*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


روانشناسی, گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٥٥١٨ ١١:١٣ - 1396/09/08   بیمــــــاران «نو موفوبیا»بررسی آسیب‌های وابستگی به شبکه‌های اجتماعی به بهانه اعترافات تکان‌دهنده‌ی مدیر سابق فیس‌بوک ارسال به دوست نسخه چاپي


بیمــــــاران «نو موفوبیا»بررسی آسیب‌های وابستگی به شبکه‌های اجتماعی به بهانه اعترافات تکان‌دهنده‌ی مدیر سابق فیس‌بوک

بیمــــــاران «نو موفوبیا»


حمید ذوالفقاری، دانشجوی دکترای تخصصی روان‌شناسی، مدرس دانشگاه و عضو بنیاد نخبگان به تازگی یکی از مدیران سابق فیس بوک و رئیس سابق این شرکت، اعترافاتی تند و تکان دهنده درباره ماهیت شبکه‌های اجتماعی و نحوه طراحی و اهداف آن‌ها داشته است. «شان پارکر» تصریح کرده که این شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای اعتیادآور طراحی شده‌اند و از ضعف‌ها و آسیب‌پذیری‌های روانی انسان سوءاستفاده می‌کنند...

حمید ذوالفقاری، دانشجوی دکترای تخصصی روانشناسی، مدرس دانشگاه و عضو بنیاد نخبگان

به تازگی یکی از مدیران سابق فیس بوک و رئیس سابق این شرکت، اعترافاتی تند و تکان دهنده درباره ماهیت شبکههای اجتماعی و نحوه طراحی و اهداف آنها داشته است. «شان پارکر» تصریح کرده که این شبکههای اجتماعی به گونهای اعتیادآور طراحی شدهاند و از ضعفها و آسیبپذیریهای روانی انسان سوءاستفاده میکنند.

به گزارش نیوزفاکتور، شان پارکر درباره روزهای اولیه شکلگیری فیس بوک گفته است: «در ابتدا مردم میگفتند از شبکههای اجتماعی استفاده نمیکنند؛ زیرا برای تعاملات دنیای واقعی ارزش قائلاند. من هم میگفتم: «باشد، شما به شبکههای اجتماعی خواهید آمد.» البته نمیدانم که آن زمان آیا واقعاً از پیامدهای حرفی که میزدم خبر داشتم یا نه اما حالا شبکههای اجتماعی روابط شما با جامعه و با همدیگر را تغییر میدهند، به شیوههای عجیبی بر خلاقیت انسان تأثیر میگذارند و فقط خدا میداند چه بر سر مغز کودکان ما خواهند آورد.» او در ادامه و به عنوان مثال گفته است که هدف از ابداع فیس بوک این بود که افراد نهایت وقت و حداکثر زمانشان را در آن سپری کنند و به همین علت دکمه لایک به آن اضافه شد تا کاربران به آپلود محتوای بیشتری ترغیب شوند. در واقع ما با این کار از آسیبپذیری روانی انسانها سوءاستفاده کردیم.

▪ بیماری «نو موفوبیا» چیست؟

بیتردید اینترنت در زندگی افراد جامعه، تغییرات اساسی به وجود آورده و روح زمانه را به خوبی تغییر داده است. از مزایای آن، ارائه خدمات آنلاین و تجارت الکترونیک، سهولت در انجام کارها، افزایش دامنه آگاهی جمعی، دسترسی به منابع دانش و متنوع ساختن روش های ارتباطی و تعاملی از جمله شبکههای اجتماعی مجازی است. استفاده معقول از شبکههای اجتماعی، در بسیاری از شرایط موجب دانشافزایی و توسعه ذهنی انسانها میشود؛ اما روی صحبت ما در ادامه این مطلب چیز دیگری است: اعتیاد اینترنتی! «نو موفوبیا» اصطلاحی نوظهور به معنای ترس بابت جدایی از تلفن همراه است که به دلیل عوارض و مشکلات ناشی از استفاده بیش از حد از شبکههای اجتماعی مبتنی بر تلفنهای همراه به وجود آمده است. شبکههای اجتماعی، وابستگی ذهنی کاذبی پدید میآورند که در افراد علایم و رفتارهایی شبیه معتادان به مواد افیونی در پی دارند به گونهای که افراد نمیتوانند مدتی بدون آنها به سر ببرند. اگرچه ممکن است بهانه آنها برای استفاده از اینترنت دستیابی به اطلاعات مورد نیاز باشد؛ اما در عمل، اینگونه افراد جز پرسه زدن بیهدف در کانالها کار دیگری انجام نمیدهند.

