*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٩١٥٥٥ ١١:٤١ - 1396/02/28   تازه‌های علمی ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه‌های علمی

تازه‌های علمی


▪ درمان سلول‌های سرطانی با کمک نانوذرات مغناطیسی محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نانوحامل‌ داروی ضدسرطانی از جنس نانوذرات مغناطیسی زیست‌سازگار را سنتز کردند که منجر به کاهش دوز مصرفی دارو و کاهش عوارض جانبی می‌شود؛ این نانوحامل‌ها دارو را با هدایت یک میدان مغناطیسی خارجی به بافت هدف منتقل می‌کنند. ....

درمان سلولهای سرطانی با کمک نانوذرات مغناطیسی

محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نانوحامل داروی ضدسرطانی از جنس نانوذرات مغناطیسی زیستسازگار را سنتز کردند که منجر به کاهش دوز مصرفی دارو و کاهش عوارض جانبی میشود؛ این نانوحاملها دارو را با هدایت یک میدان مغناطیسی خارجی به بافت هدف منتقل میکنند.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با توجه به اهمیت هدف درمانی بهخصوص در بیماریهایی مانند سرطان، کاربرد نانوذرات به عنوان حامل دارو از جایگاه ویژهای برخوردار است.

در هدف درمانی مغناطیسی، داروهایی با درجه سمیت بالا به حامل زیستسازگار نانوذرات متصل میشوند و سپس وارد جریان خون شده و توسط میدان مغناطیسی خارجی در بافت هدف تجمع مییابند.

پساز جمع شدن دارو در بافت هدف، با فعالیت آنزیمی یا تغییر شرایط محیطی دارو در بافت آزاد میشود. هدف از این عمل، کاهش مقدار توزیع سیستمیک دارو و پایین آوردن دوز مورد نیاز به منظور کاهش عوارض جانبی است.

خانم دکتر فاطمه فرجادیان محقق دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مورد این طرح پژوهشی گفت: داروی متوتروکسات ازجمله داروهای ضدسرطان، ضدمتابولیسم و سرکوبکننده ایمنی است.

وی افزود: در این طرح، هدف درمانی متوتروکسات با استفاده از نانوذرات مغناطیسی اصلاحشده با گروههای هیدروکسیله متصل شده به دارو و آزادسازی دارو وابسته به pH محیط بررسی شده است. میزان اثربخشی حامل معرفیشده در مرگ و میر سلول سرطانی در رده سلولهای سرطان پستان، از دیگر موارد ارزیابی شده در این طرح است.

دکتر فرجادیان در خصوص نتایج استفاده از نانوحامل طراحی شده عنوان کرد: همواره در کاربرد داروهای ضدسرطان، عوارض جانبی به عنوان بزرگترین مشکل، توجه محققان را به خود جلب کرده است. در مطالعات آزمایشگاهی با توجه به کاربرد نانوذرات مغناطیسی به عنوان حامل دارو و آزادسازی داروی متوتروکسات تنها با تغییرpH، این مشکل تا حد زیادی رفع شد. در واقع با توجه به پایین تر بودن pH بافت سرطانی نسبت به بافت سالم، آزادسازی عموماً در بافت سرطانی انجام میشود که منجر به مرگ سلول سرطانی شده و بافتهای سالم نیز آسیب کمتری خواهند دید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: طبق نتایج مطالعات سلولی، نانوذرات اصلاح سطح شده کاملاً زیستسازگار هستند و زمانی که دارو به آنها متصل میشود، خاصیت ضدسرطانی بیشتری را نسبت به داروی آزاد از خود نشان میدهند.

در این طرح پژوهشی نانوذرات زیست سازگار آبدوست یا نانوحاملهای دارویی با هزینه بسیار پایین تولید شده است.

این طرح پژوهشی از همکاری دکتر فاطمه فرجادیان و پروفسور سلیمان محمدی سامانی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز (مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشکده داروسازی) و سحر قاسمی کارشناس ارشد نانوشیمی از دانشگاه کاشان حاصل شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج