*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


فقه و زندگی شماره خبر: ٣٩٢١٥٢ ١٤:٢٥ - 1396/03/24   رمضان در آئینه احکام فقه و زندگی شماره 513 ارسال به دوست نسخه چاپي


رمضان در آئینه احکام فقه و زندگی شماره 513

رمضان در آئینه احکام (بخش سوم و پایانی)


ماه مبارک رمضان، فرصتی مناسب برای بیان احکام شرعی است؛ لذا به خواست خداوند تعالی برخی حدود الهی را خدمت مبلغین و خوانندگان محترم عرضه می‌داریم: ....

 


 

 ماه مبارک رمضان، فرصتی مناسب برای بیان احکام شرعی است؛ لذا به خواست خداوند تعالی برخی حدود الهی را خدمت مبلغین و خوانندگان محترم عرضه میداریم:

عید فطر

عید فطر دارای احکامی است:

1- از آن جهت که عید فطر، ورود در ماه شوال محسوب میشود بستگی دارد که ماه دیده شود یا نه؛ اگر ماه دیده شد، عید فطر است وگرنه روز بعد ادامه ماه رمضان به حساب میآید؛ مگر آنکه سی روز از ماه رمضان گذشته باشد.

2- زکاة فطره بر همه واجب است؛ اعم از اینکه روزه گرفتهاند یا نه؛ معذور بودهاند یا نه.

3- روزه در روز عید فطر حرام است.

4- دعای ندبه در عید فطر مستحب است.

5- نماز عید در زمان حضور امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف واجب و در زمان غیبت آن حضرت مستحب است؛ اعم از اینکه به جماعت خوانده شود یا فرادا و نیز مستحب است قبل از نماز با خرما افطار کند.

6- زیارت امام حسین علیه‌السلام در این روز مستحب است.

7- غسل در روز عید فطر مستحب است و بهتر است که قبل از نماز عید انجام شود.

8- احیا و شبزندهداری شب عید فطر مستحب میباشد.

زکات فطره و فقر

در مورد رابطه زکات فطره و فقر به نکاتی توجه شود:

1- به کسی که اظهار فقر و گدایی میکند نمیشود زکات فطره داد؛ مگر آنکه از حال او مطمئن شویم که واقعاً فقیر است.

2- مقصود از فقیر کسی است که مخارج سال خود را ندارد و توانایی بر تحصیل درآمد هم ندارد.

3- مصارف زکات مال، هشت مورد است؛ ولی در مورد زکات فطره لازم است احتیاط شده و به فقیر شیعهای که در وطن خودش (پرداختکننده) زندگی میکند پرداخت شود.

4- غیر سید نباید به سید زکات فطره بدهد.

5- زکات فطره را نمیشود به واجبالنفقه (مثل فرزند و پدر مادر) پرداخت نمود؛ زیرا نفقه آنان بر مکلف واجب است و در این صورت، دیگر فقیر نخواهند بود.

6- بر خود فقیر زکات فطره واجب نیست. فقیر فقط زکات فطره را دریافت میکند.

شرایط گیرندگان زکات فطره

 کسی که به او زکات فطره پرداخت میشود باید دارای شرایطی باشد:

1- فقیر باشد؛ یعنی مخارج ضروری زندگی را نداشته باشد؛ گرچه شغلی داشته باشد ولی شغل او کفاف مخارج ضروری زندگیش را نمیدهد. پس اگر سرمایهای دارد یا توانایی بر کاری دارد که میتواند ضروریات زندگی خود را بگذراند نمیتوان به او زکات فطره پرداخت نمود.

2- سید نباشد در صورتی که زکات دهنده غیر سید است. به عبارت دیگر؛ غیر سید نمیتواند زکات فطره را به سید بدهد.

3- شیعه دوازده امامی باشد.

4- دریافتکننده زکات فطره، واجبالنفقه زکاتدهنده نباشد، بنابراین انسان نمیتواند زکات فطره خود را به فرزند یا پدر و مادر فقیر خود بپردازد؛ زیرا پرداخت نفقه ایشان بر انسان واجب است و وقتی نفقه پرداخت شد دیگر فقیر نخواهند بود.

5- بنا بر احتیاط، آشکارا مرتکب معصیت نشود و نیز زکات فطره را در معصیت مصرف نکند.

شرایط مالی که به عنوان زکات فطره پرداخت میشود

مالی که به عنوان زکات فطره پرداخت میشود لازم است دارای شرایطی باشد:

1- گندم، جو، خرما، کشمش، برنج و امثال اینها باشد؛ یعنی چیزهایی که غذای غالب مردم به شمار میرود و اگر پول اینها را هم به فقیر بدهد کافی است.

2- مواردی که ذکر شد برای هر نفر سه کیلو باید حساب کند و کمتر از آن کفایت نمیکند مثلاً اگر مردی چهار نفر عائله دارد باید پانزده کیلو گندم یا آرد به فقیر بدهد.

3- آنچه به عنوان زکات فطره پرداخت میکند لازم است معیوب نباشد؛ مثلاً اگر میخواهد گندم به فقیر بدهد باید آن گندم معیوب نبوده و خاک خارج از متعارف همراه آن وجود نداشته باشد؛ پس اگر به مقداری که نوعاً خاک همراه گندم هست باشد اشکال ندارد.

4- زکات فطره را از مال حلال بدهد؛ پس کسی که درآمد او از حرام است، باید زکات فطره را از مال حلال بپردازد.

5- اگر مکلف تصمیم دارد در نماز عید شرکت کند باید قبل از نماز، زکات فطره را بدهد و اگر تصمیم ندارد در نماز عید شرکت کند تا قبل از ظهر باید زکات فطره را پرداخت نماید؛ ولی اگر پرداخت نشد بر او لازم است هر وقت میتواند بپردازد.

دین بودن زکات فطره

زکات فطره «دین» محسوب میگردد؛ از این مطلب چند نتیجه گرفته میشود:

1- زکات فطره مختص به روز عید نیست؛ به این معنی که فقها فرمودهاند کسی که میخواهد نماز عید بخواند تا قبل از انجام نماز، زکات فطره را پرداخت کند و اگر نمیخواهد نماز عید بخواند تا قبل از ظهر زکات فطره را پرداخت کند؛ ولی اگر پرداخت نکرد بر او واجب است زکات فطره را پرداخت کند و از او ساقط نمیشود.

2- چنانچه شخصی از دنیا برود و زکات فطره را پرداخت نکرده، باید زکات فطره را از اصل مال او پرداخت کنند و نیاز به اجازه ورثه نیست؛ چراکه جزء دیون متوفی محسوب میشود.

3- زکات فطره به قیمت روز محسوب میشود؛ زیرا آنچه در مرحله اول واجب است خود گندم، برنج و امثال اینها است و قیمت، بدل اینها محسوب میشود.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج