*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی شماره خبر: ٤٠٤٣٦٧ ١٢:١٦ - 1397/09/27   رابطه بین تیروئید و خلق‌‌و‌‌خوسلامت ارسال به دوست نسخه چاپي


رابطه بین تیروئید و خلق‌‌و‌‌خوسلامت

رابطه بین تیروئید و خلق‌‌و‌‌خو


وقتی غلظت خون هورمون‌‌های تیروئید کمی کاهش یا افزایش پیدا کند، می‌تواند تأثیر بسزایی بر رفتار انسان بگذارد؛ بنابراین رابطه بسیار نزدیکی بین تیروئید و خلق‌‌وخو وجود دارد. غده تیروئید یکی از مهم‌‌ترین غده‌‌های بدن انسان است که تقریباً به اندازه یک بلوط و به‌شکل یک پروانه است؛ لذا وقتی که ما دچار مشکلات تیروئید می‌‌شویم، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ احساسی تعادل خود را از دست می‌دهیم...

 

وقتی غلظت خون هورمون‌‌های تیروئید کمی کاهش یا افزایش پیدا کند، میتواند تأثیر بسزایی بر رفتار انسان بگذارد؛ بنابراین رابطه بسیار نزدیکی بین تیروئید و خلق‌‌وخو وجود دارد.

غده تیروئید یکی از مهم‌‌ترین غده‌‌های بدن انسان است که تقریباً به اندازه یک بلوط و بهشکل یک پروانه است؛ لذا وقتی که ما دچار مشکلات تیروئید می‌‌شویم، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ احساسی تعادل خود را از دست میدهیم.

وظیفه غده تیروئید این است که سوختوساز بدن را تنظیم کرده و آن مقدار از انرژی را که برای عملکردهای اساسی به آن نیاز دارد، به او بدهد. این بدین معناست که غده تیروئید تعیین می‌‌کند که سرعت سوختن کالری در بدن و همچنین ضربان قلب چقدر باید باشد. علاوه بر این، هورمون‌‌های تیروئید بر روی رشد ما و همچنین توسعه سیستم‌‌های بدن مانند سیستم عصبی، تأثیر می‌‌گذارد.

غده تیروئید در جلوی گلو و دقیقاً زیر حنجره قرار دارد و سه هورمون مختلف را ترشح می‌‌کند. یکی از این هورمونها، هورمون کلسیتونین است. این هورمون سطح کلسیم را در خون تنظیم کرده و برای درمان بیماریهایی نظیر پوکی استخوان مورد نیاز است؛ زیرا بهواسطه آن میتوانیم این ماده معدنی را بهتر در استخوانهایمان ذخیره کنیم. دو هورمون دیگر، هورمون تیروکسین و ترییدونیرونین هستند. آنها سرعت سوختوساز سلول‌‌های بدن را افزایش می‌‌دهند و دمای بدن را بالا می‌‌برند. هورمون تیروکسین، عمدتاً در خون یافت میشود؛ اما تا حد زیادی به هورمون ترییدونیرونین تبدیل شده و سپس اثر می‌‌گذارد.

کم‌‌کاری و پرکاری‌‌ دو مشکل عمده تیروئید هستند. در حالت کم‌‌کاری تیروئید، غده تیروئید کمکار است و لذا کمبود هورمون‌‌های تیروئید در بدن وجود دارد و در پرکاری تیروئید، غده تیروئید پرکار بوده و لذا بیشاز حد هورمون تولید می‌‌کند. با وجود اینکه هر دو بیماری یک نوع اختلال در عملکرد غده تیروئید است؛ اما اثرات آن‌‌ها در زمینه‌‌های جسمی و روحی با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین بسته به اینکه غده تیروئید، کمکاری یا پرکاری دارد، اثرات جسمی آن باهم متفاوت‌‌اند و گاهی حتی این اثرات مقابل هم قرار دارند؛ اما چیزی که در هر دو اختلال وجود دارد، این است که عملکرد ارگانهای مختلف در بدن بهم می‌‌خورد.

علایم کم‌‌کاری تیروئید: افزایش وزن، حساسیت بیشاز حد به سرما، ضربان قلب کم، خستگی، یبوست، قاعدگی نامنظم، پوست خشک، ریزش مو، ناخنهای شکننده و اسپاسم عضلانی.

علایم پرکاری تیروئید: کاهش وزن، حساسیت به گرما، ضربان قلب افزایش یافته و یا غیرمعمول، مشکلات تمرکزی، خستگی یا ضعف عضلانی، لرزش دست، اسهال، سرگیجه و استفراغ، اختلالات خواب و ایجاد گواتر.

همانطور که بیان شد رابطه تنگاتنگی بین تیروئید و خلقوخو و در واقع حال عمومی ما، وجود دارد. وقتی هورمونها در سطح بدن تغییر کنند، روی احساسات تأثیر میگذارند و لذا نباید علایم روانی مربوط به تیروئید را دست کم گرفت.

کم‌‌کاری تیروئید: در واقع دلیل اصلی مراجعه بیماران مبتلا به کمکاری تیروئید جهت درمان، اختلالات روانی است. در میان مسایل دیگر، این بیماران دائماً از فقدان مداوم انگیزه و علاقه‌‌ خود که ناشی از کاهش کلی فرآیند‌‌های ذهنی است، شکایت دارند و این منجر به ایجاد اختلالات حافظه و مشکلات تمرکزی و همچنین تولید افکاری میشود که بیماران آن را مغشوش توصیف می‌‌کنند؛ بنابراین، بیماران مبتلا به کمکاری تیروئید از نوعی حالت روحی رنج می‌‌برند که برابر با غم، نوستالژی، سودازدگی و حتی افسردگی است. در موارد جدی‌‌تر، که بیماران به اندازه کافی درمان نمی‌‌شوند، این اختلال می‌‌تواند تبدیل به جنون شود.

پرکاری تیروئید: اختلال پرکاری تیروئید با تحریک‌‌پذیری، عصبانیت، بیشفعالی، بی‌‌قراری و نوسانات خلقی همراه است و همچنان این بیماران، دچار افزایش اضطراب، خستگی روحی، بیخوابی و عدم تعادل احساسی می‌‌شوند (بیماران شروع به گریه می‌‌کنند و نمی‌‌توانند خود را کنترل کنند). اگر این نوع از بیماری تیروئید درمان نشود، میتواند فرد را دچار توهمات و پریشان‌‌پنداری و اختلالات بسیار جدی قلب، عضلات و استخوان کند.

خشم یکی از احساساتی است که بهطور مستقیم با تیروئید در ارتباط است؛ اما در هر دو نوع اختلال یک نشانه مشترک وجود دارد: توسعه مجموعه‌‌ای از علایم افسردگی. در اینجا باید بهشدت مراقب باشیم؛ زیرا افسردگی اغلب با اختلال تیروئید و اختلال تیروئید با افسردگی اشتباه گرفته می‌‌شود. این بدان معناست که حتی اگر علایم افسردگی وجود داشته باشد به این معنا نیست که حتما وجود دارد؛ بلکه میتواند اختلال غده تیروئید باشد.

نیلوفر فاضلی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج