*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٥٩٣٠ ١٤:٤٣ - 1399/09/08   نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در دیدار مسئول رسانه و فضای مجازی حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در دیدار مسئول رسانه و فضای مجازی حوزه‌های علمیه

رسانه حوزه علمیه دارای چشم‌انداز روشن و مخاطب جهانی است


حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدرضا برته رئیس مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه‌های علمیه، ۲۶‌آبان به همراه مدیران رسانه‌ای حوزه با سفر به قزوین، تقویت دفتر خبرگزاری حوزه در این استان و افزایش تعاملات خبری را پی گرفت. دیدار با حجت‌الاسلام و‌المسلمین عابدینی نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین، نشست با حجت‌الاسلام و‌المسلمین سبحانی‌نیا مدیر حوزه علمیه استان، حضور در جلسه شورای مدیران مدارس علمیه، شرکت در برنامه زنده صدا و سیما و بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در این استان، از برنامه‌های هیأت رسانه حوزه علمیه در این سفر یک روزه بود.

غدیــــــرخــــم تجلــــــــــی بزرگتــــــرین کار رسانهای پیامبر (صلوات الله علیه) بود

به گزارش خبرگزاری حوزه در قزوین، حجتالاسلام والمسلمین عابدینی در دیدار با حجتالاسلام والمسلمین محمدرضا برته مسئول مرکز رسانه و فضای مجازی حوزههای علمیه کشور و هیأت همراه، با اشاره به ویژگیهای رسانه در نظام مکتبی اهلبیت (علیهم‌السلام)، افزود: رسانه در مکتب ما یک موقعیت و بستری دارد که دیگران این جایگاه را هیچوقت نداشته و ندارند؛ ما در رسانه یک پیشینه منحصربهفرد افتخارآمیزی داریم که از حضرت آدم (علیه‌السلام)و انبیای عظام آغاز میشود که سرمایههای رسانهای برای ما ایجاد میکنند.

وی بیان کرد: ما از هرکدام از انبیا (علیهم‌السلام) برای تمام عالم سخن رسانهای داریم و از زندگی هر یک از آنان درسی برای عبرتآموزی و الگوگیری ما وجود دارد، چهبسا که با نمایش زندگی آنان در تلویزیون، جذابترین و پرطرفدارترین فیلمها در عالم را میتوان نشان داد. ما سرمایههای رسانهای عجیبی داریم که پیشینه جدی دارد.


نماینده ولیفقیه در استان قزوین ابراز کرد: برخورداری از سایه محبت انبیا و ائمه معصومین (علیهم‌السلام) و انتظار فرج و ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) زمینهها و سرمایههای عظیم رسانهای هستند که دیگران در عالم از وجود آنها بیبهرهاند.


حجتالاسلام والمسلمین عابدینی با بیان اینکه رسانه حوزه دارای چشمانداز روشن و مخاطب جهانی است، به چشمانداز رسانهای اهلبیت (علیهم‌السلام)، اشاره و بیان کرد: ائمه اطهار (علیهم‌السلام) مطرح میکنند که دنیایی که عقل و تدبیر آن را مدیریت نکند، به نابودی کشیده میشود و آیندهای تاریک، پرخطر و استرسآور برای تمام عالم خواهد بود.


وی با اشاره به ضرورت تقویت برد رسانهای حوزه علمیه و رسانههای دینی، ابراز کرد: حضرت عیسی (علیه‌السلام)که بیشترین طرفداران را در دنیا دارد، خداوند در قرآن میفرماید که مخاطبش بنیاسرائیل در یک جغرافیای مشخص و جمعیت محدود است؛ اما رسالت پیامبر اسلام (صلوات الله علیه) قبیلهای و قومی نیست و برای ناس نازل شده است و کل مردم جهان را در هر دورهای دربرمیگیرد. لذا مخاطبسازی و مشخص کردن حیطه مخاطبان مسأله مهمی است که ما بهعنوان رسانه باید از قرآن بیاموزیم.

ظرفیتهای جدیدی در عرصه رسانه و ارتباطات پدید آمده است

حجتالاسلام محمدرضا برته نیز در این دیدار، با بیان اینکه با همفکری و مشورت، ریلگذاری مناسبی برای اقدامات بعدی بهمنظور فعالتر کردن ظرفیتهای حوزه و روحانیت در عرصه رسانه صورت گرفته است، گفت: فعالیت مشترک رسانهای و نیز ایجاد پنجره واحد خبری یکی از ضرورتها در مقطع حساس کنونی بهشمار میرود؛ البته ما در این باره، بارها از نهادها و مراکز حوزوی درخواست تحقق این مسأله را داشتهایم و در عین حال از طریق ظرفیت خبرگزاری حوزه و هفتهنامه افقحوزه، آماده همهگونه همکاری و مشارکت در پوشش خبری برنامهها و نیز تولید محتوای رسانهای در قالبهای مختلف و جذاب هستیم، چراکه این مسأله را جزء رسالتهای ذاتی خود میدانیم.


مسئول رسانه و فضای مجازی حوزههای علمیه کشور با بیان اینکه تعاملات رسانهای حوزه بهعنوان یک رسانه تأثیرگذار در سطح کشور و حتی بینالملل افزایش یافته است، همچنین، وزن دادن به طلاب جوان، معرفی نخبگان حوزه و آثار علمی آنان و پرداختن به مسائل بانوان را تنها بخشی از اقدامات جدید رسانه حوزه دانست.


وی با تقدیر از تلاشهای دفتر خبرگزاری حوزه در قزوین، بیان کرد: استان قزوین خوشبختانه در تولید اخبار رتبه اول و در بازدید از اخبار، رتبه دوم استانها را داراست که باید از حجتالاسلام افشار و همکاران وی در این مرکز رسانهای حوزه تقدیر کنیم.


حجتالاسلام والمسلمین برته، همچنین در جلسه شورای مدیران مدارس علمیه قزوین، اظهار داشت: برای اثرگذاری هرچه بیشتر حوزه علمیه در مناسبتهای ملی و فراملی، پیوست رسانهای باید بهعنوان عنصری ضروری در تمامی فعالیتهای این بخش بهعنوان یک اصل پذیرفته شود.


وی به اهمیت و جایگاه پیوست رسانهای در خدمات حوزه علمیه اشاره و تصریح کرد: امروز مردم جهان گفتهها و اطلاعات ارائهشده از سوی رسانهها را بیشاز آنچه که مشاهده میکنند، باور دارند و همین مسأله رسالت و وظیفه رسانه را در دنیای پیچیده اطلاعات سختتر کرده است


مسئول مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه علمیه کشور با بیان اینکه امروز بیشاز هر زمانی نیازمند ورود افراد نخبه و مسئولان ذیربط این مجموعه در موضوعات رسانهای هستیم، افزود: مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه علمیه بهدنبال راهاندازی دورههای سواد رسانه و تربیت خبرنگار بهصورت تخصصی است تا بتوانیم تأثیرگذاری بیشتری را در سطوح داخلی و بینالمللی داشته باشیم.


حجتالاسلام والمسلمین با اشاره به اینکه مرکز رسانه حوزه علمیه امروز در چهار بخش فعالیت دارد، گفت: بخشهای یادشده شامل رصد، جریانشناسی و آیندهپژوهی، خبر و اطلاعرسانی، فضای مجازی و سایت، نظارت مستمر، ارزیابی و مدیریت مراکز استانی است.


وی با بیان اینکه مراکز چهارگانه یادشده میتوانند، در مراکز استانی نیز فعالیت داشته باشند و اگر چنین شود، میتوان در راستای اثرگذاری رسانهای گامهای جدی برداشت، از تلاشهای دفتر خبرگزاری حوزه در قزوین، بهخاطر انعکاس فعالیتهای طلاب و روحانیون قدردانی کرد.


استان قزوین دارای پیشینه درخشان در تربیت عالم است

مدیر حوزه علمیه قزوین نیز در جلسه شورای مدیران مدارس علمیه قزوین، گفت: استان قزوین در زمینه فعالیتهای رسانهای در بخشهایی مانند تولید خبر، تولید مستند و تولید محتواهای دیگر، عملکرد بسیار چشمگیری داشته است و جزء مراکز مطرح در این موضوع است.


حجتالاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانینیا خاطرنشان کرد: حوزه علمیه استان قزوین در زمینه خدمات اجتماعی مانند آزادسازی زندانیان، مشاوره و برپایی نمایشگاه خدمات چشمگیری را انجام داده است که بهدنبال افزایش این اقدامات هستیم.


ساخت برنامههای مستند حوزههای علمیه اولویت جدی ماست

همچنین مدیر روابط عمومی و رسانهای حوزه علمیه استان قزوین نیز، در جلسه شورای مدیران مدارس علمیه قزوین، گفت: خوشبختانه با مدیریت ارزشمند حجتالاسلام والمسلمین سبحانینیا، امروز این حوزه علمیه در زمینه اطلاعرسانی در موضوعات مختلف در بین استانهای کشور در جایگاه خوبی قرار دارد و این تلاشها با همراهی همه مدیران دلسوز مدارس علمیه و مدیر حوزه علمیه استان قزوین بیشاز پیش استمرار خواهد داشت.


حجتالاسلام عباس افشار با بیان اینکه تولید بیشاز ۵۰ مستند تلویزیونی و پخش از شبکه استانی و ملی از فعالیتهای عمده رسانه حوزه علمیه قزوین است، ادامه داد: در تلاش هستیم که فعالیتهای طلاب و روحانیون را در عرصههای مختلف جهادی به تصویر بکشیم که خوشبختانه مستند «زلال خدمت ۱» که در بین ۲۶۵ اثر رتبه اول را به خود اختصاص داد، در رابطه با فعالیتهای طلاب در زمینه مبارزه با بیماری کرونا بود.


یادآوری میشود، بازدید از مدارس علمیه التفاتیه و صالحیه قزوین، تقدیر از تلاشهای قرارگاه جهادی حوزه علمیه قزوین در عرصه مبارزه با کرونا و انعکاس فعالیتهای جهادی طلاب و رونمایی از مستند «زلال خدمت ۲» ویژه تلاش جهادی طلاب و روحانیون استان قزوین در عرصه کمکهای مؤمنانه، ازجمله برنامههای حجتالاسلام والمسلمین برته در سفر یکروزه به استان قزوین بود.


خروج