*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


روانشناسی, بیشتر بشناسیم, تازه‌های علمی, دانستنی‌های کودکان, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٤٧٧٧ ١١:٥٠ - 1396/08/03   7 راهکار طلایی برای کنترل لجبازی کودکروانشناسی ارسال به دوست نسخه چاپي


7 راهکار طلایی برای کنترل لجبازی کودکروانشناسی

7 راهکار طلایی برای کنترل لجبازی کودک


امر و نهی‌های شدید والدین نسبت به کودک باعث کاهش اعتماد به نفس در نتیجه لجبازی او می‌شود. برای پیشگیری از لجبازی کودک، محدودیت بیش از حد را کنار بگذاریدوجیهه مشهدی نبی روانشناس تربیتی اظهار کرد: والدین با استفاده از کمی خلاقیت و ابتکار عمل می‌توانند بدون نگرانی و عصبانیت راه حل‌های مناسبی را در برخورد با رفتارهای ناشایست کودک و بخصوص لجبازی‌های آنها بکار ببرند. ..

امر و نهیهای شدید والدین نسبت به کودک باعث کاهش اعتماد به نفس در نتیجه لجبازی او میشود.

برای پیشگیری از لجبازی کودک، محدودیت بیش از حد را کنار بگذاریدوجیهه مشهدی نبی روانشناس تربیتی  اظهار کرد: والدین با استفاده از کمی خلاقیت و ابتکار عمل میتوانند بدون نگرانی و عصبانیت راه حلهای مناسبی را در برخورد با رفتارهای ناشایست کودک و بخصوص لجبازیهای آنها بکار ببرند.

وی در ادامه گفت: کودکان با استفاده از لجبازی درواقع قصد نشان دادن استقلال خود را به اطرافیان داشته و معمولاً این ناسازگاری در میان کودکان 3 تا 4 ساله بیشتر است که  با روشهای سرگرم کننده و کمی صبر و حوصله از جمله صحبت کردن موزون و آهنگین با کودک، سخن گفتن همراه با تغییر و تقلید صدا، تعریف کردن خاطرات کودکی خودتان برای او، خنداندن و سرگرم کردن کودک،میتوانید لجبازی او را کنترل کنید.

مشهدی نبی اضافه کرد: هرگز از تنبیه بدنی و فریاد زدن استفاده نکنید و روی نکات مثبت کودک تأکید کنید.

این روانشناس تربیتی با تأکید بر اینکه واکنش اطرافیان به ویژه والدین که کودک از نظر عاطفی به آنها وابسته است، تعیین کننده ضعف یا شدت لجبازی در کودک میشود، بیان کرد: واکنشهای هیجانی، عصبی و تنبیه در برابر لجبازی میتواند ابعاد آن را گستردهتر و لجبازی را به عادتی دائمی برای کودک تبدیل کند، از سوی دیگر نیز ممکن است این رفتارهای نادرست از سوی والدین نیاز کودک به برآورده شدن حس کنجکاوی را  سرکوب کند که در چنین شرایطی دیگر نباید انتظار داشت استقلال شخصیتی کودک در سنین بالاتر رشد کرده و شکل بگیرد و والدین باید بدانند لجبازی کودک خصلتی طبیعی بوده که باید پذیرفته شود، زیرا کودک گاهی اوقات به لجبازی به چشم یک بازی نگاه میکند و میخواهد والدین را در این بازی شریک کند.

مشهدی نبی اضافه کرد: کودک باید حق انتخاب داشته باشد و این انتخاب فقط به لباس، وسایل شخصی و غیره محدود نمیشود، بلکه هر فرد با توجه به سن و میزان درکش به درجهای از استقلال شخصیتی و اعمال نظراتش در انتخابهای گوناگون تمایل دارد که به همین دلیل کودکان از طریق لجبازی و پافشاری  میخواهند، شخصیت خود را به عنوان یک فرد مستقل تقویت کنند.

این روانشناس تربیتی با اشاره به اینکه بدغذایی مشکلی رایج میان بسیاری از کودکان امروزی است، یادآور شد: گاهی کودک به دلیل استفاده از انواع تنقلات چرب و شور، اشتها به غذا خوردن ندارد و در نتیجه این امر را بهانهای برای لجبازی با والدین به کار میگیرد در حالی که مهمترین دلیل بروز بدغذایی و بیاشتهایی، ناشی از مصرف تنقلات به مقدار زیاد یا در زمان نامناسب است که والدین میتوانند این موارد را به راحتی رفع کنند.

مشهدی نبی گفت: والدین باید نظارتها را در محیط منزل بر روی کودک کاهش داده و به کودک خود آزادی عمل بیشتری بدهند به این معنی که از امر و نهیهای بی مورد به فرزندان بپرهیزند، چرا که وسواس مادر و دستورالعملهای شدید به بروز مشکلات عصبی و پرخاشگری کودک منجر میشود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج