*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


معرفی کتاب, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٦٦٤١ ١٠:٢٩ - 1396/10/12   من «تمثیلات» هستممن یار مهربانم ارسال به دوست نسخه چاپي


من «تمثیلات» هستممن یار مهربانم

من «تمثیلات» هستم


در کلاس‎های درس دو چیز را می‎بینید: یکی معلم، یکی کتاب. اگر مثلاً کلاس اول ابتدایی بچه‎ات را به مدرسه فرستادی و گفتند: کتاب هست و بین همه توزیع می‎شود، اما متأسفانه معلم نداریم، حتماً ناراحت می‎شوید، چون از کتاب بی‎معلم، کسی چیزی نمی‎فهمد...

 

 

"در کلاسهای درس دو چیز را میبینید: یکی معلم، یکی کتاب.

اگر مثلاً کلاس اول ابتدایی بچهات را به مدرسه فرستادی و گفتند: کتاب هست و بین همه توزیع میشود، اما متأسفانه معلم نداریم، حتماً ناراحت میشوید، چون از کتاب بیمعلم، کسی چیزی نمیفهمد.

از آن طرف، اگر معلم باشد و کتاب نباشد، معلمها نمیتوانند یکدست و یکنواخت تعلیم بدهند. این معلم از خودش یک چیزی میگوید، آن یکی چیز دیگری؛ پس برای یک کلاس، هم معلم لازم است، هم کتاب.

قرآن کتاب درسی مسلمانهاست و اهلبیت معلم این کتاب. ظهور امام زمان؟عج؟ یعنی اینکه دوباره این معلم بیاید سر کلاس و کتاب درسی بشر یعنی قرآن، بیمعلم نماند."

٭ ٭ ٭

آنچه خواندید فرازی از من است، به قلم عالم ربانی مرحوم آیتالله محیالدین حائری شیرازی که ذوقی سرشار و قلمی شیوا داشت.

آیتالله حائری از سرزمین حافظ و سعدی بود و نوشتههایش مثل آثار آنان خواندنی و پندآموز بود که گواه آن من هستم.

آن فقیه فرزانه، ثمثیل گویی را سبب شیوایی کلام، معلوم شدن مجهولات و افزایش اثرگذاری سخن میدانست. به همین خاطر نوشتن من را تا هشت جلد ادامه داد.

خوب است بدانید که مرا نخستین بار انتشارات شفق در سال 1372 چاپ و روانه بازار نمود.

در ادامه تمثیل دیگری از خود را تقدیمتان میکنم:

"بچه اگر از همان طفولیت هم غیبت بکند، نباید بگویید هنوز که مکلف نشده است و یا هنوز تکلیف بر عهدهاش نمیباشد نه، عادت میکند. چهطور بچه اگر قبل از تکلیف، سیگار بکشد و یا معتاد شود قبول نمیکنید که بگویید: چون بچه است و هنوز مکلف نیست، چه اشکالی دارد که هروئینی بشود. یا چون هنوز مکلف نیست، تریاکی یا سیگاری بشود اشکالی ندارد. نه! شما میگویید چه فرقی میکند؟ انسان است وقتی که عادت کند، ضایع میشود. این هم عادت به کار بدی است. بچه که انجام بدهد، دیگر بدتر است غیبت چه فرقی با آن کارها میکند؟ اگر بچه به یک کار بدی معتاد شد و وقتی هم که بزرگ شد دیگر نتوانست آن کار را ترک کند، چقدر از پدر و مادری که جلوی او را نگرفتهاند ناراحت میشود...»

بیژن شهرامی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج