*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > یادگار ماندگار امام( ویژنامه مجمع نمایندگان طلاب) 


یادگار ماندگار امام شماره خبر: ٣٧٤٣٠٤ ١٠:٣٦ - 1394/12/13    مقام معظم رهبری بیانات مقام معظم رهبری درباره حوزه، روحانیت، طلاب و مجمع نمایندگان ارسال به دوست نسخه چاپي


 مقام معظم رهبری بیانات مقام معظم رهبری درباره حوزه، روحانیت، طلاب و مجمع نمایندگان

به حضور نمایندگان طلاب در سطوح تصمیم‌گیری حوزه معتقدم


این (مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم)، تشکل بسیار خوبی است. ... انتخاباتی که انجام گرفته کار مبارکی است که باید محکم آن را حفظ کنید و نگذارید به هیچ وجه با ایراد شبهه، کار لنگ بماند. کارِ مهمی انجام گرفته است. ....


بهسازی حوزه

نفس عنوان «مجمع نمایندگان طلاب قم» یک عنوان شیرین و امیدبخش و بیدارکننده آرزوهای دیرین در باب حوزه علمیه است. این که طلاب قم به این عزم راسخ برسند که باید تشکل و حضور و تلاشی برای بهسازی حوزه داشته باشند و این عزم در مقام عمل به آنجا برسد که انتخاباتی صورت بگیرد و نمایندگانی برگزیده بشوند، مژده بسیار بزرگی است. خواهش می‌‌کنم یکی از کارهایی که شما آقایان مجمع نمایندگان طلاب در دستور کار قرار می‌‌دهید، تحقیق در مورد همین مسأله [بهسازی حوزه] باشد.

 

سهم حوزه در انقلاب

امروز، انقلاب اسلامی بر محور حوزه علمیه به پیروزی رسیده و نظامی به وجود آمده است. حوزه، در این نظام که بیگانه نیست؛ بلکه از لحاظ حرمت و تأثیر واقعی و آیندهنگری، محور و هسته مرکزی است ... همه مسؤولیت دارند و تمام کسانی که دستشان میرسد کاری انجام بدهند؛ از طلّاب تا فضلای جوان تا مدرّسان و مراجع عظام (اعلی اللَّهکلمتهم) تا مسئولان کشور و مؤمنان و علما و دینباوران و مخلصان دانشگاهی که در سطح کشور هستند؛ هر کدام میتوانند سهمی در این کار داشته باشند.

 

سنت حسنه امام

این (مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم)، تشکل بسیار خوبی است. ... انتخاباتی که انجام گرفته کار مبارکی است که باید محکم آن را حفظ کنید و نگذارید به هیچ وجه با ایراد شبهه، کار لنگ بماند. کارِ مهمی انجام گرفته است.

خدا، نور و رحمت و فضل خودش را بر روان پاک امام عظیمالشّأن ما - آن انسان استثنایىِ دوران معاصر - فرو ببارد که در آخرین قدمهای زندگىِ سرشار از برکت خود، چنین برکتی [مجمع نمایندگان] را به وجود آوردند. «من سنّ سنّة حسنة فله اجرها و اجر من عمل بها». هر کاری بکنید، دنباله آن سنت حسنهای است که ایشان با پیام پُرطنین و پُرمحتوا و سرشار از روح و تپش خود، بنیانگذاری کردند. این را دنبال کنید و سعی کنید در همان چارچوبی که امام در آن پیام [منشور روحانیت] آوردند، کار را محتوا بدهید و پیش ببرید.

 

اشتراک نمایندگان در سطوح تصمیمگیری حوزه

از جمله چیزهایی که در دنباله همان نظام درسی جایش خالی است، مسأله کتابهای درسی و حفظ روحیه شور و نشاط - آن هم به صورت سالم - در بین طلاب است. اینها چیزهایی است که در حوزه بایستی انجام بگیرد. شما مجمع محترم نمایندگان، باید بنشینید این چیزها را بررسی کنید؛ همینهایی که رئوس و اصولش را من دیدم که در همین اساسنامه هم به صورت اهداف و وظایفِ مجمع آوردهاید. اینها تلاش و حرکت میخواهد. من به حضور نمایندگان طلاب در سطوح تصمیمگیری حوزه معتقدم، و عقیده دارم که اشتراک نمایندگان طلاب در سطوح تصمیمگیری، به بسیاری از چیزهای خوبی که شما میخواهید درحوزه اتفاق بیفتد، کمک خواهد کرد و حرکت و شور و نشاط جوانی را در طلاب احیا و زنده میکند، و این چیزی است که ما به آن احتیاج داریم.

 

نقش مجمع نمایندگان در رفع نقایص حوزه

مهمترین مسأله در حوزه علمیه قم ترسیم جایگاه و شأن روحانیت و تلاش خردمندانه و مستمر در رسیدن به اهداف مورد نظر انبیاء است. روحانیت باید با تقوا و کسب دانش و معارف لازم این وظیفه مهم انبیاء را ادامه دهد. مجمع نمایندگان طلاب به عنوان طلاب و فضلای منتخب حوزه می‌‌تواند با علم و آگاهی و تبیین صحیح مسایل برای مدرسین، فضلا و طلاب و همچنین مردم، نقش مهمی در رفع نقایص حوزه داشته باشد.

 

سهم مجمع در حوزه

شما به عنوان نمایندگان طلاب، در این مجموعه [حوزه] سهمی دارید؛ آن سهم را پیدا کنید، ببینید کجاست و آن را با کمال جدیت انجام بدهید. همان طور که عرض کردم، در کنار مراجع و جامعه مدرسین و هر کسی که در این قضیه ذیسهم است، سهم شما سهم وافری است.

 

  توصیه امام، همراهی طلاب انقلابی و جامعه مدرسین

توصیه امام به فضلا و مدرّسان این بود که به نظر طلابِ جوانِ انقلابىِ مؤمن توجه شود و با آنها گرم بگیرند و به همان طلاب انقلابی هم گفتند که شما جذب جامعه مدرسین بشوید. پس نمیشود ما یک حرکت طلبگی و حوزهای عمومی داشته باشیم؛ در حالی که این طرف از آن طرف جدا باشد. این دو طرف، یک جریان هستند که باید با هم باشند و همچنان که در اساسنامه شما آمده است، مجموعه طلاب، مجموعه مدرسان را در رتبه و ردهای بالاتر از خودشان مشاهده کنند.

 

  آینده کشور و فضلای جوان

اساس امیدواری به شما آقایان (نمایندگان طلاب) است، فضلای جوان. آنهایی که مراجع آینده هستند شمایید، آنی که رهبر آینده این کشور است در شماهاست، آنی که مسایل عمده این کشور را در آینده اداره خواهد کرد شماها هستید، مسایلی که به روحانیت ارتباط دارد، مانند بحث قضاء، مسایل فرهنگی، مثل ترویج دین.

 

  نقش سیاسی حوزه و آینده طلاب

ما نباید از نقش سیاسی حوزه و شخصیتهای حوزوی در اداره جامعه غافل شویم. این، چیز مهمی است. شما باید رهبران آینده انقلاب و کشور را در حوزه بسازید و بپرورانید و فراهم کنید. من، توجه به این طلبههای جوان را به شما آقایان محترم که بحمداللَّه از فضلا و برجستگان هستید، توصیه میکنم. این طلاب جوان، خیلی مهماند. طلاب، محور اداره حوزه نیستند؛ اما در حقیقت محور امیدها و انرژیهای بالفعل و بالقوه حوزهاند.

 

  نظام آموزشی بدون هدر رفت وقت طلبهها

از جمله چیزهایی که حوزه احتیاج دارد، یک نظام تعلیم و تعلم است، تا در آن، وقتها هدر نرود. امروز دیگر روزی نیست که ما اجازه بدهیم، یک روز یا یک ساعت از عمر جوانی متدین و آماده برای تلاش و مجاهدت در راه دین - یعنی یک طلبه - هدر رود.

مسئولان و اکابر و شخصیتها و رهبران حوزه - مثل مراجع تقلید و مدرسان بزرگ و شورای مدیریت و امثال اینها - باید کاری کنند که در داخل حوزه علمیه، درک از مسایل جاری عالم و قدرت تحلیل و فهم این مسایل، در عالیترین سطح خودش در کشور وجود داشته باشد.

 

طلبهها در صفوف مقدم

طلبهها باید در صفوف مقدم باشند. اگر جنگ پیش می‌‌آید، طلبه باید در صفوف مقدم جنگ باشد و این را ارزش قرار بدهد. این، حقیقتاً یک ارزش است. آن کسی که در حوزه علمیه مشغول درس خواندن است، به مجرد اینکه اذان حرب و جهاد بلند شد، به سمت جهاد فیسبیلاللَّه میشتابد، اصلاً قیمتی برایش متصور نیست. نقش طلاب، انصافاً نقش بسیار مهمی است. من خواهش میکنم که شما آقایان، آن خصوصیات جوانی و آن شور و نشاط و جرأت و ابتکار و نوآوری جوانی را همراه با ضابطهگرایی و تدین و سنتهای اخلاقی حوزه - که احترام به بزرگتر است - ارج بنهید و مهم بدانید و حضور انقلابی خود را حفظ کنید.

 

  حوزه پاسخگوی تمام مسلمانان دنیا

مسأله، مسأله نظام اسلامی و دیدگاه تمام مسلمانان دنیاست که امروز به جمهوری اسلامی نگاه میکنند و از جهت اسلام و معارف اسلامی، جمهوری اسلامی و حوزه است که باید پاسخگو باشند. اگر خدای ناکرده، حوزه ضربهای بخورد و اشکالی پیدا کند؛ جایی از نظر فهم مسایل جاری، کج بفهمد و یا موضعی را درست تشخیص ندهد و نیازی را در جای خود درک نکند، یا بد بفهمد؛ دشمنی و دوستی را نشناسد و براساس آن تصمیمگیری بشود، ضربههایی که پیش خواهد آمد، ضربههای جبرانناپذیری خواهد بود.

 

  برنامه برای دهسال آینده

اگر بتوانید کاری بکنید که هر طلبه احساس مسؤولیتداری در قم، صبح که بلند میشود، همچنان که به فکر برنامه درس و بحث روزانهاش است، بداند که برای آن هدف چهکار باید بکند؛ این، شکل ایدهآل کار و حد اعلی است. لیکن اگر این کار هم نشود، همین اندازه معلوم باشد که شما میخواهید ده سال دیگر چه اتفاقی در قم بیفتد و حوزه در ده سال دیگر چه فرق و تفاوتی با امروز داشته باشد. این، تعقیب همان هدف است. این را مشخصش کنید و بر اساس آن هدف، برنامهریزی کنید.

 

  فهم سیاسی حوزویان در سطح تحلیل مسائل جهانی

فهم سیاسی و هدایت سیاسی حوزه، بایستی بسیار سطح بالا باشد. امروز طلاب و فضلای حوزه علمیه، در سرتاسر کشور منتشر میشوند. اینطور نیست که مردم از آنها بخواهند، برایشان فقط مسأله و رساله توضیح بدهند - اگرچه آن را هم میخواهند، آن هم نیاز مردم است - بلکه امروز راجع به مسایل منطقه و سیاستهای گوناگون جهانی و مسایل داخلی هم از روحانی سؤال میکنند. اگر سؤال هم نکنند، او باید متصدی پاسخگویی بشود.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام