*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > سخن بزرگان 


سخن بزرگان شماره 394
شارح بزرگ نهج‌البلاغه، علامه محمدتقی جعفری(ره)
اعتقاد به خداوندی كه نقشی در زندگی معتقد ندارد، اعتقاد نیست، بلكه نوعی از پدیده‌های درونی است كه تشریفات روانی نامیده می‌شود. به عقیده ما، بشر یك میلیون اشتباه ندارد، بلكه تنها و تنها، یك اشتباه مرتكب شده است و آن این است كه: هدف و ایده‌آل زندگی خود را نمی‌داند.
 ٠٩:٤٦ - 1393/04/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 393
آيةالله‌العظمي بهجت(ره)
نصيحتي از اين بالاتر نيست که انسان، تصميم جدي بگيرد که اگر خداوند به او يک‌صد سال عمر هم داد، عاملاً و عامداً حتي يک آن، معصيت نکند. اگر چنين حال واقعاً براي او پيدا شد، خداوند، او را کمک مي‌کند و توفيق مي‌دهد.
 ١١:٠٣ - 1393/04/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره392
عالم عارف ملا حسين‌قلي همداني(ره)
اگر شخص انساني فهميد حقارت و پستي خود را، بعد از آن فهميد عظمت و قدرت حضرت ملک‌الملوک را، البته خواهد فهميد که قدم جرأت برداشتن و اقدام به معصيت نمودن در حضور چنين سلطان عظيم‌الشأن، در نهايت قبح و شناعت و ...
 ١٠:٠٦ - 1393/03/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 391
آيةالله‌العظمي شيخ محمدتقي اصفهاني(آقا نجفي)(ره)
آگاه باش! بدترين افراد کسي است که خداوند او را به خود وانهد و او، از راه ميانه منحرف شده و بي‌راهنما به حرکت خود ادامه دهد.چون او را به دنيا و متاع آن خوانند، آغوش گشايد و در انجام کارهاي آخرت کسل و بي‌حال باشد.
 ٠٥:٣٣ - 1393/03/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 390
آيةالله‌العظمي بهجت(ره)
مسئله مهم دوستي اهل‌بيت(ع) است که فريقين بر آن اتفاق دارند. مسلمين در حال حاضر، در اين‌باره اختلاف و مشکلي ندارند. البته حساب وهابي‌ها و مبغضين به اهل‌بيت(ع) جداست. وهابيون نه شيعه هستند و نه سني؛ وهابيت يک جريان سياسي است که ربطي به شيعه و سني ندارد.
 ١٣:٠٤ - 1393/02/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 389
شارح بزرگ نهج‌البلاغه، علامه محمدتقي جعفري(ره)
جامعه‌اي كه شخصيتي مانند اميرالمؤمنين، حضرت علي‌بن ابي‌طالب(ع) را كه همه گفتارها و كردارها و انديشه‌هايش حق بوده، جدي نگيرد و موجوديت خود را به وسيله تعليم و تربيت او تكامل نبخشد، بديهي است با چه نتايجي مواجه خواهد گشت. اگر بشريت با اين قيافه ملكوتي از نزديك آشنا بود و از تعليم و تربيت او برخوردار مي‌شد، امروزه كمال او به كجا رسيده بود؟
 ١٤:١٦ - 1393/02/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 388
استاد شهيد آيةالله مرتضي مطهري(ره)
يکي از علل عدم موفقيت ما مردم به اصلاح جامعه خود، همين است که هر فردي آنگاه که به خودش نگاه مي‌کند و به اعمال خودش نظر مي‌افکند، عينک خوش‌بيني به چشم مي‌زند و آن‌گاه که به ديگران و اعمال ديگران نظر مي‌کند، عينک بدبيني و بدگماني! و نتيجه اين است که هيچ‌کس خود را تقصيرکار نمي‌داند و چنين مي‌پندارد که تقصير به ديگران است!
 ١٢:٠٠ - 1393/02/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 387
امام خميني(ره)
او(حضرت فاطمه زهرا(س)) موجود ملكوتى است كه در عالم انسان ظاهر شده است، بلكه موجود الهى جبروتى در صورت يك زن ظاهر شده است. معنويات، جلوه‏هاى ملكوتى، جلوه‏هاى الهى، جلوه‏هاى جبروتى، جلوه‏هاى ملكى و ناسوتى همه در اين موجود است.
 ٢٠:٤٦ - 1393/01/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 386
استاد شهيد آيةالله مرتضي مطهري(ره)
اگر در جامعه ما محيط آزاد برخورد آرا و عقايد به وجود بيايد؛ به‌طوري که صاحبان افکار مختلف بتوانند حرف‌هايشان را مطرح کنند و ما هم در مقابل، آرا و نظرات خودمان را مطرح کنيم، تنها در چنين زمينه سالمي خواهد بود که اسلام هرچه بيشتر رشد مي‌کند.
 ١٥:٥٥ - 1392/12/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 385
آیةاللّهالعظمی بهجت (ره)
معرفةاللّه، اعظمُ‌العبادات است؛ و همه‌ی تکالیف، مقدمه‌ی معرفت خدا هستند، ولی معرفت خدا واجب و مطلوبِ نَفْسی است./ اگر کسی اهلیّت داشته باشد، یعنی طالب معرفت باشد، و در طلب، جدیت و خلوص داشته باشد، در و دیوار به‌اذن‌اللّه معلّمش خواهند بود. وگرنه، سخن پیغمبر (ص) هم در او اثر نخواهد کرد، چنان‌که در ابوجهل اثر نکرد!
 ١٠:٤٠ - 1392/12/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 384
امام خميني(ره)
رمز پيروزي ما وحدت کلمه بوده است، اکنون با کمال خضوع مي‌خواهم تا از اختلافات دست برداشته و براي فرداي خود فکر اساسي کنيد و از هرگونه اختلافات بپرهيزيد که چون موريانه خوب و بد را نابود مي‌کند.
 ١١:١٧ - 1392/12/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 383
امام خميني(ره)
بی‌تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی است و رمز پیروزی را ملت می‌داند و نسل‌های آینده در تاریخ خواهند خواند که دو رکن اصلی آن، انگیزه الهی و مقصد عالی حکومت اسلامی و اجتماع ملت در سراسر کشور با وحدت کلمه برای همان انگیزه می‌باشد.
 ١٤:٣٨ - 1392/11/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 382
شارح بزرگ نهج‌البلاغه، علامه محمدتقي جعفري(ره)
اگر پيشتازان جوامع، هدف عالي حيات را براي مردم روشن نکنند، از رشد و تکامل موجود تشنه کمال جلوگيري به عمل آورده‌اند.
 ١٣:١٧ - 1392/11/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 381
فقيه عارف، حضرت آيةالله سيدعلي‌آقا قاضي طباطبايي(ره)
اين‌ها را مواظبت نماييد! الله الله که دل هيچ‌کس را نرنجانيد. اطاعت والدين، حسن خلق، ملازمت صدق، موافقت ظاهر با باطن، ترک خدعه و حيله، تقدم در سلام، و نيکويي‌کردن با هر بر و فاجر، مگر در جايي که خدا نهي کرده است.
 ١٣:٠٠ - 1392/10/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان (ویژه نامه افق پارسایی 3)
بدان! اي برادر عزيز، که راه به سوي قرب حق‌تعالي جلّ‌شأنه، منحصراست به دو چيز: تخليه و تحليه، تخليه يعني خالي کردن نفس ناطقه از آنچه او را مانع و حايل شود. و باز دارد از توجه به خدا تحليه مزين و محلي نمودن او، به آن‌چه سبب توجه و تقرب به حضرت حق مي‌شود . ...
 ١٠:٤٩ - 1392/10/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 380
علامه آية‌‌الله سيدمحمد‌حسن ميرجهاني(ره)
خلق را به سبب مصيبتي که برايشان وارد شده، سرزنش نکنند. از محبت ظلمه و فسقه و کفره و دوستي با ايشان اجتناب کنند. از لعن و سب و شتم در غير مواردي که شرع استثناء کرده، اجتناب کنند.
 ١٢:٥١ - 1392/10/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 379
امام خميني(ره)
اي عزيز! براي يک خيال باطل، و يک محبوبيت جزئي بندگان ضعيف، يک توجه قلبي مردم، خود را مورد سخط و غضب الهي قرار مده، و آن محبت‌هاي الهي و کرامت‌هاي غيرمتناهي را به يک محبوبيت پيش خلق که مورد هيچ اثري نيست، مفروش.
 ١١:٣٩ - 1392/09/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 378
عالم رباني، ملاحسينقلي همداني(ره)
اي عزيز! چون كريم رحيم، زبان تو را مخزن كوه نور؛ يعني ذكر اسم شريف قرار داده است، بي‌حيايي است مخزن سلطان را به نجاست و قاذورات غيبت و دروغ و فحش و اذيت و گناهان ديگر آلوده نمايي.
 ٠٩:٢٢ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 377
آيةالله‌العظمي ميرزا جواد تبريزي(ره)
عزاداري خامس‌‌ آل‌‌عبا از مهم‌ترين شعائر ديني و رمز بقاي تشيع مي‌باشد؛ ولي بر عزاداران عزيز لازم است از کارهايي که موجب وهن مذهب و سوء‌استفاده دشمنان اسلام و اهل‎بيت(علیهم‌السلام) مي‌شود، اجتناب کنند.
 ٢٢:٠٣ - 1392/08/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 376
امام خميني(ره)
روضه سيدالشهدا براي حفظ مكتب سيدالشهداست. آن كساني‌كه مي‌گويند روضه سيدالشهدا را نخوانيد، اصلا نمي‌فهمند مكتب سيدالشهدا چه بوده و نمي‌دانند يعني چه، نمي‌دانند اين گريه‌ها و اين روضه‌ها حفظ كرده اين مكتب را.
 ١٢:٥٢ - 1392/08/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 375
عالم رباني، ملا احمد نراقي(ره)
تواضع، مزرعه خضوع و حياست و شرف تام حقيقي سالم نمي‌ماند مگر از براي كسي‌كه متواضع باشد نزد خدا.
 ١١:٢١ - 1392/07/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 374
فقيه عارف، حضرت آيةالله علي پهلواني تهراني (ره)
نفس را نبايد زياد در فشار گذاشت تا از فرمان سركشي كند بلكه بايد همه لذايذ را به‌طور اعتدال به او داد.در اولين قدم بايد لذت شرك جلي و معصيت خدا را قطع كرد و به مرور زمان دست به امور ديگر زد.
 ١٠:٢٦ - 1392/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 373
آيةالله‌العظمي بهجت(ره)
در تعبديات، کوه‌کندن از ما نخواسته‌اند. سخت‌ترينش نماز شب خواندن است که در حقيقت تغيير وقت خواب است، نه اصل بي‌خوابي، بلکه نيم‌ساعت زودتر خواب تا نيم‌ساعت زودتر بيدار شوي.
 ٠٩:٣٣ - 1392/06/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 372
آیة الله خوشوقت(ره)
احکام اسلام بايد پياده شود، منتها از مسئولان شروع مي‌شود. اگر مسئول پايبند به اسلام باشد و قانون اسلامي را پياده کند ديگران هم از او ياد مي‌گيرند، مي‌شود «الناس علي دين ملوکهم»...
 ١٠:٢٤ - 1392/06/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 371
عالم عارف، شيخ محمد بهاري همداني(ره)
از امور لازم براي عالم دين اين‌كه به‌خاطر خداي بزرگ متواضع و فروتن باشد نه به‌خاطر غرضي ديگر مانند طمع و غيره... تدكرة‌المتقين/131
 ١٢:٢٠ - 1392/05/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 370
عالم عارف، ملاحسين‌قلى همدانى(ره)
كثرت اشتغال به مباحات، و شوخى بسيار كردن، و لغو گفتن، و گوش به اراجيف دادن، قلب را مى‌ميراند.اگر بى‌مراقبه مشغول به ذكر و فكر بشود، بى‌فائده خواهد بود، اگر چه حال هم بياورد، چراكه آن حال دوام پيدا نخواهد كرد.گول حالى كه ذكر بياورد، بى‌مراقبه نبايد خورد.
 ١١:٥٠ - 1392/05/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 369
آيةالله‌العظمي بهجت(ره)
ما در درياي زندگي در معرض غرق‌شدن هستيم؛ دستگيري وليّ خدا لازم است تا سالم به مقصد برسيم. بايد به ولي‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) استغاثه کنيم که مسير را روشن سازدو ما را تا مقصد، همراه خود ببرد.
 ١٤:٢٦ - 1392/05/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 368
حضرت آيةالله شيخ محمد بهارى (ره)
خيرالأمور اوسطها در همه‌چيز جاري است افراط و تفريط، هيچ‌کدام صحيح نيست، در هيچ مرتبه. اين است که فرموده‌اند: عليکم بالحسنة بين‌السيئتين؛ بر شما باد به حسنه و نيکوکاري که نيکي بين دو بدي قرار گرفته، يکي بدي افراط و ديگري بدي تفريط.
 ١١:٢٧ - 1392/04/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخن بزرگان شماره 367
عالم عارف، ملاحسينقلي همداني(ره)
در اجتناب از معاصي كوتاهي مكنو اگر خداي نخواسته معصيت كردي، توبه نما و دو ركعت نماز بجا آور و بعد از نماز، هفتاد مرتبه استغفار كن و سر به استغفار بگذار و در سجده از حضرت پروردگار عفو بخواه، اميدوارم عفو بفرمايد.
 ١١:٤٨ - 1392/04/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
شهيد مظلوم آيةالله دکتر بهشتي(ره)
اي انسان، تو سازنده تاريخ و آينده هستي، تو قيامتت را هم خودت مي‌سازي، حتي بهشت و دوزخ به‌دست تو ساخته مي‌شود.
 ١٦:٥٢ - 1392/03/29 - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 صفحه بعدی >>

پنج شنبه ٢٦ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام