*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


مصاحبه, مصاحبه شماره خبر: ٤٠٨١١٨ ١٤:٥٢ - 1398/04/25   ارتقای بینش قرآنی طلاب و ترویج فرهنگ اصیل قرآنی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبریدر گفت‌وگو با رئیس اداره قرآن و عترت حوزه علمیه خواهران بررسی شد-مصاحبه شماره 597 ارسال به دوست نسخه چاپي


ارتقای بینش قرآنی طلاب و ترویج فرهنگ اصیل قرآنی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبریدر گفت‌وگو با رئیس اداره قرآن و عترت حوزه علمیه خواهران بررسی شد-مصاحبه شماره 597

ارتقای بینش قرآنی طلاب و ترویج فرهنگ اصیل قرآنی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری


با توسعه فعالیت‌‌های قرآنی به‌دنبال ترویج و اعتلای فرهنگ اصیل قرآنی و ارتقای سطح بینش قرآنی میان خواهران طلبه با همه امکانات و ظرفیت‌‌های موجود هستیم. خانم زینب بهجت‌پور رئیس اداره قرآن و عترت مرکز مدیریت حوزه‌‌های علمیه در گفت‌وگو با هفته‌نامه افق حوزه، گزارشی تفصیلی از فعالیت‌های علمی، آموزشی و فرهنگی اداره قرآن و عترت مرکز مدیریت حوزه‌‌های علمیه ارائه نموده‌اند که در ادامه متن این گفت‌وگو را می‌خوانیم...تربیت نسل قرآنپژوه، با بهرهگیری از فناوری‌‌های نوین و تکیه بر میراث سلف صالح

اداره قرآن و عترت مرکز مدیریت حوزههای علمیه خواهران با بهرهگیری از فناوری‌‌های نوین و تکیه بر میراث سلف صالح، بهدنبال تربیت نسلی قرآنپژوه است، رهبر معظم انقلاب در نخستین جلسه درس خارج خود در سال جدید پیرامون اهمیت قرآن فرمودند: «اهمیت درس قرآن و تدبر در آن جزء حرفهای لازم است» و بر همین اساس اداره قرآن و عترت، با هدف مؤانست دائمی طلاب با قرآن کریم، بهرهگیری از سیره اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام، ترویج و اعتلای فرهنگ اصیل قرآنی و ارتقای سطح بینش قرآنی طلاب از طریق دورههای آموزش قرآن کریم، برگزاری مسابقات قرآن کریم در قالب جشنواره سراسری قرآن و عترت، دورههای تربیت مربی قرآن کریم و تالار مجازی گفتوگوی قرآن کریم و...، طرحهایی را متناسب با نیازهای خواهران طلبه در سطوح مختلف تحصیلی و با بهرهگیری از ظرفیتها و امکانات آموزشی مدارس در دستور کار خود قرار داده است.


 راهاندازی و اجرای 11 برنامه و فعالیت قرآنی

این مرکز بهطور کلی در 11 محور فعالیت‌‌های قرآنی خود را تدوین و اجرایی کرده است که از آن جمله میتوان به «راهاندازی و حمایت از کانون قرآن و عترت در مدارس»، «جشنواره سراسری قرآن و عترت»، «مسابقات قرآنی»، «تربیت مربیان قرآن»، «طرح زمزمه قرآنی»، «تالارهای گفتوگوی قرآنی»، «مشارکت در نمایشگاه‌‌های بینالمللی قرآن کریم»، «اجرای طرح نهضت قرآنی جهت فعالیت دانشآموختگان در برنامه‌‌های قرآنی بیرون از حوزه‌‌های علمیه»، «فعالیت‌‌های قرآنی در عرصه تبلیغ»، «تدوین نظامنامه اداره مؤسسات و فعالیت‌‌های قرآن و عترت» و «رشته‌‌های تخصصی قرآنی در سطح سه و چهار» اشاره کرد.


 برگزاری 1500 کلاس قرآنی با موضوعات متنوع برای غیر حوزویان

اگر بخواهیم فقط بهصورت مصداق نمونهای از بازخورد یک طرح از طرح‌‌های ذکرشده را بیان کنیم، در بخش اجرای طرح نهضت قرآن ویژه دانشآموختگان در برنامه‌‌های قرآنی بیرون از حوزه، موفق به تشکیل 1500 کلاس قرآنی مشتمل بر «190 کلاس حفظ، 130 کلاس تجوید، 220 کلاس روانخوانی، 300 کلاس روخوانی، 73 کلاس قرائت، 373 کلاس مفاهیم و تفسیر و 260 کلاس دیگر در زمینه‌‌های مختلف یا بهصورت ترکیبی» شدیم و این تنها خروجی یکی از طرح‌‌های صورتگرفته اداره قرآن و عترت حوزه خواهران است.


 برگزاری 12 دوره جشنواره سراسری قرآن و عترت در سه سطح مدرسهای، استانی و کشوری

تاکنون 12 دوره جشنواره سراسری قرآن و عترت در سه سطح مدرسهای، استانی و کشوری با هدف مشارکت حداکثری و ایجاد رقابت سالم بین خواهران طلبه، حمایت، نخبهپروری، شناسایی استعدادها و توانمندی طلاب نخبه و همچنین تجلیل از برگزیدگان قرآنی برگزار شده است که نتیجه آن، پذیرش بیشاز 4 هزار طلبه، دریافت بیشاز 3200 اثر و تجلیل از 731 برگزیده است.

مسابقات قرآنی از سال 1380 در رشتههای حفظ ترتیبی و موضوعی، ترجمه و مفاهیم، تفسیر و قرائت برگزار میشود؛ بهطوری که در بخش ترجمه و مفاهیم قرآن کریم (طرح نسیم قرآن) از سال 1384 11 دوره، 26 هزار طلبه خواهر حضور پیدا کردهاند.


 اجرای 10 دوره طرح تبیان با هدف آشنایی طلاب با تفسیر

طرح تبیان با هدف آشنایی طلاب با تفسیر و ایجاد زمینه مناسب برای عمل به رهنمودهای قرآن کریم از سال 1385 در قالب تفسیر شش سوره یس، قصص، عنکبوت، حجرات، لقمان و اسرا از مجموعه کتابهای تفسیر نور است. این مسابقات تا سال 1394 با حضور 13هزار 460 نفر از طلاب و در 10 دوره برگزار شده است.

البته طرح اشراق یا حفظ موضوعی قرآن کریم با هدف ارتقای سطح توانمندی طلاب در نشر و بسط معارف و فرهنگ درخشان قرآن با تأکید بر حفظ آیات پرکاربرد، از سال 85 در 11 دوره و با حضور 11337 نفر اجرا شده است.

و محتوای این طرح، کتاب حفظ موضوعی قرآن کریم، تألیف گروه قرآنی «بُشری» متشکل از 300 آیه و 200 حدیث در موضوعات پرکاربرد اعتقادی، اخلاقی و فقهی بوده است.


 برگزاری حفظ و مسابقات قرآنی و نهجالبلاغه در سه مرحله مدرسهای، استانی و کشوری

این مسابقات با هدف ایجاد زمینه لازم بهمنظور تسلط طلاب بر قرائت صحیح قرآن، شناسایی و ساماندهی قاریان و همچنین ایجاد رقابت سالم میان آنان تا کنون در 11 دوره و با حضور 33هزار600 طلبه خواهر از سراسر کشور برگزار شده است. و مخاطبان مسابقه، طلاب «پایه اول و دوم دیپلم» و «سوم و چهارم سیکل» میباشند که در سه مرحله مدرسهای، استانی و کشوری با یکدیگر به رقابت میپردازند.

بخش دیگر از فعالیتها برگزاری آزمون‌‌های سراسری «حفظ قرآن کریم» در مقاطع 10 جزء، 15 جزء، 20 جزء و کل قرآن کریم می باشد که همه ساله با هدف شناسایی، ساماندهی و تشویق حافظان قرآن کریم، از سوی اداره قرآن و عترت مرکز مدیریت حوزه‌‌های علمیه خواهران در سراسر کشور برگزار میشود.

البته در دوره حفظ ترتیبی قرآن کریم تاکنون 13 دوره و حضور بیشاز 4100 نفر شرکتکننده در مسابقات مختلفی همچون «حفظ موضوعی قرآن و نهجالبلاغه»، «تفسیر ترتیبی نمونه»، «تفسیر موضوعی (زن در تفسیر نمونه)»، «تفسیر ترتیبی المیزان»، «تفسیر موضوعی (اخلاق در قرآن)» و «ترجمه و مفاهیم نهجالبلاغه» جمعاً در سال 95 تعداد 7125 نفر و در سال1396، تعداد 4601 نفر به رقابت پرداختهاند.


