*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


فقه و زندگی شماره خبر: ٣٨٩١٧٠ ١١:٣٦ - 1395/12/04   آپارتمان و احکام آنفقه و زندگی شماره 500 ارسال به دوست نسخه چاپي


آپارتمان و احکام آنفقه و زندگی شماره 500

آپارتمان و احکام آن (بخش دوم)


ساخت آپارتمان و آپارتمان‌نشینی، دارای احکام خاصی می‌باشد که لازم است به هریک از آن‌ها توجه شود. با استمداد از خداوند، نکاتی را در این زمینه یادآور می‌شویم: ...

 

ساخت آپارتمان و آپارتماننشینی، دارای احکام خاصی میباشد که لازم است به هریک از آنها توجه شود. با استمداد از خداوند، نکاتی را در این زمینه یادآور میشویم:

پیشفروش

پیشفروش آپارتمان، جائز بوده و دارای احکامی است:

الف) قراردادی که در زمینه پیشفروش آپارتمان بسته میشود، معنای گستردهای دارد و شامل «مشارکت»، «مصالحه» و «بیع سلف» خواهد بود که باید در هنگام انعقاد قرارداد، نوع آن مشخص گردد.

ب) لازم است در عقد مشارکت و مصالحه، این موارد مشخص گردد: قیمت نهایی، اقساط، زمان پرداخت اقساط، متراژ، کیفیت هر واحد و زمان تحویل.

علت مطلب مزبور این است که معامله نباید «غرری» و دارای ابهام باشد؛ چراکه در روایات میخوانیم: «قد نهى رسولالله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم عن بیعالمضطر و عن بیعالغرر». (وسایلالشیعه/17/448)

 ج) چنانچه قرارداد پیشفروش، از نوع سلف باشد، لازم است تمام قیمت در هنگام عقد قرارداد پرداخت گردد.

فقها در این زمینه میفرمایند: در بیع سلف لازم است پیش از آنکه خریدار و فروشنده از هم جدا شوند، خریدار تمام قیمت را به فروشنده بدهد، یا به مقدار پول آن از فروشنده طلبکار باشد که در این صورت بهتر آن است که فروشنده پول جنس را به ذمه مشترى قرار دهد، پس از آن مشترى طلبى را که از فروشنده دارد بابت پول جنسى که به ذمه او است حساب کند و چنانچه مقدارى از قیمت آنرا بدهد، اگرچه معامله به آن مقدار صحیح است ولى فروشنده مىتواند معامله همان مقدار را به هم بزند. (توضیحالمسایل محشی/2/232)

نمای ساختمان

در مورد «نمای» ساختمان و از جمله آپارتمانها، تذکر این نکته لازم است که لزومی ندارد از سبکهای کفار، تقلید نماییم؛ بهخصوص با توجه به نماهای زیبای اسلامی ایرانی که در کشور ما وجود دارد.

اصولاً با توجه به غنای فرهنگی و ملی، وجهی برای تبعیت کورکورانه از مدلها و فرهنگ کفار نمییابیم؛ علاوه بر این که میدانیم «اضمحلال فرهنگی» در بیشتر موارد، یک مرتبه و ناگهانی صورت نگرفته بلکه به تدریج انجام میشود؛ پس همان بهتر که در نمای ساختمان، از سبک معماری اسلامی ایرانی تبعیت کنیم.

استحکام

بخش دیگری که در بحث آپارتمانسازی تذکر به آن لازم میباشد این است که بر مهندسان و معماران محترم واجب است از هرگونه اهمالکاری در هنگام ساختمانسازی خودداری نموده، بنای کار خود را بر «إتقان» و مقاومت بگذارند، در غیر این صورت هر خسارتی که متوجه ساختمان یا ساکنان آن گردد را شرعاً ضامن هستند.

این را اضافه میکنیم که عدم استحکام بنا، مستلزم خطرهای مالی و جانی است که حساسیت مسئله را بیشتر میکند.

اصولاً سهلانگاری در امور و بنا گذاشتن بر سستی کارها، امری است که خداوند آنرا دوست نمیدارد.

در روایتی که نقل کننده آن، امام صادقعلیه‌السلام میباشند، میخوانیم: «سعدبن معاذ»، صحابی پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، از دنیا رفت و خود حضرت برای دفن وی تشریف آورده، قبر او را بهطور اساسی و محکم درست کردند و فرمودند: «إنی لأعلم أنه سیبلى و یصل إلیه البلاء و لکن الله یحب عبداً إذا عمل عملاً أحکمه». (وسایلالشیعه/3/230)

میدانم که بدن او به زودی در قبر میپوسد؛ لکن خداوند دوست دارد کسی که کاری را انجام میدهد، آنرا محکم انجام دهد.

وقتی مسئله در مورد قبر چنین باشد، حکم ساختمانسازی که بنا است انسانهای زنده عمری را در آن سپری کنند روشنتر خواهد شد.

شارژ

از اموری که عرفاً از آپارتماننشینی جدا نیست، مسئله «شارژ» میباشد؛ بدین معنی که هر یک از ساکنین واحدها مؤظف به پرداخت هزینه ماهانه برای مخارج آپارتمان میباشند. بر این اساس، کسی که میخواهد یک واحد آپارتمان را خریداری یا اجاره نماید، پرداخت شارژ برای وی به صورت «شرط ضمن عقد» درخواهد آمد و بر او واجب است طبق شرط مزبور عمل نماید.

تذکر این نکته را نیز لازم میدانیم که مقدار شارژ باید معلوم باشد؛ چراکه شروط ضمن عقد، بخشی از کالا یا بهای آن محسوب گشته و عدم ابهام در متاع و قیمت آن الزامی است.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج