*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٣٠٦٤ ١٣:٣٣ - 1396/05/04   مدیریت تعطیلات تابستانی فرزندان ارسال به دوست نسخه چاپي


مدیریت تعطیلات تابستانی فرزندان

مدیریت تعطیلات تابستانی فرزندان


تابستان برای کودکان فصل بسیار مناسبی است تا ارتباط با همسالان‌شان را بیشتر کنند. در برنامه‌ریزی باید حتماً علاقه کودک را در نظر بگیریم، لذا لازم است در برنامه‌ریزی ویژه این ایام به هفت توصیه ذیل توجه کنیم. ...

تابستان برای کودکان فصل بسیار مناسبی است تا ارتباط با همسالانشان را بیشتر کنند. در برنامهریزی باید حتماً علاقه کودک را در نظر بگیریم، لذا لازم است در برنامهریزی ویژه این ایام به هفت توصیه ذیل توجه کنیم.

1- بسیاری از خانوادهها در این ایام ترجیح میدهند فرزندشان به کلاسهای آموزشی رفته و دروس سال آینده را پیش از نشستن پشت نیمکتهای مدرسه بیاموزد. این رفتار میتواند انگیزه او به فراگیری و میزان دقت به مفاهیم درسی را تا حد زیادی کاهش دهد. ضمن اینکه آموختن موضوعات درسی جلوتر از برنامه نظام آموزشی موجب میشود تا این مفاهیم به گوش وی آشنا بوده و با دقت لازم به آنچه معلم برای وی توضیح میدهد گوش نکند. اینجاست که نهتنها شما نتوانستهاید برنامهریزی مناسبی برای فرزندتان داشته باشید بلکه موجب شدهاید تا هم خستگی به تن وی باقی بماند هم یکسری مفاهیم درسی را به نحو طوطیوار بیاموزد.

2- یادتان باشد کودک و نوجوان شما برای رشد جسمی و روحی به تحرک و بازی نیاز دارند. تحقیقات انجام شده نشان میدهد تحرک رمز سلامت کودکان است زیرا انجام بازیهای پرنشاط با تحرک زیاد سبب تخلیه هیجانی در این افراد شده در نتیجه به آنها آرامش لازم را میدهد. بر این اساس میتوان از این روزها برای جبران کمی تحرک فرد در ایام سال تحصیلی بهره برد.

3- از قدیم گفتهاند بسیار سفر باید تا پخته شود خامی، این جمله را نقل کردم تا بگویم که نباید از فرصتی که تعطیلات تابستانی در اختیار خانوادهها قرار میدهد به نحوی برنامهریزی کنند که حداقل 2 سفر را در برنامهریزیهای خود جای دهند. چون سفر فرصت کافی را برای دور هم بودن همه اعضای خانواده فراهم میکند و هم این امکان را به فرد میدهد که با سایر شهرها حتی کشورها آشنا شده و دانش خود را در این زمینه افزایش دهد.

4- بهطور حتم کتابهای غیردرسی زیادی وجود دارند که فرزند شما به مطالعه آنها علاقهمند است. آن هم در حالیکه در تمام مدت سال تحصیلی سرگرم خواندن کتب آموزشی بوده و فرصت کمتری برای مطالعه کتابهای غیردرسی داشته است. اکنون که تابستان به میانه نرسیده است از وی بخواهید تا ساعتی را در شبانه روز به صورت روزانه به مطالعه اختصاص دهد.

5- انجام دادن برنامههای گروهی و دسته جمعی یکی از مهمترین برنامهها و فعالیتهای مربوط به اوقات فراغت به شمار میرود زیرا فرصت مناسبی را فراهم میکند تا فرد مهارتهای مربوط به زندگی اجتماعی را فرا گیرد و حضور در جمع و کارهای جمعی را تمرین کند تا رشد اجتماعی لازم را کسب کرده ضمن اینکه دوستان جدید بیابد.

6- اگر پای درد دل بسیاری از والدین بنشینید از اینکه فرزندشان در بیشتر ساعات روز سرگرم تماشای تلویزیون است یا مدت زیادی را به بازیهای رایانهای اختصاص میدهد گله میکنند.

فراموش نکنید که برخوردهای تنبیهی دراین زمینه بههیچ عنوان نتیجه نمیدهد. بلکه شما باید به دختر یا پسرتان بیاموزید مدت زمان کمی را صرف این بازیها کند و به جای اینکه مدت طولانی را در اتاق خود تنها و بدون تحرک بگذراند در کارهای خانه مشارکت داشته باشد.

7- یکی دیگر از برنامههایی که میتوانید برای فرزند خود داشته باشید آشنایی وی با شغلی است که شما در آن مشغول به کار هستید. البته قبول دارم که این امکان برای همه والدین وجود ندارد. اما آن دسته از پدرها و مادرانی که این امکان را دارند میتوانند برای آشنایی فرزندشان با شغل خود یا سایر مشاغل برنامهریزی کنند.

اشاره به این نکته ضرورت دارد که برنامهریزی دقیق و اصولی برای این ایام نهتنها روحیه مشارکت را در فرد تقویت میکند بلکه در پیشگیری از ابتلا به اضطراب و افسردگی نیز مؤثر خواهد بود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج