*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٨٩٧٤ ٠٨:٠٠ - 1395/11/28   ▪ کاغذ چند بار مصرف ساخته شد ارسال به دوست نسخه چاپي


▪ کاغذ چند بار مصرف ساخته شد

تازه‌های علمی


▪ کاغذ چند بار مصرف ساخته شد محققان کاغذی ساخته‌اند که می‌توان به وسیله اشعه UV روی آن چاپ کرد و سپس به وسیله گرما، موارد چاپ شده را پاک و دوباره از کاغذ استفاده کرد.

▪ کاغذ چند بار مصرف ساخته شد

محققان کاغذی ساختهاند که میتوان به وسیله اشعه UV روی آن چاپ کرد و سپس به وسیله گرما، موارد چاپ شده را پاک و دوباره از کاغذ استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلیمیل، محققان دانشگاه شاندونگ در چین و دانشگاه ریورساید در کالیفرنیای آمریکا اعلام کردهاند راز فناوری تولید چنین کاغذی یک ماده شیمیایی با قابلیت تغییر رنگ است.

یادونگ یین پروفسور شیمی در دانشگاه ریورساید کالیفرنیا و یکی از مؤلفان تحقیق میگوید: میتوان کاغذ معمولی را با لایه نازکی از این ماده شیمیایی پوشاند و آنرا به برگهای چندبار مصرف با قابلیت چاپ نوری تبدیل کرد. اما مهمترین بخش کار ما، ساخت نوع جدیدی از سیستمهای تغییر رنگی است که در معرض نور از حالتی به حالت دیگر تغییر میکند. فرایند پاک کردن این چاپ نوری نیز ساده است. به طوریکه با گرما دادن به کاغذ در دمای ۱۲۰ درجه میتوان مطالب چاپ شده روی آنرا پاک کرد. به گفته محققان میتوان بیش از ۸۰ مرتبه روی چنین کاغذی چاپ و سپس آنرا پاک کرد.

این پوشش حاوی دونوع ذره است. نخست مادهای به نام Prussian blue که رنگدانه آبی غیر سمّی است و هنگام دسترسی به الکترون بیرنگ میشود. ماده دیگر دیاکسید تیتانیوم است که در برابر نورUV فعل و انفعالات شیمیایی را سریعتر میکند. به گفته پروفسور «یین» این کاغذ قابلیتهای مختلفی دارد. میتوان از آن برای تولید روزنامه، مجله، پوستر، حسگرهای اکسیژن و برچسبهای مختلف استفاده کرد. در همه این موارد اطلاعات به صورت موقت مورد نیاز است و میتوان موارد چاپ شده را پاک کرد.

این تحقیق تأثیرات مهمی در بُعد اقتصادی و حفظ محیط زیست دارد. در حال حاضر تولید و دورریز کاغذ در دنیا تأثیر منفی زیادی روی محیط زیست دارد و یکی از بزرگترین منابع آلودگی صنعتی است؛ به طوریکه کاغذهای دورریز ۴۰ درصد زمینهای محل دفن زباله را اشغال کردهاند. حتی بازیافت کاغذ نیز مخرب است؛ زیرا ابتدا باید جوهر روی کاغذ پاک شود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج