*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٥١٩٠ ١١:٢٥ - 1397/11/02   ضرورت بررسی و رصد برنامه‌های قرآنی، دینی و انقلابیتوصیه مراجع و علما به دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی  ارسال به دوست نسخه چاپي


ضرورت بررسی و رصد برنامه‌های قرآنی، دینی و انقلابیتوصیه مراجع و علما به دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی

ضرورت بررسی و رصد برنامه‌های قرآنی، دینی و انقلابی


حجت‌الاسلام سیدسعید رضا عاملی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، 29‌دی با سفر به شهر مقدس قم با آیات عظام‌ مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی و آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه به‌صورت جداگانه دیدار کرد. ایشان بر لزوم سالم‌سازی فضای مجازی و تشکیل گروهی جهت بررسی مطالب کتب و محصولات علمی تأکید کردند...

 مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمانت اجرایی ندارد

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی در دیدار دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هرچه بیشتر فعالیتهای شورایعالی انقلاب فرهنگی توضیح داده شود، آشنایی مردم با آن بیشتر میشود، افزودند: مشکل مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی این است که ضمانت اجرایی ندارد و مصوبات آن در عین خوب بودن به مرحله اجرا نمیرسد.

این مرجع تقلید گفتند: ما در حال حاضر نیاز شدید به این شورا داریم؛ چراکه در حوزه و دانشگاه مشکلات علمی و فرهنگی داریم؛ از جمله همین فضای مجازی که مشکلات و مفاسد زیادی بهبار آورده است.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: شورایعالی انقلاب فرهنگی باید کمیت و کیفیت برنامههای قرآنی، مسایل مربوط به انقلاب، مذهب و قانون اساسی را رصد و بررسی کند.

ایشان با بیان اینکه اگر سه بخش برنامهها، کتابها و اساتید در دانشگاهها درست شود، میتوانیم بگوییم دانشگاهی انقلابی داریم، تأکید کردند: شورایعالی انقلاب فرهنگی اختیارات مهمی دارد؛ گاه دیده میشود، در این کتابهای دانشگاهی مطالبی که خلاف اصول و فروع اسلام است، وجود دارد.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی ابراز کردند: در حوزه مشکلات مهمی در زمینه مفاهیم کتابها وجود دارد و بعضا در هفته ۲۰ جلد کتاب نوشته میشود که لازم است، گروهی هم به رصد مفاهیم این کتابها بپردازند.

ایشان تصریح کردند: گروهی در شورایعالی انقلاب فرهنگی باید به فضای مجازی بپردازند؛ چراکه سابقاً تریبونها در اختیار امامان جمعه و خطبای مساجد بود؛ اما این فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است.

این مرجع تقلید یادآور شدند: دولت برای حل مشکل فضای مجازی علاقهمند است؛ اما دل نمیسوزاند. در این شرایط مراکزی مانند شورایعالی انقلاب فرهنگی باید جور آنها را نیز بکشند.

ایشان اضافه کردند: اخیراً در تئاترها صحنههای خلاف موازین شرعی دیده میشود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورایعالی انقلاب فرهنگی در این زمینه مسئولیت دارند.


 حوزه علمیه باید در جریانات سیاسی بیدار باشد

حضرت آیتالله نوری همدانی هم در این دیدار با بیان اینکه انقلاب اسلامی استمرار و ادامه کار پیامبران الهی است، افزودند: انقلاب اسلامی در دنیا نظیر ندارد و ما باید سعی کنیم که تحولاتی را که با انقلاب اسلامی ایجاد شده، احیا شود.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه تمام دستاوردهای علمی غرب در زمان اهلبیت علیهم السلام و بهوسیله آنها بیان شده؛ اما بهنام غربیها تمام شده است، ابراز کردند: وظیفه شورایعالی انقلاب فرهنگی در حوزه و آموزش و پرورش بسیار مهم بوده و این سمتی که به دبیر این شورا داده شده، بسیار دارای اهمیت است. باید سعی شود که فضای دانشگاه یک فضای انقلابی و اسلامی باشد.

حضرت آیتالله نوری همدانی با بیان اینکه حوزه علمیه در جریانات سیاسی باید بیدار باشد و تمام فعالیتهای خود را بر اساس قانون و بدون ایجاد تشنج انجام دهد، اضافه کردند: امروز وظیفه طلاب بسیار سنگین است؛ و شورایعالی انقلاب فرهنگی باید تحولات مناسبی در موضوعات کشور بهوجود بیاورد.


 به اساتید زاویهدار با اسلام اجازه تدریس داده نشود

حضرت آیتالله سبحانی نیز در این دیدار، گفتند: تربیت دانشجو باید به مقدار نیاز کشور باشد و اگر بیشاز حد نیاز صورت گیرد، مشکلات جدی پیش میآید. دانشگاهها باید از میان افراد، عصاره آنها را انتخاب کنند.

این مرجع تقلید گفتند: گاهی پدر و مادرها گله میکنند که ما فرزندمان را متدین به دانشگاه میفرستیم؛ اما در زمان خروج آنها از دانشگاه پایبندی دینی آنها کاهش مییابد؛ شورایعالی انقلاب فرهنگی میتواند در حل این معضل نقش مهمی ایفا کند. در این کتابها مبانی اسلامی مورد تشکیک قرار گرفته و شورایعالی انقلاب فرهنگی باید بر محتوای کتب اشراف داشته باشد.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه برخی بیان میکنند که اسلامی کردن کتب دانشگاهی معنایی ندارد از فعالیت اساتیدی که با مفاهیم اسلامی مخالف هستند، انتقاد کردند و اظهار داشتند: به اساتیدی که نسبت به اسلام زاویه دارند، نباید اجازه تدریس داده شود.


 پیگیری مطالبات رهبر انقلاب و مراجع عظام در دستور کار حوزه علمیه

آیتالله اعرافی هم در این دیدار با بیان اینکه ما در زمینههای مختلف آماده همکاری با شورایعالی انقلاب فرهنگی هستیم گفت: در قم تنوع مجموعهها بالا بوده و مجموع رشتههایی که در مراکز تخصصی آن تدریس میشوند، ۲۰۰ رشته است. محور اصلی علوم عقلی و عرفان در قم بوده و برای اتصال آن به مباحث حکومتی نیز کارهایی انجام شده است.

مدیر حوزههای علمیه تصریح کرد: ما متأسفانه فاقد مطالعات کلان و راهبردی حوزوی بودهایم که اخیرا بازشناسی و واکاوی در این زمینه انجام شده و مرکز مطالعات راهبردی حوزه فعالیت خود را آغاز کرده است.

آیتالله اعرافی یکی از محورهای دیگر فعالیتهای حوزه را جمعآوری مطالبات رهبر انقلاب و مراجع تقلید و بحث و بررسی آنها دانست و گفت: مبنای ما این بوده که حوزه را از اسناد جامع عبور دهیم که برای نخستینبار در تاریخ حوزه اتفاق میافتد که یک منشور در سطح راهبردهای کلان در حال تدوین است.

وی با اشاره به اینکه ما در این اسناد جامع به یک برنامه پنجساله رسیدهایم که ۹۰۰ عنوان طرح و برنامه آن مشخص شده و در دست تأیید میباشد، یادآور شد: برای حوزه در تراز دنیای امروز، ۱۶ اصل تدوین شده که در منشور چشمانداز پنجساله پیشبینی شده است؛ کارویژههای روحانیت و حوزه نیز در این منشور مورد بازنگری قرار گرفته که بالای ۲۰۰ عنوان برای آن جمعآوری شده و ۳۰ تا۴۰ عنوان آن اولویت نخست حوزه میباشد.

آیتالله اعرافی بیان کرد: حوزه علمیه در طرح مقابله با آسیبهای اجتماعی با همکاری سازمان تبلیغات و وزارت کشور برنامههای مشترکی دارد و در قم ۵۰ تا ۶۰ مؤسسه در قالب پژوهشگاه در حال فعالیت هستند.

وی در پایان گفت: مجوز فعالیتهای رسانهای روحانیون در حال اخذ شدن است تا از ظرفیتهای حوزه در این زمینه کمال استفاده صورت بگیرد؛ همچنین در مورد برنامههای استانی برشهای پنج ساله پیشبینی شده است.


 سند حوزههای علمیه تدوین میشود

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی هم در این دیدارها با تصریح به اینکه شورایعالی انقلاب فرهنگی هم در حوزه علم و هم در حوزه فرهنگ وظیفه سیاستگذاری دارد، افزود: از نظر مقام معظم رهبری پیگیری تا اجرا از وظایف مهم این شورا بوده و تمدن نوین اسلامی باید با همکاری حوزه و با محوریت مرجعیت صورت پذیرد.

حجتالاسلام سیدسعید رضا عاملی تأکید کرد: برنامهریزی کردن برای اشیا پیچیدگیهایی دارد؛ اما برای انسان این پیچیدگیها بیشتر میشود و این شورا اسناد بسیاری مصوب کرده که برخی از آنها اجرایی شده و برخی نشده و تعدادی از آنها بهدلیل الزامات حقوقی به مرحله ابلاغ نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: تصور ما این است که بسیاری از مسایل فرهنگ وابسته به مسایل بیرون فرهنگ است؛ مثلاً اگر عدالت اجتماعی افزایش پیدا کند، فرهنگ مردم رو به بهبودی حرکت کرده و ملت را به آینده خوشبین میکند.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برخی از اسناد این شورا در برشهای ریزی بوده و مقام معظم رهبری این شورا را در یک جایگاه فراقوهای میدانند و مصوبات این شورا در همه قوا اجرا میشود، تصریح کرد: در حوزه علم، اسناد ارزشمندی تصویب شده که سند نقشه جامع علمی کشور از مهمترین آنها بوده و ۶۰ درصد مصوبات آن محقق شده است. وظیفه شورایعالی تدوین سندهای جامع و تأسیس مؤسسات مختلف بوده و اسناد مربوط به هوافضا، نانو تکنولوژی، بایو تکنولوژی و غیره از مصوبات این شوراست.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حوزه علمیه و سایر نهادها باید ایدههای خود را در قالب طرح به شورایعالی انقلاب فرهنگی بدهند تا یک برنامه جامع تدوین شود، خاطرنشان کرد: اگر سند ملی حوزههای علمیه وجود داشته باشد، پراکندهکاریها به حداقل میرسد و نیاز است، در اینباره یک سند مرجع به وجود بیاید.


 مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی از مسیر شورای حوزوی عبور میکند

حجتالاسلام والمسلمین حمید پارسانیا نیز در این دیدارها با بیان اینکه شورای تخصصی حوزوی شورایعالی انقلاب فرهنگی یکی از شوراهای اقماری است، افزود: مصوبات شورای تخصصی حوزوی، به شورایعالی حوزههای علمیه نیز ارجاع میشود.

دبیر شورای حوزوی شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: این شورا ۱۸ عضو و چند کمیسیون به تناسب علم و فرهنگ دارد و در مجموع حدود ۶۰ نفر از فضلای حوزه در این شورا فعالیت دارند. وی در پایان خاطرنشان کرد: شورای حوزوی نقشی مانند نقش شورای نگهبان برای شورایعالی انقلاب فرهنگی دارد و در همین زمینه، سند تحول آموزش و پرورش و سند پیوست فرهنگی از نظارت و فیلتر این شورا عبور کرده است.

 


خروج