*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٠٦٢١ ١٢:٣٧ - 1396/01/31   تازه‌های علمی ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه‌های علمی

تازه‌های علمی


▪ پودر مخصوص تبدیل هوا به آب! ▪ دسترسی به اینترنت از طریق چراغمحققان پودری ساختهاند که به وسیله آن میتوان با شیوهای ارزان هوا را به آب تبدیل کرد.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انپیآر، این نخستین فناوری نیست که بخار آب موجود در جو را به آب قابل آشامیدن تبدیل میکند، اما محققان مؤسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه برکلی کالیفرنیا در آمریکا،؛ معتقدند روش آنها برای تبدیل هوا به آب، انرژی کمتری مصرف میکند و در محیطهای خشک نیز کاربرد دارد.

 در روش جدید از مادهای به نام MOF (ساختاری از فلز طبیعی) استفاده میشود که از مخلوط کردن فلزات با ترکیبهای طبیعی ساخته میشود. پودرهایی که از MOF تشکیل میشوند، بسیار متخلخل هستند تا بتوانند دیاکسید کربن را جذب کنند. به همین دلیل از آن برای دستیابی به آب استفاده میشود.

 پودرهای MOF نه تنها آب مایع، بلکه بخار آب را نیز جذب میکنند. محققان نمونهی کوچک یک دستگاه جمعآوری کننده آب ساختهاند که حاوی لایه نازکی از پودر مذکور است. این پودر بخار آب را جذب میکند. این روند ادامه مییابد تا زمانی که پودر اشباع شود؛ سپس سیستم گرما داده میشود تا آب به حالت مایع از آن خارج شود.

 به گفته محققان هرچند دستگاههای تولید آب بسیار گرانبها و پرمصرف هستند، اما استفاده از پودرMOF ، سبب میشود هزینههای تولید آب از هوا به شدت کاسته شود.

دسترسی به اینترنت از طریق چراغ

به زودی افراد میتوانند با استفاده از چراغ های محل اطرافشان به اینترنت دسترسی یابند. این فناوری که «لایفای» نامیده میشود، اینترنت را به وسیله فرکانس نور منتقل میکند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در وایفای اینترنت به وسیله فرکانسهای رادیویی منتقل میشود، اما در روش جدید، برای انتقال اینترنت از نور استفاده میشود. این پروژه که pure LiFi نامیده میشود، محصول تحقیقات دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند است.

نیکولا سرافیموفسکی یکی از محققان پروژه میگوید: در این روش ما با تغییر شدت نور الایدی اینترنت را منتقل میکنیم. به عبارت دیگر نور را میلیونها بار در ثانیه خاموش و روشن میکنیم. البته انسان متوجه این خاموش و روشن شدن نمیشود.

به گفتهی محققان، فناوری لایفای، ظرفیت باندی ۱۰ برابر وایفای دارد و بسیار سریع است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج