*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٥٩٣١ ١٤:٤٩ - 1399/09/08   در وبینار ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه حوزه‌های علمیه مطرح شد ارسال به دوست نسخه چاپي


در وبینار ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه حوزه‌های علمیه مطرح شد

فعالیت ۲۰ هزار نیروی جهادی در دوران شیوع کرونا


وبینار ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه حوزه علمیه قم۲۴ آبان از سوی این ستاد و با حضور حجج‌اسلام زمانی رئیس این ستاد، ملکی قائم‌مقام مدیر حوزه‌های علمیه در امور استان‌ها و هم‌چنین مدیران حوزه‌های علمیه استان‌ها و جهادگران فعال، برگزار شد.


به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی در وبینار ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه، گفت: برگزاری این نشست، لبیکی است به بیانات مقام معظم رهبری که چند روز پیش فرمودند: «نیروهای جهادی در موج سوم کرونا وارد میدان شوند و در امر مقابله با این بیماری کمکرسانی کنند».


وی افزود: ۲۰هزار نفر نیروی جهادی تاکنون در این عرصه فعالیت داشتهاند؛ در طول ۹ ماه گذشته نیروهای مستقر در آرامستانها هم کار جهادی خود را ادامه داده و آنرا تعطیل نکردهاند.


دبیرستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه با بیان اینکه در هفته گذشته در جلسهای مدیر محترم حوزههای علمیه بر حضور طلاب در عرصه جهاد و کمکرسانی به بیماران کرونایی تأکید داشتند، خاطرنشان کرد: ستاد حوزوی بحران که از ۴سال پیش تشکیل شده است، در قم بهدلیل تنوع خدمات طلاب در جریان کرونا، کمیتههای یازدهگانهای را تشکیل داده است.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی گفت: یکی از کمیتههای یازدهگانه، کمیته عیادت از بیمارستانهاست؛ در حال حاضر در ۴ بیمارستان نکویی، کامکار، امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)و بهشتی نیروهای جهادی در حال خدمترسانی هستند و بهزودی در بیمارستان امام رضا (علیه‌السلام)نیز کار خود را شروع میکنند.


وی بیان داشت: در موج اول و دوم این بیماری، جهادگران انواع خدمات را از قبیل استحمام و تغذیه بیماران تا تنظیف محیط بیمارستان انجام میدادند؛ اما در این موج میخواهیم، کمک به پرستاران و همراهان بیماران، پرداختن به مسائل شرعی و تبلیغ معارف دینی و همچنین برگزاری مراسم دعا و سایر مراسمات متناسب با محیط بیمارستان در اولویت فعالیتهای طلاب جهادی باشد.


دبیر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه با اشاره به اینکه کمیته مشاوره و روانشناسی، کمیتهای است که زیر نظر حجتالاسلام والمسلمین مهکام مشغول به خدمترسانی است، اظهار داشت: اعضای این کمیته به نقاط مختلف کشور اعزام میشوند؛ اما بهدلیل سختیها و محدودیتهای اعزام دو دوره آموزشی برای انجام کار مشاورهای در شهرستانها بهصورت ثابت در نظر گرفته شده است.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی گفت: آموزش مجازی ملی نیز، از سوی این کمیته انجام خواهد گرفت که برای کل استانها خواهد بود و در این دوره بهصورت ۶۰ ساعت غیرحضوری و ۲۰ ساعت حضوری و عملیاتی در بیمارستانها، روشهای مشاوره دادن به داوطلبان را آموزش خواهیم داد.


وی افزود: کمیته بعدی در زمینه فعالیتهای جهادی که با حدود ۶۵ طلبه در قم فعالیت دارد، کمیته آرامستانها و غسالخانههاست و در اکثر استانها و شهرستانها هنوز طلاب در آرامستانها مشغول تغسیل و تجهیز اموات هستند.


دبیر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه بیان داشت: چهارمین کمیته در زمینه توزیع محصولات بهداشتی و مواسات مؤمنانه فعالیت دارد؛ درخواست داریم این گروه در شهرستانها هم راهاندازی شود.


وی گفت: پنجمین کمیته، کمیته اقتصادی و سیاسی است؛ این کمیته برای بررسی مسائل و آسیبهای اقتصادی و سیاسی ناشی از شیوع کووید۱۹ توسط جمعی از اقتصاددانان و سیاستدانان حوزوی تشکیل شده است و در حال تحقیق و پژوهش بر روی این موضوعات هستند.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی تصریح کرد: کمیته دیگر در زمینه تولید محتوای علمی و پاسخ به شبهات مربوط به شیوع ویروس کرونا؛ همچون دینستیزی و قمستیزی که در اوایل دوران شیوع کرونا به وقوع پیوست، فعالیت دارد؛ اعضای این کمیته تاکنون به ۳۰۰ شبهه در این زمینهها پاسخ داده و ۴ کتاب را تألیف نمودهاند.


دبیرستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه گفت: از دیگر فعالیتهای این کمیته میتوان به پرداختن به راهکارهای دین مبین اسلام در مبارزه با چنین بیماریهایی که همهگیر هستند، اشاره کرد.


وی تصریح کرد: تاکنون ۱۵ جلد کتاب و نشریه از طرف حوزه علمیه قم با موضوع بیماری کرونا تألیف و چاپ شده است؛ در حدود ۱۰ کتاب دیگر نیز در دست تألیف است که بهزودی منتشر خواهند شد.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی اظهار داشت: کمیته ششم از کمیتههای یازدهگانه، کمیته رسانه است؛ این کمیته مسئولیت اطلاعرسانی محصولات و فعالیتهای ستاد بحران حوزه و گروههای جهادی را بر عهده دارد.


مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزههای علمیه عنوان داشت: یکی دیگر از کمیتههای جهادی، به مسائل بینالمللی میپردازد و تاکنون توانسته تجربیات زیادی را به کشورهای دیگری همچون لبنان منتقل کند.


وی خاطرنشان کرد: این کمیته، نامه مفصلی به ۵۰۰ متفکر جهان و با موضوع تعبیر الهیاتی کرونا از زبان آیتالله اعرافی، مدیر محترم حوزههای علمیه، با زبانهای گوناگون و برای متفکرین جهان تشیع، اهل سنت، مسیحیت مانند کلیسای واتیکان و دانشگاه الازهر ارسال نمود.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی گفت: کمیته هشتم، کمیته پشتیبانی است که مسئولیت آن برعهده مرکز خدمات حوزههای علمیه میباشد؛ مرکز خدمات، خدمات بسیاری همچون امور بیمهای طلاب جهادی را ارائه کرده است. وی با بیان اینکه کمیته بعدی کمیته افتای شرعی است که با کمک دفتر مقام معظم رهبری فعالیت دارد، گفت: کمیته دهم در زمینه طب سنتی و اسلامی که در طول این ۹ ماه از این دو گنجینه محروم بودهایم؛ در این کمیته افرادی حضور دارند که هم متخصص در زمینههای طب سنتی و اسلامی بودهاند و هم دارای مدارک علمی پزشکی نوین هستند. دبیر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه خاطرنشان کرد: مسئول کمیته طب، دکتر نورمحمدی هستند که هم پزشک هستند و استاد دانشگاه تهران و هم تاکنون ۱۸ هزار حدیث طبی را استخراج کرده و حدود ۲۰ جلد کتاب نیز تألیف نمودهاند که برای ما قابل استفاده هستند.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی گفت: آخرین کمیته، کمیته دین و مناسک دینی است که با هدف تنظیم شیوهنامههای دینی تشکیل شده است که ریاست آن با سازمان تبلیغات اسلامی بوده و حوزه علمیه قم نیز با آنها همکاری دارد.


دبیر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه عنوان داشت: پیشنهادی که به مدیران حوزههای علمیه استانها داده میشود، برنامهریزی برای طلاب جهادگر برای تربیت و رشد در جهت مسئولیتهای بالا و آماده شدن برای ارائه خدمات به انقلاب و نظام است.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی در پایان از مدیران استانها درخواست کرد، اسامی جهادگران را برای اموری همچون بیمه و طرحهای پیشنهادی و ابتکاری در حال اجرای خود را به ستاد حوزوی بحران ارسال نمایند تا کمکهزینه اجرای آنها برای حوزههای استانها تأمین شود.

مدیران مدارس با طلاب جهادگر هماهنگ شوند

حجتالاسلام والمسلمین حمید ملکی هم در این وبینار با بیان اینکه لازم است در موج جدید کرونا لبیک جانانهای به فرمایش مقام معظم رهبری داشته باشیم، افزود: روحانیت همیشه در زمینه جهاد، علم، اخلاق و معنویت جلودار بوده است و در این روزها هم انشاءالله جلودار باشد.


قائممقام مدیر حوزههای علمیه بیان داشت: همه با هم در هر سطح و جایگاهی باید به این فرمان رهبری لبیک بگوییم و در این زمینه پیشنهاد من این است که با جوانان، دانشگاهیان، بسیجیان و سایر اقشار دغدغهمند هماهنگ و متحد شویم تا از ظرفیت آنان نیز در عرصه جهاد استفاده شود.


حجتالاسلام والمسلمین ملکی خطاب به مدیران حوزههای علمیه استانها با بیان اینکه با جهادگران جلسات هماهنگی را بهطور مستمر داشته باشید، چراکه آنان در خط مقدم هستند و نسبت به مسائل آگاهترند، تصریح کرد: در خدماتی که قرار است به جهادگران ارائه شود، سهل بگیرید و از کارهای اداری و وقتگیر بپرهیزید.


قائممقام مدیریت حوزههای علمیه در پایان گفت: ما نیز در مرکز مدیریت حوزههای علمیه و ستاد حوزوی بحران در حد توان در خدمت شما بزرگواران خواهیم بود.

اجرای طرح «طبیب دوار» و «شوق دیدار» در سطح استان سمنان

مدیر حوزه علمیه استان سمنان هم در این وبینار گفت: طلاب جهادی استان سمنان از اول شیوع کرونا تاکنون توانستهاند، طرح «طبیب دوار» را برگزار نمایند؛ در این طرح طلاب به منازل بازماندگان اموات کرونایی میروند و مراسم ذکر مصیبتی در آنجا برگزار مینمایند.


حجتالاسلام والمسلمین رستمیان افزود: طرح دیگری که توسط طلاب جهادی این استان در حال برگزاری است «شوق دیدار» نام دارد؛ در این طرح طلابی که در بیمارستانها مشغول خدمترسانی هستند، با خانواده بیماران کرونایی تماس حاصل کرده و از طریق تماس تصویری در کنار بیماران، ارتباطی بین آنها و خانوادههایشان برقرار میکنند.


همچنین حجج اسلام خویینی مسئول کمیته اعزام طلاب جهادی به بیمارستانها، باقریان مسئول امور پیگیری استانها در کمیته اعزام به بیمارستانها، مؤمنی معاون تهذیب حوزه علمیه اصفهان، قوامی مدیر گروه برنامهریزی ترویجی دفتر اجتماعی سیاسی حوزههای علمیه و احسانبخش نماینده دفتر اجتماعی سیاسی حوزههای علمیه در استان تهران هم در این مراسم به بیان فعالیتها و پیشنهادهای خود پرداختند.


خروج