*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > یادگار ماندگار امام( ویژنامه مجمع نمایندگان طلاب) 


یادگار ماندگار امام شماره خبر: ٣٧٤٣٠١ ١٠:٣١ - 1394/12/13   حجةالاسلام والمسلمین حسینی‌نژاد، رییس مجمع هفتمحجةالاسلام والمسلمین حسینی‌نژاد، رییس مجمع هفتم تشریح کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


حجةالاسلام والمسلمین حسینی‌نژاد، رییس مجمع هفتمحجةالاسلام والمسلمین حسینی‌نژاد، رییس مجمع هفتم تشریح کرد

برنامه‌ها و فعالیت‌های مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در دوره اخــــیــــــر


نمایندگان محترم جلسات ماهانه‌ای جهت اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی از مسایل روز کشور، حوزه و منطقه با دعوت از مهمانان بزرگواری مثل ائمه جمعه یا مسئولین فرهنگی و اجرایی منطقه برگزار می‌کنند تا تبادل‌نظر بین طلاب و مسئولین محترم صورت پذیرد. ....

 نمایندگان طلاب چه وظایفی نسبت به طلاب و موکلین خود دارند؟

از آنجا که نمایندگان از میان فضلا و طلاب دردآشنا برگزیده میشوند و منتخب همه اقشار روحانیت هستند، باید نسبت به وضعیت درسی، علمی، معیشتی و اجتماعی طلاب به نحو احسن اشراف داشته باشند تا بتوانند نسبت به اساتید و نخبگان منطقه خود زمینه تکریم و احترام بهتر را فراهم آورند و بستر لازم را جهت بالندگی آنان ایجاد نمایند و طلاب جوان و ورودیهای جدید حوزه نیز در همه امور، نماینده را مانند پدری مهربان، مشاوری امین و پناهگاه و پشتیبان خود بدانند.

نمایندگان گرامی نیز نسبت به عموم طلاب منطقه حامی جدی و دوستی کارآشنا و امین هستند و با برگزاری جلسات عمومی و نشستهای خصوصی و بازدیدها؛ زمینه رشد فرهنگی، علمی و سیاسی طلاب محترم و آشنایی با مسائل کشور و جهان را ایجاد مینمایند تا نسبت به خطرات و وظایف آشناتر گردانند.

طلاب و فضلا چگونه می توانند با نمایندگان خود مرتبط باشند؟

معمولاً نمایندگان از طریق دفتری در فیضیه، با طلاب ارتباط دارند و کلیه مکاتبات را از این طریق پاسخ میدهند. در واقع، هرگونه استعلامی که از مراکز حوزوی و دفاتر مراجع معظم تقلید از مجمع نمایندگان میشود را نمایندگان با دقت رصد و بررسی نموده و پاسخ شایسته را میدهند. از طرفی شماره تلفن هر نماینده در اختیار عموم طلاب منطقه خود قرار گرفته و میتوانند مسایل مهم خود را با آنها در میان بگذارند. البته نمایندگان با حضور روزانه در دفتر فیضیه و دیگر مراکز تدریس و نهادهای حوزوی، به راحتی در دسترس طلاب و فضلا هستند.

نمایندگان چه نوع فعالیتهایی برای طلاب دارند؟

نمایندگان محترم جلسات ماهانهای جهت اطلاعرسانی و آگاهیبخشی از مسایل روز کشور، حوزه و منطقه با دعوت از مهمانان بزرگواری مثل ائمه جمعه یا مسئولین فرهنگی و اجرایی منطقه برگزار میکنند تا تبادلنظر بین طلاب و مسئولین محترم صورت پذیرد.

جهت رفع مشکلات معیشتی طلاب هم، نمایندگان نقشی ایفا میکنند؟

از آنجا که مجمع نمایندگان بودجهای جهت این امور در اختیار ندارد و در واقع هیچگونه مسئولیت اجرایی ندارد، لذا با تشکیل صندوقهای قرضالحسنه منطقهای و یا معرفی به صندوقهای دیگر، وامهایی برای رفع نیازهای ضروری طلاب پرداخت میشود و یا بعضاً نیازهای موردی آنان را از بزرگان و خیّرین پیگیری مینمایند و حتی در راستای امور فرهنگی، اردوها و کلاسهای آموزشی مهارتی برای طلاب محترم حوزه انتخابیه خود، توسط نهادهای حوزوی برگزار مینمایند.

باتوجه به اینکه اکثریت طلاب محترم در شهر مقدس قم غیر بومی هستند و از بسیاری حمایتها و امکانات محروم میباشند، در مواجهه با مشکلات پیش رو از قبیل نیازهای درمانی و غیره، نمایندگان چه کمکهایی دارند؟

نمایندگان عزیز به دلیل مسئولیتپذیری و دلسوزی، مکرراً برای حمایت از یک طلبه جهت درمان و معالجه بیماریهای حاد، به مسئولین مختلف مراجعه و با دلسوزی پدرانه تلاش مینمایند تا از آن عزیزان گرهگشایی کنند.

حتی بنده خود بهعنوان خدمتگزار این عزیزان شاهد بودم، نمایندگانی علیرغم اینکه خود مشکلات معیشتی و اقتصادی داشتند، مسایل شخصی را فراموش کرده و مثل برادری دلسوز برای رفع مشکلات طلاب تلاش داشته و در این راه اذیتهای زیادی را شخصاً متحمل شدهاند.

به نظر شما چه تعریفی میشود برای معرفی مجمع نمایندگان داشت؟

تأسیس مجمع ابتکار مهمی بود که امام قدس‌سره در حوزه علمیه داشتند و نمونه آنرا در هیچجا سراغ نداریم که جمعی از فرهیختگان، منتخب فضلا و طلاب باشند و کار اصلی آنها پیگیری مشکلات آموزشی، پژوهشی، تحصیلی و حتی معیشتی و اجتماعی موکلین خود باشد و هدفی غیر از کمک به آن عزیزان در سر نپرورانده و مخلصانه و دلسوزانه پیگیر امور باشند. همانگونه که مقام معظم رهبری تأکید نمودهاند، «تبیین» از مهمترین مأموریتهای مجمع نمایندگان میباشد که در این راستا طرحها و پیشنهادهای کاربردی جهت پیشرفت امور حوزه به مراکز و نهادهای تصمیمگیر تقدیم شده است.

از ابتدای تأسیس مجمع نمایندگان طلاب تاکنون چه فعالیتهای مهمی انجام شده است؟

الان در دوره هفتم مجمع هستیم، یعنی هر چهار سال یک مجمع انتخاب شده است. در همه دورهها، تمام همت نمایندگان ارتقا و پیشرفت حوزه و ساماندهی امور طلاب بوده و برای آن دهها طرح و مصوبه داشتهاند که جهت اجرا به مراکز و نهادهای حوزوی ارسال نمودهاند.

برای اجرای مصوبات مجمع چه ضمانت اجرایی وجود دارد؟

مهمترین پشتوانه و ضمانت اجرایی طرحها و پیشنهادهای مجمع، فرمان مبارک بنیانگذار انقلاب اسلامی برای تأسیس آن میباشد و بحمدالله پیرو منویات امام راحل قدس‌سره ، این همت و بستر لازم به وجود آمده که تمام نهادها و مراکز حوزوی اعم از جامعه محترم مدرسین و شورای عالی و مرکز مدیریت حوزههای علمیه از پیشنهادها و طرحهای خوب و کارآمد مجمع استقبال کرده و حمایت جدی داشته باشند و با توجه به اجرای طرحهای گذشته میتوان بهترین نمونهها را معرفی نمود.

چه طرحهایی تا این زمان با پیشنهاد مجمع در حوزه علمیه به اجرا رسیده است؟

تأسیس مرکز خدمات حوزههای علمیه، تشکیل معاونت پژوهش و تبلیغ حوزه، تأسیس خبرگزاری حوزه، تأسیس هتل ولایت در مشهد، تأسیس شهرک مهدیه و خانههای سازمانی در حوزهها و همچنین ساخت خانههایی ملکی برای طلاب در شهرهایی مثل پردیسان و استانها و سرانجام، تجمیع شهریهها و واریز آن در حسابهای شخصی طلاب، نمونههایی از طرحهای پیشنهادی این مجمع میباشند.

بزرگترین امتیازات این نهاد نسبت به دیگر مراکز و نهادهای حوزوی چیست؟

برگزیدگی و انتخاب اعضای مجمع بهصورت مستقیم توسط طلاب و فضلای حوزه است که در هیچ مرکز و نهاد دیگری چنین نیست.

شاخصترین خدمات مجمع به حوزه چه بوده است؟

این نهاد با پیشبینی و ابتکار امام قدس‌سره تأسیس و تشکیل گردید که از بحرانها پیشگیری و با آنها مقابله نماید؛ و تاکنون خدماتی به حوزهها نموده است که مواردی از آن عبارتاند از: پیشگیری از ایجاد روحیه بیتفاوتی نسبت به نظام و انقلاب و حساس بودن در مقابل کجاندیشیها و نامهربانیها؛ و اینکه در صحنههای انقلاب، همچون سربازی در یاری نظام، حوزه و حمایت از مقام معظم رهبری و سایر مراجع معظم تقلید و حفظ ارزشهای نظام، تلاش خالصانه داشته و برای احیای اخلاق و معنویت در حوزهها تلاشی وافر نمایند.

مواضع این نهاد در دفاع از نظام و حوزه چگونه بوده است؟

در مناسبتهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، مجمع نمایندگان با صدور بیانیهها و برگزاری جلسات عمومی طلاب و دعوت از مهمانان و سخنرانان توانمند، فاضل و متخصص و همچنین ملاقات با بزرگان حوزه و نظام در راستای روشنگری و دفع خطرات و رفع ابهامات تلاش مضاعف داشته و همیشه خود را حامی مرجعت و ولایت فقیه میداند.

شما برای پیشرفت و ارتقای مجمع در دو سال اخیر که مسئولیت آنرا به عهده دارید، چه خدماتی را داشتهاید؟

تعداد نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم دوره هفتم، 40 درصد افزایش داشته و از آنجا که مجمع اساساً دارای ظرفیت بالایی میباشد، تلاش گردید تا در مراکز تصمیمسازی حوزه بیشتر اثرگذار باشد، لذا یکی از جاهای مهم و مؤثر، شورای برنامهریزی و طرح و برنامه مرکز مدیریت و شورای عالی حوزه بود که ریاست مجمع در آنجا بهعنوان عضو پذیرفته شد. مسأله دوم، حل مشکل عدم حمایت بودجهای باثبات از مجمع بود، که الحمدلله از طریق شورای عالی حمایت نسبتاً مناسبی صورت گرفت و همچنین جهت همافزایی درون استانی نمایندگان، آییننامه مجامع استانی را نیز به تصویب رساندیم. البته گفتنی است که مجمع نمایندگان فاقد آییننامه و شرح وظایف کمیسیونها، مجامع استانی بود که الحمدلله در دوره فعلی این شرح وظایف و آییننامهها نیز تنظیم و تصویب گردید.

اقدام دیگر؛ تلاش جهت توسعه و فراگیرسازی خدمات به طلاب و روحانیون از طریق معرفی به نهادها بود که موفقیت خوبی نیز در این زمینه حاصل شده است.

در پایان لازم به توضیح میدانم که 12 سال است، مجمع نمایندگان توفیق شرفیابی محضر مبارک مقام معظم رهبری، آیةاللهالعظمی خامنهای را نداشته است که الحمدلله با پیگیریهای انجام شده، انشاءالله در آینده نزدیک این دیدار صورت خواهد گرفت.

نکته دیگر اینکه، جهت اطلاعرسانی افزونتر، برای اولینبار ویژهنامه مجمع نمایندگان توسط هفتهنامه افق حوزه تدوین شده و با شمارگان قریب به 20 هزار نسخه بین روحانیون و فضلا منتشر میگردد، تا طلاب و روحانیون ارجمند، بیشاز پیش در جریان فعالیتهای مجمع قرار گیرند.

برای ارتقای این میراث مبارک امام قدس‌سره در سالهای آینده چه برنامهای دارید؟

مجمع نمایندگان نیاز به بیانیه مأموریت و چشمانداز دارد و طرحی جامع برای ارتقای سطح مجمع پیشبینی شده است. پیشنهادهای مؤثری نیز برای بالا بردن جایگاه و ظرفیت مجمع، در حال تقدیم به محضر مبارک مقام معظم رهبری مدظلهالعالی است که انشاءالله اثرات آن در آینده محسوستر دیده خواهد شد.

بحث بعدی در مورد پرتال میباشد؛ به نظر بنده، مجمع نمایندگان نیاز به یک پرتال قوی دارد که هر یک از نمایندگان، درگاهی بهصورت سایت در آن داشته باشند تا تمام اطلاعرسانی مجمع و نمایندگان به طلاب محترم از این طریق صورت پذیرد که الحمدلله مقدمات آن نیز فراهم گردیده و بهزودی اجرایی خواهد شد.

ارتقای سطح مشارکت اساتید و شخصیتهای برجسته حوزه در نمایندگی طلاب و نیز فراگیرسازی کمّی و کیفی شرکتکنندگان در انتخابات، از اهدافی است که برای آن طرحهایی داریم که انشاءالله اجرایی خواهد شد.

اداره امور مجمع در زمان جنابعالی چه شاخصهای دارد؟

ما سعی کردیم همه امور را با عقل جمعی اداره کنیم و واقعاً بهعنوان یک اصل در مدیریت مجمع به آن اعتقاد دارم، مخصوصاً اعضای محترم هیئترئیسه و بهویژه نواب و منشیهای ارجمند، در توفیقات این دوره اثرگذار بودهاند و بنده از حجاسلام آقایان سعیدی، تکیهای، رضوی، حسینکیا و مسئولین و مدیران اجرایی کمال تقدیر و تکریم را دارم.

همکاری مراکز نهادهای دیگر با شما چگونه است؟

ما خداوند متعال را شاکریم که شاهد فضای مطلوبی در تعامل همه مراکز حوزوی با مجمع هستیم، از دفتر مقام معظم رهبری دامظله، دفاتر مراجع معظم دامتبرکاتهم، جامعه محترم مدرسین و شورای عالی سیاستگذاری حوزه، مرکز مدیریت حوزه، مرکز خدمات حوزه و دیگر مراکز حوزوی تشکر میکنیم.

چند سال از عمر مجمع میگذرد و مسئولان ادوار پیشین چه کسانی بودند؟

26 سال از تأسیس مجمع میگذرد و در طول این مدت 7 دوره تشکیل شده، مسئول دوره اول و دوم مجمع مرحوم آیةالله فاکر بودند؛ چند دوره هم آیةالله حسینی بوشهری ریاست مجمع را عهدهدار بودند و در دوره ششم هم حجةالاسلام والمسلمین سقایبیریا مسئولیت مجمع را بر عهده گرفتند، هر کدام از این عزیزان در دوره خود خدمات ارزندهای برای مجمع و طلاب و روحانیون داشتهاند که قدردان این خدمات هستیم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام