*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٥٩٤٣ ١١:٣٩ - 1399/09/09   آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی در پیامی به « دومین همایش کتاب سال بانوان» ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی در پیامی به « دومین همایش کتاب سال بانوان»

بانو مجتهده امین نشان داد که زن می‌تواند فقیه باشد


مراسم مجازی اختتامیه «دومین همایش کتاب سال بانوان»، با پیام حضرت آیت‌الله‌ نوری همدانی و سخنرانی حجج‌اسلام مدنی مدیر جامعة‌الزهرا (علیها‌السلام)، پارسانیا دبیرعلمی همایش کتاب سال بانوان، ریحانه حقانی معاون پژوهش جامعة‌الزهرا (علیها‌السلام) و با معرفی هشت اثر برگزیده و شایسته تقدیر، 29 آبان به‌صورت مجازی در جامعة‌الزهرا (علیها‌السلام) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله نوری همدانی با صدور پیامی به مراسم مجازی «اختتامیه دومین همایش کتاب سال بانوان»، ضمن اشاره به اهمیت پژوهش و تحقیق، در ادامه درباره فقیه شدن بانوان گفتند: این بحث مطرح شده که چرا با وجود اینکه بانوانی همچون دختر شهید اول و خانواده شهید ثانی در طول تاریخ حضور داشتند که فقیه بودند و مطالبی هم درباره آنان ثبت شده؛ اما یکی از شرطهای مرجعیت در کتابهای فقهی، رجولیت و مرد بودن است و زنان نمیتوانند مرجع تقلید باشند.

معظمله با بیان اینکه فقهای زن بهواسطه جریان زمانهها کم بودند، افزودند: امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «اما در رویدادهای زمانه، به راویان حدیث ما رجوع کنید. آنان، حجت من بر شمایند و من، حجت خدا بر آنانم»؛ امام زمان عجلاللهتعالیفرجهالشریف وقتی خواستند، غایب شوند، این مطلب را در نامهای به حسینبن روح نوشتهاند که توصیه کردند، در پی حوادث به مکتب ما مراجعه کنید و بر اساس رأی و نظر علما گام بردارید و من بر آنان حجتم که چگونه باید گام بردارند.


این مرجع تقلید ضمن اشاره به اقوال گوناگون علما درباره مرجع شدن یا نشدن بانوان، درباره جایگاه فقاهتی آنان نیز یادآور شدند: چند سال پیش در سفر به اصفهان، با بانو مجتهده امین دیدار داشتم که از آیتالله سیدابوالحسن اصفهانی و شیخ عبدالکریم حائری اجازه اجتهاد داشت. ایشان در زمانی که هیچ حوزه علمیهای برای بانوان وجود نداشت، با زحمت و تلاش درس خوانده بود، پشت پرده مینشست و به تحصیل میپرداخت تا به این درجه رسید.


این مرجع تقلید تصریح کردند: بانو مجتهده امین خدمات بسیاری در اصفهان داشته است، جلسات پرجمعیتی برای بانوان برگزار میکرد. کتابهایی در حوزه تفسیر قرآن و اخلاق تألیف کرده و عملا نشان داده که خانمها میتوانند فقیه باشند.


معظمله تأکید کردند: بانوانی که در جامعةالزهرا (علیها‌السلام) مشغول به تحصیل هستند، در عرصههای تحقیق و پژوهش هم گامهایی برداشتهاند که نمونه آن، کتاب «نقیب ابوجعفر یحییبن أبیزید علوی» (نوشته خانم ناهید طیبی، استاد و پژوهشگر جامعةالزهرا (علیها‌السلام) است) که از لحاظ ابتکار و جمعآوری مطالب مفید و تحقیق، شایسته تمجید است و من از ایشان تمجید و تکریم میکنم.

حضرت آیتالله نوری همدانی در ادامه با بیان اینکه اجتهاد اصولی دارد که در شرح لمعه چند شرط برای آن ذکر شده است، گفتند: خانمها برای اینکه شرایط اجتهاد را داشته باشند و یا در راستای به دست آوردن شرایط اجتهاد گام بردارند، چند کار مهم باید انجام دهند؛ اول ادبیات و صرف و نحو که پایه بسیار مهمی برای اجتهاد است. طلاب باید در صرف و نحو و ادبیات فارسی و عربی خیلی کامل باشند، بنویسند و بیان شیوا و رسا داشته باشند.


این مرجع تقلید عنوان کردند: بانوان طلبه باید با آیات قرآن انس داشته باشند. بنا بر شرح لمعه، 500 آیه شریفه در قرآن با موضوع فقه و اجتهاد ارتباط دارد و طلاب باید این آیات را همراه با تفسیر بخوانند.


معظمله، سومین شرط رسیدن به درجه اجتهاد را توجه به اخبار و روایات اهلبیت (علیهم‌السلام) برشمردند و اظهار داشتند: حدیث ثقلین اقتضا میکند که به قرآن کریم و اخبار اهلبیت (علیهم‌السلام) توجه کنیم. در کتاب «وسائلالشیعه» اثر شیخ حر عاملی، 36 هزار حدیث آورده شده و در کتاب «مستدرکالوسائل» اثر محدث نوری، بیشاز 23 هزار حدیث و در مجموع بیشاز 59 هزار حدیث از اهلبیت (علیهم‌السلام) داریم که بانوان باید با مفهوم و مضامین آنان آشنا شوند.


حضرت آیتالله نوری همدانی تصریح کردند: امروز این سؤال مطرح است که چرا زنان را در جرگه مرجعیت قرار ندادند و مرجعیت تقلید را بر زنان ممنوع کردند؛ بانوان اهل تحقیق و پژوهش در سطح بالا هستند که میتوانند جواب کاملی به این سؤال بدهند و فعالیتهای پژوهشی در سطح بالا داشته باشند تا به دنیا اعلام کنیم که در نتیجه انقلاب اسلامی، این شجره طیبه، بانوانی را تربیت کرده که در حد فقهای بزرگ ما کتاب مینویسند و بهعلاوه از لحاظ جرئت، شناخت زمان و گام برداشتن در راه عظمت اسلام و مسلمانان میتوانند، شایستگی خود را چنانچه در تحصیل ثابت کردند، در این مسیر ثابت کنند.

کتاب سال بانوان فرصتگاهی برای ظهور و بروز تلاش بانوان

حجتالاسلاموالمسلمین سیدمحمود مدنی در این همایش، اظهار داشت: قافله تمدن بشری از عدم تا وجود و سفر این قافله از غارنشینی تا سفر به فضا و ماهنشینی، مدیون ابزار و عواملی است که بیتردید، یکی از مهمترین آن ابزارها در این مسیر تمدنی، کتاب و قلم است و تمدن بشری وامدار نویسندگان و اصحاب قلم است.


مدیر جامعةالزهرا (علیها‌السلام) با بیان اینکه از آغاز تمدن بشری حضرت آدم بههمراه حضرت حوا (علیها‌السلام) بوده است، افزود: در طول تاریخ پرفرازونشیب بشر، مردان همیشه از همراهی و همافزایی بانوان در این مسیر بهره بردند و همه افتخارات بشری مدیون همین همکاری است.


وی افزود: همایش کتاب سال بانوان افتخار دارد که دومین سال خودش را پشت سر میگذارد و نمایشگاهی است که برای این دو رکن، از یکسو کتاب و از سوی دیگر بانوان و این همایش فرصتگاهی برای ظهور و بروز تلاشهای بانوان است.


حجتالاسلاموالمسلمین مدنی تصریح کرد: جامعةالزهرا (علیها‌السلام) افتخار دارد، بر اساس منویات رهبری و با همه تنگناهای مالی و بودجهای، این همایش را بدون وقفه برگزار کرده و حتی دایره شمول آن را از ملی به فراملی گسترش دهد.


وی با بیان اینکه جامعةالزهرا (علیها‌السلام) همایش کتاب سال بانوان را بهعنوان نهادی مانا و مؤثر به جامعه دانشی کشور تقدیم کرده است، افزود: در همین راستا از مساعدت مرجع عظیمالشأن آیتاللهالعظمی سیستانی تشکر میکنیم.


حجتالاسلاموالمسلمین مدنی افزود: این نهاد افتخار دارد که گامی بلند در راستای همکاری حوزه و دانشگاه برداشته است که میتواند، به طرحهای مشترک منتهی شود. امروز در برگزیدگان چهرههای حوزوی و دانشگاهی و خواهرانی که در هر دو ساحت خوش درخشیدهاند، حضور دارند.

ارزیابی آثار دریافتی کتاب سال بانوان در ۱۰ گروه علمی تخصصی

خانم ریحانه حقانی هم در این مراسم با بیان اینکه دبیرخانه دائمی همایش در طول سال فعالیتهای ارزشمندی را در اشراف مدیریت گروههای علمی دهگانه ساماندهی کرده است، تأکید کرد: در ارزیابی آثار هم، تغییر رویکرد در همایش دوم نسبت به همایش اول داشتیم و تعیین رتبه در گروهها صورت گرفت.


معاون پژوهشی جامعةالزهرا (علیها‌السلام) با بیان اینکه در مجموع ۲۶۵ اثر به دبیرخانه دومین همایش کتاب سال بانوان ارسال شد، عنوان کرد: مجموع آثار تألیفشده، ۲۴۷ اثر شامل ۱۱۵ کتاب، ۲۷ رساله (دکترا و سطح۴) و ۶۵ مقاله علمی پژوهشی، یک اثر تصحیح و تعلیق، ۱۷ اثر ترجمه و ۳۶ اثر خارج از موضوع همایش بود.


وی ادامه داد: ۹۲ اثر تعداد کل آثار راهیافته به مرحله ارزیابی تفصیلی بود. آثار برگزیده گروههای علمی به جلسه کمیته علمی ارجاع داده شد و در نهایت ۲۳ اثر حائز رتبهبندی شدند.


بهگفته وی شرکتکنندگان ۱۸۴ نفر بودند که از میان شرکتکنندگان در این همایش، ۱۷۱ نفر از بانوان پژوهشگر، شامل ۱۱۹ نفر دانشگاهی و ۵۲ نفر حوزوی بودند.


حقانی ادامه داد: رشتههایی که دریافت آثار را داشتیم، ۱۰ گروه علمی شامل: اخلاق و عرفان، ادبیات و هنر، تفسیر و علوم قرآن، زن و خانواده، علوم اجتماعی و جامعهشناسی، علوم تربیتی و روانشناسی، علوم حدیث، فقه و حقوق، فلسفه و کلام و همچنین تاریخ، سیره و تراجم بود. گروههای دیگر در رتبههای بعدی بودند.


معاون پژوهشی جامعةالزهرا (علیها‌السلام) گفت: در نتیجه بررسیهای کمیته علمی دو اثر برگزیده و ۶ اثر شایسته تقدیر انتخاب شدند که به تأیید شورای سیاستگذاری رسید.


وی گفت: در همایش سوم رویکرد ما از سطح ملی به بینالمللی تغییر خواهد کرد که توجه ویژه به طلاب، اساتید و دانشجویان در عرصه بینالملل نیز خواهد شد.


خانم حقانی در پایان تأکید کرد: تلاش ما در این است که بهترین آثار معرفی شوند و برنامهریزی جامع و کاملی برای شناسایی خلأهای پژوهشی داشته باشیم و طرح «بانوان مؤلف» را در دستور کار قرار میدهیم تا به این هدف و مطلوب برسیم.

برگزیدگان دومین همایش کتاب سال بانوان تجلیل شدند

دومین همایش کتاب سال بانوان با معرفی هشت اثر برگزیده و شایسته تقدیر به کار خود پایان داد. در این مراسم صاحبان آثار برگزیده در حوزه علوم انسانی و اسلامی و در عرصه زن و خانواده معرفی شدند و مورد تجلیل قرار گرفتند.


در مراسم اختتامیه دومین همایش کتاب سال بانوان، سرکار خانم شادی نفیسی در گروه علمی تفسیر و علوم قرآن با عنوان اثر کتاب «جریانشناسی تفسیر علمی» و خانم فاطمه وجدانی با عنوان اثر کتاب «از نظر تا عمل؛ طرحی برای تربیت اخلاقی از دیدگاه علامه طباطبایی» در گروه علمی اخلاق و عرفان حائز رتبه برگزیده شدند.


همچنین در این همایش، پنج اثر از جمله کتاب «تأثیر استعارههای مفهومی قرآن بر کلمات قصار امیرالمومنین علی (علیه‌السلام)»، نوشته خانم حسنیه شیخحمزه نوری در گروه علمی علوم و حدیث و رساله دکترای «مبانی و جلوههای حقوق بزهدیده و متهم در عدالت انتقالی» بهقلم خانم مرضیه دیرباز در گروه علمی فقه و حقوق رتبه شایسته تقدیر را کسب کردند.


خانم مریم عرفانیان نویسنده کتاب «تا ابد با تو میمانم»، در گروه علمی ادبیات و هنر؛ خانم فاطمه مغیثی نگارنده کتاب «فراسوی حلقه» در گروه علمی اخلاق و عرفان و خانم الهام اکبری مؤلف کتاب «شهروندی دیجیتال» در گروه علمی علوم اجتماعی و جامعهشناسی از دیگر حائزان رتبه شایسته تقدیر بودند.


در گروه علمی زن و خانواده نیز خانم زهرا داورپناه با ارائه مقاله «خودآیینی زن مسلمان؛ معناها و دشواریها» بهعنوان شایسته تقدیر مورد تجلیل قرار گرفت.


خروج