▪ مضرات اعتیاد اینترنتی بر انسان

در درجه نخست، وقتی یک نفر در محیط خانواده معتاد به استفاده از اینترنت باشد، فرصت برقراری تعامل با دیگر اعضای خانواده را از دست میدهد. همین امر، موجب تشکیل یک چرخه معیوب میشود و فرد هر روز بیشتر از گذشته از نظر عاطفی و روانی از دیگر افراد خانواده فاصله میگیرد و به تنهایی خود و استفاده از اینترنت پناه می برد؛ اما ماجرا به همین جا ختم نمیشود.

وقتکشی و سطحیشدن: اولین صدمه شبکههای اجتماعی، وقتگیر بودن آنهاست. در شبکههای مجازی مطالب به همان سرعتی که میآیند، به همان سرعت هم میروند و چون مطالب مرور شده، عمقی نیستند، ماندگاری زیادی نخواهند داشت.

عادت به سرگرمی و تنبلی ذهنی: اساساً انسانها، گرایش ذاتی به تنبلی و خوشگذرانی دارند و اگر ابزار جذابی هم در اختیار آنها قرار گیرد به خصوص شبکههای اجتماعی که دارای امکانات جذابی نظیر لایو ویدئو، لایک کردن، دایرکت به سلبریتی و ... است، به راحتی میتوانند ساعتها ذهن را در اختیار آن بگذارند. این چنین میشود که فرد به مرور زمان از کارهای جدی فاصله میگیرد و توانایی انجام کارهای مهم و کارآمد در او رو به ضعف میگذارد.

شیوع مشکلات روانی: خرید مکرر بستههای اینترنتی یا دوندگی بیامان برای رسیدن به یک دستگاه وای فای و اختصاص ساعتها وقت و انرژی که عایدی چندانی هم در پی ندارد، به مرور سرخوردگی و احساس پوچی را در فرد بارور میکند. علاوه بر این، نوجوانان با دیدن دایم لحظات شاد دیگران در پستها و استوریهایشان، بعد از هر لایک زدن، سعی به همانندسازی میکنند، ارزشهای زندگی برای آنها حذف یا جابهجا میشود و به مرور از دستیابی به اهداف شخصی خود در زندگی مأیوس میشوند.

 دوستیهای نامتعارف: طبق تحقیقات دانشگاهی معتبر صورت گرفته، زنان بیشتر از مردان وابسته شبکههای اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام و ... میشوند. مطالعات نشان داده افرادی که میزان اضطراب و نگرانی در رفتارشان بیشتر است، کاربران همیشگی شبکههای اجتماعی هستند؛ چراکه این افراد معاشرتهای مجازی را به ارتباطهای درون جامعه ترجیح میدهند. همین ضعف شخصیتی میتواند باعث شکلگیری وابستگیهای نامتعارف و مشکلات پس از آن شود.

▪ توصیه هایی به خانوادهها برای ترک اعتیاد اینترنتی

برنامهریزی برای پیشگیری، اصل مهم این ماجراست. نوجوانان و جوانان بر رفتارهای بزرگسالان خود به خوبی نظارت میکنند و استفاده غیر استاندارد والدین از شبکههای مجازی، خود مهر تأییدی برای استفاده بیقید و شرط فرزندان از این محیطهاست. والدین و فرزندان ارشد خانوادهها باید نحوه استفاده صحیح از شبکههای اجتماعی خوش رنگ و لعاب را برای اعضای کوچکتر خانواده تشریح کنند و در پاسخگویی به سؤالات احتمالی فرزندان که ناشی از بلوغ فکری آنهاست، حوصله به خرج دهند. غنیسازی فضای خانواده از عاطفه و محبت هم کمک زیادی به مدیریت این ماجرا میکند. بسیاری از رفتارهای خود و دگر آسیبرسان دوره نوجوانی و جوانی اعم از اعتیاد و رفتارهای پرخطر به دلیل کمبود میزان توجه و شکلگیری دلبستگی نا ایمن در فرزندان است.

منبع: روزنامه خراسان

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج