*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


مصاحبه, مصاحبه شماره خبر: ٤٠٨٥٩٤ ١٥:٣٢ - 1398/05/21   تدوین ۲۸۶ مقاله علمی در مرکز تخصصی ائمه اطهار در گفت‌و‌گو با قائم مقام مرکز تخصصی ائمه اطهار‌ علیهم السلام مطرح شد-مصاحبه شماره 601 افق حوزه  ارسال به دوست نسخه چاپي


تدوین ۲۸۶ مقاله علمی در مرکز تخصصی ائمه اطهار در گفت‌و‌گو با قائم مقام مرکز تخصصی ائمه اطهار‌ علیهم السلام مطرح شد-مصاحبه شماره 601 افق حوزه

تدوین ۲۸۶ مقاله علمی در مرکز تخصصی ائمه اطهار


رساله دفاع‌شده مرکز تا‌کنون ۱۱مورد بوده و درحال حاضر ۳۵ رساله در حال تدوین است. ۲۸۶ مقاله نیز تا‌کنون تدوین شده که از این تعداد، ۱۸ مقاله در سال ۹۸ تألیف شده است. مرکز تخصصی، یکی از بخش‌های مهم مرکز فقهی ائمه اطهار‌ علیهم السلام است که در کنار دیگر مراکز تخصصی موجود در قم، خدمات شایانی در عرصه‌های حوزوی داشته است...

 


حجتالاسلام والمسلمین رئیسی، قائممقام مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام در گفتوگو با خبرگزاری حوزه، با اشاره به تاریخچه فعالیت این مرکز، اظهار داشت: مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام از سال 83 توسط مرحوم آیتاللهالعظمی فاضل لنکرانی با هدف رسیدگی به شبهات مناطق محروم تأسیس شد و مبلغان با انگیزه و توانمند از طریق آزمون کتبی شناسایی شده و آموزشهای ابتدایی را گذراندند و در مناطقی که مبلغ کمتر اعزام میشد، ما مبلغ اعزام کردیم. این اتفاق جرقه تأسیس مرکزی شد که نسبت به شبهات روز و مباحث فقهی و کلامی به تربیت طلبه و مبلغ میپرداخت.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی تأکید کرد: در همان ابتدا حدود 15 طلبه در نخستین دوره فعالیتهای ما شرکت کردند که امروز از روحانیون برجسته بهشمار میآیند. این فعالیتها تا سال 90 ادامه داشت، بهدلیل اینکه مرکز تخصصی در سالهای قبلاز 90 نیازمند اخذ مجوز از سوی شورای مدیریت حوزه علمیه بود، امکان صدور مدرک وجود نداشت، در سال 91 مجوز رسمی از حوزه اخذ شد و رسماً به مراکز تخصصی حوزه ملحق شدیم.

قائممقام مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام یادآور شد: از سال 91، 10 دوره پذیرش طلبه داشتهایم و از سال 83 حدود 500 نفر جزء پذیرش اولیه قرار گرفتند که از بین آنها، 254 نفر پذیرش نهایی شدند و از این تعداد حدود 100 نفر فارغالتحصیل هستند که عمده آنها بهعنوان استاد در این مرکز و مراکز دیگر مشغول هستند. عدهای دیگر نیز جذب مراکز غیرحوزوی شدهاند.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی عنوان کرد: همه مراکز تخصصی سطح دو و سه معمولاً آموزشمحور هستند؛ اما مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام بهدنبال کار آموزشی صرف نبوده و از همان ابتدا ما مرکز را پژوهشمحور تعریف کردیم.

 تولید60 عنوان کتاب و اثر علمی

وی با اشاره به اینکه: تاکنون حدود 60 عنوان کتاب و آثار علمی دانشپژوهان، خروجی این پژوهشها میباشد که به جامعه علمی تقدیم شده است، یادآور شد: در مراکز دیگر طلاب صرفا یکی سری دروس را آموزش میبینند و با ارائه پایاننامه از مجموعه خود جدا میشوند؛ اما در این مرکز همزمان با دروس آموزشی، در کارهای پژوهشی با همه منابع آشنا شده و به این منابع مسلط میشوند.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه طلاب توانمند در قالب پنج گروه علمی تخصصی به فعالیت میپردازند، ابراز کرد: این گروههای علمی تخصصی از سال 85 کار خود را آغاز کردهاند، در ابتدا ما تنها یک گروه علمی تخصصی کلام مقارن داشتیم و در ادامه کار چهار گروه به این گروه اضافه شد.

قائممقام مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام خاطرنشان کرد: از 97 فارغالتحصیلی که داشتیم، 27 نفر به گروههای علمی راه یافتند و این تعداد، بر اساس علایق خود جذب گروهها شدند.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی افزود: تمام تولیدات طلاب در گروههای علمی تخصصی در مرحله آخر توسط مدیر گروه ارزیابی میشود و سپس به دو ارزیاب دیگر در خارج از مرکز داده میشود تا اجازه انتشار و چاپ را داشته باشند.

وی با بیان اینکه این مرکز شعبی در هند، مالزی، اندونزی و دیگر کشورها دارد، بیان کرد: برای غنای علمی طلاب خارجی جامعه المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم تعدادی از طلاب المصطفی را شناسایی کردیم و مطالبی را که در آن مرکز به آنها آموزش داده نمیشد، آموزش دهیم.

قائممقام مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام مطرح کرد: ما از طلاب خارجی یک نظرسنجی انجام دادیم که در این نظرسنجی تمام آنها اقرار داشتند که آموزشهایی را که در این مرکز تخصصی دیده بودند، در هیچ مرکز دیگر تجربه نکردهاند.

 حجتالاسلام والمسلمین رئیسی افزود: ما برای فارغالتحصیلان یک دوره یکساله منبعشناسی گذاشتیم که همه طلاب بیان میکردند که دستاوردشان در این یک سال، بیشتر از دستاورد آنان در چهار سال تحصیل دروس حوزوی بوده است.

 40 نشست علمی برگزار کردهایم

وی گفت: ما طی سالهای اخیر بیشاز 40 نشست علمی برگزار کردهایم که موضوعات این نشستها، حول محور شناخت و نقد سلفیه و تکفیر بوده که محتوای برخی از این نشستها تبدیل به کتاب شده و چاپ شدهاند.

قائممقام مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام با اشاره به میهمانان نشستهای علمی، تصریح کرد: در یکی از این نشستها رهبر اباضیه حضور پیدا کرد و اعتقادات اباضیه را نسبت به سلفیون بیان کرد، با توجه به اینکه طلاب به این اساتید دسترسی نداشتند، حضور آنان باعث شد که طلبههای ما علاوه بر کتب، از نزدیک نیز با عقاید آنها آشنا شوند.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی عنوان کرد: ما با بسیاری از مراکز حوزوی ارتباط داشتهایم و در دکترین مهدویت، چندین سال است که ما بهعنوان مرکز همیار، همکاری میکنیم؛ ما در سال گذشته حدود 27 مقاله ارسال کردیم که این بهدلیل ویژگی پژوهشمحور بودن این مرکز بوده و از طرف دیگر طلاب ما درباره مهدویت از منظر فریقین تخصص بالایی داشتند.

وی ادامه داد: با انجمن کلام حوزه علمیه نشستهای متعدد برگزار کردیم؛ همچنین با معاونت بینالملل حوزه همکاریهایی صورت گرفت که حاصل آن، برگزاری چندین کارگاه از جانب مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام بود.

 برگزاری کارگاههای سواد رسانهای

قائم مقام مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام با بیان اینکه با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی برای مبلغان، کارگاههای مختلف سواد رسانهای بهمنظور افزایش مهارتهای تبلیغی آنها برگزار کردهایم، فعالیتهای مجازی مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: برخی از مسابقاتی که در گذشته بهصورت فیزیکی برگزار میشد، امروز بهصورت مجازی در حال انجام است و این نشاندهنده بهروز بودن فعالیتهای این مرکز تخصصی است.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی ابراز کرد: ما خارج از قم مراکز علمی داریم که استاد ندارند. برای پر کردن این خلأ، بهصورت مجازی کلاسهایی را با همکاری اساتید برگزار میکردیم و طلاب از این کلاسها استفاده میکردند؛ در ماه مبارک رمضان دروس خارج فقه آیتالله محمدجواد فاضل لنکرانی از طریق فضای مجازی پخش میشد که عدهای از طلاب از منازل خود این کلاسها را پیگیری میکردند.

 تدوین ۲۸۶ مقاله

وی با اشاره به آثار علمی مرکز، مطرح کرد: رساله دفاعشده تاکنون 11 مورد بوده و در حال حاضر 35 رساله در حال تدوین است. 286 مقاله نیز تاکنون تدوین شده که از این تعداد، 18 مقاله در سال 98 تألیف شده است.

قائممقام مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام افزود: تاکنون 13 جزوه برای اساتید تدوین شده است؛ همچنین علاوه بر 45 نشست، 16 همایش علمی نیز تاکنون برگزار شده و در این برنامهها نیازهای روز جامعه مورد توجه قرار گرفته که خوشبختانه مورد استقبال عالی طلاب واقع شد.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی بیان کرد: ما 19 گروه علمی آموزشی داریم و اساتید راهنما دائماً با طلاب در تماس هستند و کارهای آنها را پیگیری میکنند. امروز طلاب ما مجبور نیستند که چندین ماه منتظر تصویب پایاننامه خود باشند. انجام کارها به این صورت است که موضوعات پایاننامهها را استخراج میکنیم و دیگر نیازی به درگیر شدن طلاب در این امور وجود ندارد؛ این کار در دیگر مراکز تخصصی کمتر دیده میشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در مرکز ما سه رشته سطح دو وجود دارد که کلام، تفسیر و مذاهب عناوین این سه رشته هستند، گفت: یکی از شعبات ما در اصفهان فعالیت میکند که مدیریت این شعبه بر عهده حجتالاسلام و المسلمین کلباسی میباشد؛ در این شعبه برای پذیرش سال جاری 70 نفر ثبتنام کردهاند که 35 نفر از آنها جذب میشوند و برای سطح دو در رشته کلام و برای سطح سه در رشته مذاهب، طلبه پذیرش میشود.

قائممقام مرکز تخصصی ائمه اطهار علیهم السلام با اشاره به موضوع پذیرش طلاب در مرکز تخصصی ائمه اطهار، افزود: امروز چهل استاد تنها در بخش کلام و مذاهب اسلامی همکاری دارند. در شعبه مشهد برای پنجمین دوره از طلاب پذیرش شده و برای پذیرش طلاب، سختگیریهای خاصی وجود دارد.

 در سال جاری 8 عنوان کتاب به چاپ رساندهایم

حجتالاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه ما در این چند سال اخیر حدود 20 عنوان درسنامه تعریف کردهایم ابراز کرد: در سال جاری 8 عنوان کتاب به چاپ رساندهایم که درسنامههای مسایل خلافی، توحید از منظر دو مفسر بزرگ علامه طباطبایی قدس سره و فخر رازی، محمدبن اسماعیل بخاری و اهلبیت علیهم السلام، آیةالولایه، حقیقةالبنا، ممنوعین از شهادت، جریانشناسی سلفیه معاصر، از جمله این موارد بهشمار میآیند.

وی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام را متشکل از سه شورای آموزشی، پژوهشی و فضای مجازی دانست و اظهار داشت: شورای آموزشی به امور آموزشی میپردازد و متشکل از مدیر، معاونان و مدیران گروههای آموزشی است. شورای پژوهشی کار بدیعی در مرکز تخصصی بوده که از سال 85 راهاندازی شده و هفتهای یک جلسه برگزار کرده است؛ همچنین شورای فضای مجازی هم به سیاستگذاری درباره نحوه استفاده از این ظرفیت میپردازد که مصوبات خوبی تاکنون به ثبت رسیده است.

 همکاری بیشاز 60 استاد با مرکز

وی با بیان اینکه بخش قفسه باز کتابخانه مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام برای تسهیل امور پذیرش تأسیس شده و کلاسهای منبعشناسی ما در فضای کتابخانه انجام میشود، عنوان کرد: ما در مرکز تخصصی در ابتدا دو استاد داشتیم؛ اما اکنون بیشاز 60 استاد با ما همکاری میکنند.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی در پایان ابراز کرد: ما به این نتیجه رسیدیم که ارتباط خود را با طلاب قدیمی خود حفظ کنیم و در همین راستا، اساتیدی دعوت و در شبهای پنجشنبه جمع میشوند، که موضوعات تبلیغی و کاربردی آنها مطرح میشود.


خروج