 تربیت بیشاز 1600 مربی قرآن

اداره قرآن و عترت بهمنظور تأمین مربیان قرآنی مدارس علمیه و ارتقای سطح علمی آنان، دورههایی در رشته‌‌های مختلف «تجوید»، «تفسیر» و «داوری قرآن کریم» را به دو شیوه متمرکز و استانی برگزار نمودهاند و تاکنون موفق به برگزاری دوره‌‌های تربیت مربی در 967 مدرسه و تربیت بیشاز 1600 مربی شدهایم، و همچنین در طرح «زمزمه قرآنی» بهصورت فراگیر با هدف پایش و ارتقای سطح توانمندی طلاب در صحیحخوانی، روانخوانی و تجوید قرآن کریم و ثبت تواناییهای قرآنی طلاب در پرونده قرآنی موفق به برگزاری در هفت دوره «طرح زمزمه قرآنی» شده ایم.

در این طرح، اساتید و داوران قرآنی با محوریت سورههای نساء، تحریم، قمر، نور و یکی از سورههای جزء 28 قرآن کریم (بهصورت اختیاری) طلاب را مورد ارزیابی قرار میدهند که بحمدالله تاکنون این طرح در 1376مدرسه و با حضور 45672 نفر برگزار شده است.


 بهرهگیری از فضای مجازی و فناوری‌‌های دیجیتال در جهت خدمات علمی، آموزشی، پژوهشی برای بهرهگیری بهتراز فضای مجازی و فناوری‌‌های دیجیتال

برای توسعه و فراگیر شدن خدمات علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی اداره قرآن و عترت از فضای مجازی و فناوری‌‌های دیجیتال بهره گرفتیم. در حال حاضر «تالارهای مجازی گفتوگوی قرآنی»، در واقع یکی از پرمخاطبترین و فعالترین بخش‌‌های این اداره میباشد که در آن، شاهد حضور حداکثری خواهران طلبه و مشارکت آنان در حوزه‌‌های مختلف علوم اسلامی و انسانی هستیم. از سال 1394 نیز در این تالارها موضوعات اخلاق و تربیت، مهدویت، زن و خانواده، پرسمان اعتقادی، تفسیر موضوعی و آموزش تجوید نماز به بحث و بررسی گذارده شده است. راهاندازی مدرسه مجازی قرآن و حدیث، در راستای تقویت و اعتلای این دست از فعالیتهاست.


 برگزاری کارگاه‌‌های مهارت‌‌ بیان تفسیر در 15 استان

از فعالیت دیگر اداره قرآن و عترت حوزه علمیه خواهران «برگزاری کارگاه‌‌های مهارت‌‌های بیان تفسیر در استانها» است، لذا دوره اول این کارگاه‌‌ها از سال 93 تا 96، در چهار مرحله شامل: «مهارت‌‌های بیان تفسیر(1و2)» ، «سیر فرهنگسازی پوشش اسلامی در قرآن» و «روش قرآن در نهادینهسازی عفاف و پاکدامنی در قرآن» در 15 استان کشور با حضور 1019 نفر برگزار شد.

همچنین با توجه به ضرورت و اهمیت ادامه این کارگاهها و همچنین استقبال و تقاضای برگزاری اساتید و طلاب، اداره قرآن و عترت معاونت فرهنگی تبلیغی حوزه‌‌های علمیه خواهران در سال 97 در راستای تحقق اهداف و جهت تکمیل و تأمین کادر اساتید مدارس در سال تحصیلی 99 - 98، کارگاه‌‌های یادشده را در 14 استان دیگر (آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی، همدان، یزد و تهران) با حضور 570 نفر در دو مرحله برگزار کرد.


 برگزاری 5 دوره نمایشگاه بینالمللی قرآن کریم

حضور در نمایشگاه‌‌های فرهنگی و قرآنی و همچنین اجرای طرح نور هدایت و نهضت قرآنی حفظ جز 30 قرآن از دیگر فعالیت‌‌های این اداره است که بحمدالله تاکنون موفق به حضور در 5 دوره نمایشگاه بینالمللی قرآن کریم و برپایی 44 غرفه با موضوعات آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، حجاب، کودک، مشاوره و مسابقات حضوری شدهایم.

وی اظهار کرد: طرح نور هدایت ویژه خانواده بزرگ حوزه‌‌های علمیه خواهران اعم از طلاب، اساتید و کارکنان میباشد که بیشاز یک هزار نفر از کارکنان، در این طرح ثبتنام کردهاند و میزان طلاب شرکتکننده در جلسات حفظ مدارس به 7655 نفر رسیده است.


 برگزاری 5096 جلسه در طرح نهضت قرآنی

در طرح نهضت قرآنی که شامل عموم افراد و شامل حفظ، قرائت، روخوانی، روانخوانی، تفسیر، تجوید و مفاهیم میباشد تاکنون 5096 جلسه برگزار کردهایم و در اماکن عمومی از جمله مساجد، حسینیهها، دارالقرآن و جامعةالقرآن، منازل و... را در بر میگیرد؛ بهطوری کلی «تعداد دانشآموختگان فعال در طرح 1580 نفر» و «تعداد 6237 جلسه برگزارشده توسط دانشآموختگان در اماکن عمومی» از دستاوردهای این طرح عمومی است.

امروزه بعداز گذشت 4 دهه از انقلاب اسلامی ایران، بیان نقدهایی مبنی بر عدم اهتمام حوزه به قرآن، جفای در حق حوزه است؛ چراکه حوزه‌‌های علمیه روی این موضوع، بسیار کار کردهاند؛ اما کافی نیست. لذا همه باید تلاش کنیم تا دغدغده بزرگان بهویژه مراجع معظم تقلید در خصوص قرآن مرتفع گردد.


 نگاهی گذرا به فعالیت‌‌های قرآنی در عرصه تبلیغ حوزه علمیه خواهران

«تولید آثار مکتوب تبلیغی و ترویجی قرآنی توسط مبلغان و دانشآموختگان»، «برگزاری دورهها و نشست‌‌های تخصصی با موضوعات قرآنی»، «برگزاری دوره تربیت مربی شیوه‌‌های تبلیغ در قرآن و الگوبرداری از آن در تبلیغ»، «حمایت علمی مهارتی از مبلغان در قالب برگزاری جلسات توجیهی، کارگاهی در تمام استانها و برگزاری دوره‌‌های آموزشی جهت ارتقای سطح علمی مهارتی مبلغان، با موضوعاتی از منظر آیات و روایات» نمونه این فعالیتهاست.

و همچنین «حمایت از تولید و عرضه محصولات تبلیغی با موضوعات قرآنی»، «حمایت از فعالیتهای تبلیغی و ترویجی قرآن و عترت» و «تأمین و تربیت مبلغان برای مجامع علمی بهویژه مدارس آموزش و پرورش، دانشگاه و مراکز آموزش عالی» از جمله اقدامات این اداره بهمنظور رونق، توسعه و ترویج علوم و معارف قرآنی است.

بازبینی و بازطراحی سرفصل‌‌های آموزشی درسی نیز به‌‌عنوان یکی دیگر از فعالیتهای این اداره اشاره میباشد و در حال حاضر این کار، در مقطع سطح دو با کمک فرهیختگان قرآنی در حال انجام است.


 تبیین برنامه‌‌های ارتقایی سطح علمی و مهارتی اساتید قرآنی حوزه خواهران

مرکز مدیریت حوزه‌‌های علمیه خواهران در راستای مدرسهمحوری و اهمیت مرکزیت داشتن مدارس و جوشش فعالیتها از متن مدرسه، برخی از فعالیت‌‌های ستادی را که تاکنون در بستر مدارس انجام شده، با نظارت ستاد به مدارس و مدیریت‌‌های استانی سپرد که از جمله آنها اجرای مسابقات و طرح‌‌های قرآنی و معارفی و برپایی نمایشگاه‌‌های قرآنی و فرهنگی است.


 راهاندازی مدرسه مجازی قرآن و حدیث همزمان با آغاز سال تحصیلی 99 - 98

با توافقات صورتگرفته فیمابین مرکز مدیریت حوزه‌‌های علمیه خواهران با سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه، امید است همزمان با آغاز سال تحصیلی 99 - 98 مدرسه مجازی قرآن و حدیث نیز اقدام به پذیرش داوطلبان کند.

البته راهاندازی مدرسه مجازی قرآن و حدیث و برگزاری دورههای تجوید برای مبلغان و استادان حوزههای علمیه خواهران با همکاری دارالقرآنهای سازمان اوقاف و سازمان تبلیغات اسلامی از مصوبههای جلسه مدیرکل امور تبلیغی حوزههای علمیه خواهران با رئیس اداره قرآن سازمان تبلیغات اسلامی، مدیرکل قرآنی سازمان اوقاف و مدیرکل اوقاف قم صورت گرفته است.

گفتوگو: اکبر پوستچیان


خروج