*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٢٠٢٩ ١٤:٣٣ - 1398/12/11   فطرت و هدایت انسان‌ها / آیت‌الله بهاءالدینیدرس اخلاق شماره 622 ارسال به دوست نسخه چاپي


فطرت و هدایت انسان‌ها / آیت‌الله بهاءالدینیدرس اخلاق شماره 622

فطرت و هدایت انسان‌ها / آیت‌الله بهاءالدینی


فطرت انسانی، فطرت هدایت و ایمان به خدای تعالی است. آن‌چه انسان را از این فطرت خارج می‌کند، معصیت خدای تعالی و اطاعت از شیطان است؛ چه شیطان داخلی که هوا و هوس خود انسان است و یا شیطان خارجی که هوا و هوس دیگران است...


اگر بهوسیله اطاعت خدا، در راه او مجاهده کردی، همچون مجاهداتی که انبیا و اولیا و صلحا کردند، این مجاهده شما را در فطرت نگه میدارد، چون خدا به مجاهد وعده داده است که اگر من را در برابر شیطان یاری کردی، من هم تو را یاری میکنم: ان تنصروالله ینصرکم؛ (محمد/7) اگر همه بخواهند تو را زمین بزنند، نمی‌‌توانند؛ چون خدا میخواهد تو بالا بروی. این همان است که امام حسین علیه السلام در دعای عرفه میگوید: «عمیت عین لا تراک.»

این دیدن، هدایت ویژه است و این نوع هدایت، رابطه بین مجاهد و خدای تعالی است. اگر در یک روز صد مرتبه نصرت حق بکنی، صد مرتبه نصرت خدا را میبینی. بروید تجربه کنید. این هدایت مخصوص به مجاهد فی سبیلالله است؛ چه جهاد با نفس و چه جهاد در جبهه.

تو باید به توفیق الهی، اطاعت از هوا و هوس را تعطیل کنی، تا پشت سر آن، نصرت خدا را ببینی، برخی فریاد میزنند که ما شبهه دینی داریم، ما تردید داریم، ما وجود مبدا را نمی‌‌فهمیم، شما خودتان نمی‌‌خواهید بفهمید، وگرنه اگر مجاهد باشید، وجود مبدا را میفهمید.

 همه موجودات در حرکت فطریاند جز انسان

حرکت همه موجودات عالم از نبات و معادن و حیوانات، همه فطری است؛ یعنی خدای تعالی خواسته درخت به شما میوه و چوب و برگ بدهد، درخت همین کار را انجام میدهد. معادن حرکتی را که خدا برای آنها خواسته است، انجام میدهند، حیوانات باید به شما شیر و گوشت بدهند که میدهند، ولی نوبت به این آدم که میرسد میبینید که حسابها خراب از آب درمیآید. تو باید مرد خدا باشی، چه شد که مرد شیطان شدی؟ تو باید اهل خیر و عدالت و علم و تقوا باشی، چه شد که جنایتکار شدی، شرقی و غربی شدی؟ همه اینها بهخاطر این است که به انسان اختیاری دادهاند. به او گفتهاند: میخواهی به جهنم برو و میخواهی به بهشت. میگوید: ما نقد را رها نمی‌‌کنیم. به او باید گفت که بالاخره زمان نسیه هم میآید و وقتی میآید که هیچ کاری نمی‌‌توانی بکنی.

 چگونگی بازگشت به فطرت

اما چه کنیم تا به فطرت خود برگردیم و انسان شویم؟ تزکیه، تهذیب و توبه در دستگاه خدا، راه بازگشت به فطرت است. اگر مرد کار هستی و بتوانی تزکیه کنی، بتوانی آلودگیها، جهالتها و حسدها را از خودت دور کنی، ان شاءالله به فطرت هم رجوع میکنی و در این وقت یک انسان میشوی. ان شاءالله ما هم تائب شویم و توبه نصیبمان شود و انسان شویم.

 عوامل خروج از فطرت

معلوم نیست که بشر با همه خصوصیاتش از اول تکوین، دروغگو و حقهباز باشد. ما خودمان عوامل خروج از فطرت را فراهم میکنیم.

وقتی بچه میبیند که سراغ پدر را میگیرند و میگویند که نیست، دروغ گفتن را یاد میگیرد. بنابراین همه بدیها برای این است که با خدا رابطه برقرار نمی‌‌شود. ارتباط با خدا به معنای کنارهگیری از مردم نیست، بلکه انسان باید در اجتماع باشد و در آتش جامعه بسوزد. اگر توانست قدرت پیدا کند که آتش جامعه را تحمل کند، مقام پیدا میکند و این مقامات را مجانی به کسی نمی‌‌دهند.

خداوند همه را موفق کند تا برای خود و جامعه نافع باشیم. ان شاءالله.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج