهای الکتریکی و یک باتری برای کنترل و تأمین انرژی عملگرهاست. در پل این عینک، یک فاصلهسنج قرار دارد که فاصله عینک از شیء را از طریق ارسال پالسهای مادون قرمز اندازه میگیرد. زمانی که کاربر به یک شیئی نگاه میکند، فاصله با آن اندازه گرفته میشود و میزان خمش لنزها به عملگرها انتقال داده میشود.

اگر کاربر به شیء دیگری نگاه کند که نزدیکتر باشد، این فاصلهسنج بیدرنگ فاصله را تنظیم میکند و به عملگرها میگوید تا لنزها را برای فاصله نزدیکتر تغییر شکل دهد.

به گفته محققان، این لنزها میتوانند فاصلههای کانونی اشیای متفاوت را در عرض 14 میلیثانیه تغییر دهند. یک باتری قابل شارژ نیز در فریم این عینک قرار دارد که با هر بار شارژ بیش از 24 ساعت کار میکند. همچنین تمام افراد قبل از اولین استفاده از این عینک، باید آنرا به یک اپ گوشی هوشمند مجهز کنند که سپس لنزها را به طور خودکار از طریق یک اتصال بلوتوث تنظیم میکند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج