*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٩١٧٣٨ ١٠:٤٠ - 1396/03/04   تازه‌‌های علمی  ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه‌‌های علمی

تازه‌‌های علمی


▪ نظارت بروضعیت تنفس کاربر با تی‌شرت هوشمند ▪ پیشگیری از زخم بستر با یک محصول ایرانی

محققان دانشگاه لاوال کبک واقع در کانادا یک تیشرت هوشمند ساختند، که قادر است بر وضعیت تنفس کاربر نظارت کند.

به گزارش ایرنا، این تیشرت هوشمند فاقد هرگونه سیم، الکترود یا حسگرهای متصل به بدن است و به جای استفاده از این ابزارها از یک آنتن بهره میبرد که از جنس فیبر نوری شفاف ساخته شده و درون آن با لایه نازکی از نقره پوشیده شده است. فیبر نوری شفاف در واقع محافظ آنتن نقرهای در برابر آب و هوا است و محققان پساز چندینبار شستوشوی تیشرت، از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کردهاند. این آنتن دو وظیفه مهم حسکردن و انتقال سیگنالهای ایجاد شده در اثر تنفس را برعهده دارد. این سیگنالها برای گوشی هوشمند یا یک کامپیوتر ارسال میشوند. هنگامی که کاربر نفس میکشد، این آنتن افزایش اندازه دور سینه و افزایش حجم هوای درون ریهها را حس میکند و در نتیجه برخی از فرکانسهای آنتن تشدید میشوند. این تیشرت بسیار راحت است و به هیچ عنوان حرکات کاربر را محدود نمیکند و صرفنظر از وضعیت بدنی کاربر، همواره اطلاعات دریافتی از آن قابل اعتماد است. محققان معتقدند این تیشرت راه را برای تولید لباسهایی که برای نظارت بر وضعیت سلامت بیماران تنفسی یا آسمی کاربرد دارند، هموار میکند.

پیشگیری از زخم بستر با یک محصول ایرانی

مدیر عامل یک شرکت فناور عنوان کرد: محصول آنتیباکتریال ضد زخم بومی و برای جلوگیری از زخم بستر تولید شده است.

مجتبی نورعلیشاهی مدیرعامل شرکت دانشبنیان آتین ابر آریا در حاشیه بیستمین نمایشگاه بینالمللی ایرانهلث گفت: این شرکت دانشبنیان، اولین و تنها تولیدکننده بیوفوم آنتیباکتریال در جهان است. وی ادامه داد: این شرکت از سال ۱۳۹۰ کار خود را به صورت یک تیم تحقیقاتی و دانشجویی با باور رفع نیاز جانبازان و معلولین به تشک و بستری آنتیباکتریال برای آرامش آنها آغاز کرد. نمونه اولیه و آزمایشگاهی این تیم تحقیقاتی در سال ۱۳۹۱ آماده شد؛ که این نمونه با کیفیت، در مسابقات جهانی ۲۰۱۴ ژنو، مدال طلا را کسب کرد. همچنین در همان سال در کشور رومانی نیز موفق به کسب مدال طلای جهانی شد، در داخل کشور هم با کسب مدال طلای مسابقات شیراز و تهران تأییدههای مختلفی را از آن خود کرد.

مدیرعامل این شرکت دانشبنیان تصریح کرد: این محصول که در نوع خود اولین محصول با پشتوانه علمی و دانش بنیان در پیشگیری از زخم بستر است، در سال ۱۳۹۳ در خط تولید شرکت آتین ابر آریا قرار گرفت و در سالهای ۹۴ و ۹۵ نیز تشکهای پیشگیری از زخم بستر را در چندین مدل مختلف وارد بازار کرد.

وی تأکید کرد: بیماران دیابتی، جانبازان و تمام کسانی که مجبور هستند به مدت طولانی بر روی بستر باقی بمانند، بر اثر فشار بر نقاط مستعد به زخم و وجود باکتریها و عوامل مختلف دچار زخم بستر میشوند و حتی خطر مرگ نیز آنان را تهدید میکند، بر همین اساس ما سعی کردهایم که با تولید این محصول، یکی از دغدغههای آنان را کم کنیم و گامی در جهت بهبود و بازگشت سلامتی به آنها برداریم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج