*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٤٦١٠ ١٣:٣٢ - 1396/07/26    شروع تغذیه تکمیلی کودک دانستنی  ارسال به دوست نسخه چاپي


 شروع تغذیه تکمیلی کودک دانستنی

شروع تغذیه تکمیلی کودک (بخش دوم و پایانی)


در بخش اول گفتیم نوع، مقدار و زمان شروع غذای جامد یکی از دغدغه‌های مادران است. آگاهی از نکات کلیدی چگونگی شروع تغذیه تکمیلی به شما کمک خواهد کرد تا نتیجه بهتری بگیرید. و این که بهترین سن شروع غذای کمکی بعد از پایان ماه ششم زندگی است. البته‌ این به آن معنی نیست که باید دفعات شیردهی را کم کرد، بلکه باید مادر ترغیب شود هر زمان که کودک تمایل دارد شیر خود را به او بدهد و براساس سن کودک چند نوبت نیز غذای کمکی بعد از شیر مادر به او داده شود. ....

در بخش اول گفتیم نوع، مقدار و زمان شروع غذای جامد یکی از دغدغههای مادران است. آگاهی از نکات کلیدی چگونگی شروع تغذیه تکمیلی به شما کمک خواهد کرد تا نتیجه بهتری بگیرید. و این که بهترین سن شروع غذای کمکی بعد از پایان ماه ششم زندگی است. البته این به آن معنی نیست که باید دفعات شیردهی را کم کرد، بلکه باید مادر ترغیب شود هر زمان که کودک تمایل دارد شیر خود را به او بدهد و براساس سن کودک چند نوبت نیز غذای کمکی بعد از شیر مادر به او داده شود.

اگر غذای کمکی دیر شروع شود کودک تمایل خود را به خوردن غذاهای دیگر و امتحان کردن مزه و طعمهای جدید از دست میدهد. همچنین تکامل عمل جویدن به تعویق میافتد و کودک غذای دیگری جز شیر مادر و یا مایعات را نمیخورد که این خود منجر به کم غذایی، اختلال رشد و سوء تغذیه میشود.شروع تغذیه تکمیلی کودک، بهترین زمان شروع تغذیه تکمیلی غذای کمکی باید از مقدار کم شروع و به تدریج بر مقدار آن افزوده شود...

بخش دوم و پایانی این مقاله را با هم میخوانیم:

چرا پایان 6 ماهگی بهترین زمان برای شروع غذای کمکی است

1- وزن شیرخوار حوالی 5 ماهگی دو برابر وزن تولد میشود و شیر مادر بعد از 6 ماهگی به تنهایی قادر به رفع نیازهای غذایی کودک نیست.

2- ذخیره آهن بدن شیرخوار که در سه ماهه آخر جنینی، ذخیره کرده بوده در حوالی 6 ماهگی به حداقل میرسد.

3- دستگاه گوارش شیرخوار، آمادگی لازم برای پذیرش غذای نیمه جامد را پیدا میکند.

4- با توجه به اینکه تکامل تغذیهای بخشی از تکامل عمومی بدن است، در نیمه دوم سال اول زندگی است که کودک توانایی گردن گرفتن و نشستن را پیدا میکند، رفلکس بیرون دادن غذا از دهان را از دست میدهد، دندانهایش شروع به رویش نموده و حرکات دست و انگشتانش هدفدار میشود. همه اینها شیرخوار را برای پذیرش غذای کمکی آماده میسازد. اصول کلی که باید در مورد تغذیه تکمیلی رعایت شوند عبارتند از: مواد غذایی باید از نظر مقدار و نوع به تدریج به غذای شیرخوار اضافه شود. ابتدا از یک نوع غذای ساده شروع و به تدریج مخلوطی از چند نوع غذا داده شود. از مقدار کم شروع و به تدریج بر مقدار آن افزوده شود.

بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف حدود 75 روز فاصله لازم است. زیرا شیرخوار باید به یک نوع غذا عادت کند و بعد غذای جدید اضافه شود. اضافه کردن یک به یک مواد سبب میشود اگر کودک ناسازگاری به یک ماده غذایی داشته باشد شناخته شود و بتوان آن را از غذا حذف کرد. همچنین دستگاه گوارش کودک فرصت پیدا کند تا به غذا عادت کند.

ابتدا باید غذا رقیق تهیه شود به طوری که غلظت آن کمیبیشتر از شیر مادر باشد. سپس به تدریج بر غلظت آن افزوده شود. سفت کردن تدریجی غذا سبب یاد گرفتن عمل جویدن میشود. اگر در شروع غذای تکمیلی، شیرخوار به غذای خاصی بیمیل بود، نباید در خوردن آن پافشاری کرد و میتوان یک تا دو هفته آن غذا را حذف و سپس دوباره به او داد.برای اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت شیر مادر اینجا را کلیک کنید.

اگر غذای کمکی زودتر از موقع شروع شود وقایع نامطلوبی می تواند سلامتی شیرخوار را به خطر بیندازد. از جمله: احتمال ابتلاء شیرخوار به اسهال زیاد می شود، زیرا دستگاه گوارش شیرخوار هنوز کاملاً تکامل نیافته است، به علاوه ممکن است ماده غذایی تهیه شده نیز آلوده باشد و یا در تهیه و نگهداری آن دقت کافی نشده باشد.

چون گنجایش معده شیرخوار کم است، غذای کمکی ممکن است جایگزین یک وعده شیر مادر شده و رغبت شیرخوار به مکیدن پستان کم شود، در نتیجه هم شیر کمتری ترشح می شود و هم به دلیل کمبود انرژی از مواد غذایی دریافتی در مقایسه با شیر مادر، شیرخوار انرژی کمتری به دست می آورد که این خود سبب سوء تغذیه و عدم رشد کافی کودک میگردد. احتمال بروز آلرژی (حساسیت) بیشتر می شود.

گردآوری: مجله ی اینترنتی دلگرم

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج