*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٠٨٤٣ ١٢:٠٦ - 1396/02/07   تازه‌های علمی ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه‌های علمی

تازه‌های علمی


▪ مغز ۱۰ برابر فعال‌تر از میزانی است که قبلاً تصور می‌شد

 

محققان دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا، تحقیق جدیدی درباره اجزایی از عصب به نام «دندریت» انجام دادهاند. دندریتها شاخههای اعصاب و در حقیقت «سوما»های (soma) بدن انسان را تشکیل میدهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، سوماها نیز برای برقراری ارتباط با یکدیگر نبضهای الکتریکی کوتاهی ارسال میکنند. دانشمندان معتقد بودند این نبضهای کوتاه دندریتها را فعال میکنند، اما تحقیق جدید خلاف این موضوع را ثابت کرد. در همین راستا، آنها چهار روز فعالیت دندریتها در موشهای آزمایشگاهی را بررسی کردند. محققان متوجه شدهاند این بخشها برخلاف تصورات منفعل نیستند، بلکه در حیواناتی که تحرک دارند، دندریتها از لحاظ الکتریکی فعالتر هستند و نبضهایی ۱۰ برابر بیشتر از حد پیشبینی شده به سوما ارسال می کنند. به عبارت دیگر قابلیت حسابرسی مغز ۱۰۰ برابر بیشتر از تصورات پیشین است. چنین کشفی مسیر را برای توسعه و ساخت کامپیوترهای شبیه مغز هموار میکند. مایانک مهتا مؤلف ارشد این تحقیق میگوید: دندریتها ۹۰ درصد بافتهای عصبی را تشکیل میدهند. کشف این نکته دندریتها از سوماها فعالتر هستند، درک ما را از طریق پردازش اطلاعات در مغز به طور کلی دگرگون میکند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج