*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٩٣٧٥ ١٣:٣٨ - 1395/12/10   ▪ ارسال به دوست نسخه چاپي


▪

تازههای علمی


▪ اولین دوچرخه هوایی جهان به پرواز درآمد ▪ "کلم چینی" پنجمین گیاه پرورش‌یافته در فضا

اولین دوچرخه هوایی جهان به پرواز درآمد

اولین دوچرخه هوایی تکسرنشین جهان در انبار شرکت سازندهی این دوچرخه به پرواز درآمد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلیمیل، این وسیله پرنده تکسرنشین که تمامی کنترل آن با سرنشین خواهد بود، عقرب-3 (Scorpion-3) نام دارد و در واقع تلفیقی از یک موتورسیکلت استاندارد با فناوری پهپاد کوادکوپتر است که به سرنشین آن اجازه میدهد در آسمان به گونهای مانور دهد که گویی دوچرخهسواری میکند.

سازندگان عقرب -3 میگویند که این وسیله میتواند بیشتر از 120 کیلوگرم وزن را حمل کند، سرعت آن به 48 کیلومتر بر ساعت و به ارتفاع 33 پا (5/10 متر) میرسد و میتواند تا 27 دقیقه در آسمان بماند. با این حال، مکانیزمی در این دوچرخه هوایی تعبیه شده است که برای جلوگیری از وقوع حوادث، حداکثر سرعت و ارتفاع پرواز را محدود میکند.

 

 

"کلم چینی" پنجمین گیاه پرورشیافته در فضا

ستارهشناسان حاضر در ایستگاه فضایی بینالمللی به تازگی پنجمین گیاه پرورشیافته در فضا را که نوعی "کلم چینی" است برداشت کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از زینیوز، پگی ویتسون، فضانورد ناسا در آزمایشگاه مداری این گیاه برگدار سبز رسیده را از گلدان حاوی آن چید.

ناسا در بیانیهای اظهار کرد: سکنه ایستگاه فضایی مقداری از این کلم تازه را مصرف کرده و بقیه آن را برای تحقیقات علمی در مرکز فضایی کِنِدی (به نام «جان اف کندی» از رؤسای جمهور سابق آمریکا نامگذاری شده) ناسا در زمین کنار خواهند گذاشت. این پنجمین گیاه پرورشیافته در ایستگاه فضایی بینالمللی و نخستین کلم چینی است. این گیاهان پس از ارزیابی چندین گیاه برگدار براساس چند معیار مختلف از جمله چگونگی رشد و ارزش غذایی آنها انتخاب شده بودند.

قرار است چندی دیگر بزرگترین مخزن رشد گیاه ناسا یعنی "سکونتگاه پیشرفته گیاه" به ایستگاه فضایی فرستاد شود تا میزان دانش مورد نیاز برای تولید طولانیمدت غذا به منظور مأموریتهای فضای عمیق را افزایش دهد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج