*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٥٩٣٢ ١٤:٥٧ - 1399/09/08   رئیس جامعة‌المصطفی‌العالمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


رئیس جامعة‌المصطفی‌العالمیه

حوزه علمیه ‌‌هامبورگ یکی از رویش‌هاست


حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی گفت: وضعیت کنونی حوزه‌های علمیه قابل مقایسه با دهه‌های پیش‌ نیست. امروز در مغرب‌زمین نیز، شاهد رویش مبارک حوزه‌های علمیه هستیم که حوزه علمیه مرکز اسلامی‌ هامبورگ، یکی از این رویش‌ها به‌شمار می‌آید.


به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین علی عباسی، ۲۷آبان در آیین آغاز سال جدید تحصیلی حوزه علمیه مرکز اسلامی هامبورگ که بهصورت برخط برگزار شد، با تأکید بر اینکه تاریخ حوزههای علمیه، همواره شاهد حضور بزرگانی بوده است که با تحمل سختیها و دشواریها، وجود خود را وقف کسب و نشر معارف الهی نمودند، تصریح کرد: قلههایی مانند شیخ مفید، شیخ طوسی، علامه حلی، شهید اول، شهید ثانی، شیخ انصاری تا علمای عصر ما مانند امام خمینی (قدس سره) و علامه طباطبایی که امروز از آنها نام میبریم، الگوهای ارزندهای برای کسانی هستند که میخواهند، در این مسیر گام بردارند.


رئیس جامعةالمصطفیالعالمیه تحقق انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (قدس سره) را گشاینده افقی جدید و گسترده در برابر حوزه علمیه دانست و خاطرنشان ساخت: وضعیت کنونی حوزههای علمیه قابل مقایسه با دهههای پیشاز آن نیست. توسعه رشتههای علمی، آثار علمی فراوان در قالب کتابها، نشریات و محصولات فرهنگی و گسترش حوزههای علمیه در نقاط مختلف جهان، تنها بخشی از نتایج و برکات انقلاب اسلامی بود. امروز در مغربزمین نیز شاهد رویش مبارک حوزههای علمیه هستیم که حوزه علمیه مرکز اسلامی هامبورگ یکی از این رویشها بهشمار میآید.


وی با اشاره به تلاش گروههای مختلفی در جهان برای نشان دادن چهرهای غیرواقعی و هراسناک از اسلام، اذعان داشت: رسالت و مسئولیت عزیزانی مانند شما، حوزههای علمیه و بهویژه حوزه علمیه در مغربزمین، پاسخگویی به این هجوم فرهنگی و نشان دادن چهره عقلانی و معنوی از اسلام است.


حجتالاسلام والمسلمین عباسی، گفتمان انقلاب اسلامی را عقلانیت، معنویت و عدالت خواند و اظهار داشت: نگاه عقلانی به دین و آموزههای اخلاقی و معنوی برآمده از آن، در روزگاری که معنویت به کالایی کمیاب بدل شده است و عدالت که امروز دنیا و نظام جهانی به ٱن نیاز دارد، گفتمان اسلام ناب، انقلاب اسلامی و حوزههای علمیه است.


رئیس جامعةالمصطفی (صلوات الله علیه) در توصیه به طلاب حوزه علمیه مرکز اسلامی هامبورگ، خاطرنشان کرد: تمام افرادی که در این مسیر قدم گذاشتهاند، باید در گام نخست به تلاش علمی و آشنایی عمیق با معارف اسلامی اهتمام ورزند. فرصت جوانی، بهترین زمان برای علمآموزی و آشنایی با حقایق الهی است. در کنار این تلاش علمی، همانگونه که همواره سنت و میراث معنوی حوزههای علمیه بوده است، تلاش برای رشد اخلاقی، تهذیب نفس و آراستگی به کمالات معنوی قرار دارد. علوم و یافتههای علمی باید در جان و دل دانشپژوه قرار گیرد که تنها با تهذیب نفس و رشد اخلاقی ممکن میگردد.


خروج