چهارشنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٩
افق خانواده
 

جهت دانلود pdf افق خانواده

شماره 222 روی تصویر کلیک کنید


افق خانواده  
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
سیره خوبان


سیره خوبان
سیدی که دزد را عاقبت به خیر کرد
هر دل‌خوری که بین ما و دیگران پیش می‌آید، فرصتی برای بزرگ‌تر شدن ما است، در واقع با تبدیل این تهدید به فرصت، می‌شود با یک بخشش به موقع، مراحلی از رشد را به یک‌باره سپری کرد. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: إِن تُبْدُواْ خَیرًا أَوْ تُخْفُوهُ أَوْ تَعْفُواْ عَن سُوَءٍ فَإِنَّ‌اللهَ كَانَ عَفُوًّا قَدِیرًا؛ نساء/149
 ١٠:٠٥ - 1394/05/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان
حاج شیخ عباس قمی رحمة‌الله‌علیه الگوی تواضع
گفتار آدمی بیانگر شخصیت اوست؛ انسان‌های مؤدب و باشخصیت، در هیچ شرایطی حاضر نیستند در کلام خود از سخنان غیراخلاقی استفاده کنند و همیشه گفتارشان احترام‌آمیز است.
 ٠٧:٤١ - 1394/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
خورشید شهر ما 1
«یک شهر، یک عالم دینی»
تابستان است و به همراه پدر و مادرم به شهری زیبا در استان اصفهان آمده‌ایم که محل زندگی همه نیاکانم بوده است. عصر یکی از همین روزها به همراه پدرم از خانه بیرون می‌زنیم تا به عیادت یکی از بستگان که چند وقتی بیمار است، برویم. در بین راه از مقابل خانه‌ای قدیمی رد می‌شویم که نظر پدرم را به خودش جلب می‌کند، جوری که می‌ایستد و خیره خیره به آن نگاه می‌کند.
 ١٣:٥٩ - 1394/05/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره ۱۴۷
از احوال همسایه‌ات بی‌خبر مباش!
عالم بزرگوار، مرحوم سیدجواد عاملی، نویسنده کتاب ارزشمند مفتاح‌الکرامه می‌گوید: شبی مشغول شام خوردن بودم که درب خانه زده شد. درب را باز کردم، دیدم خادم علامه سید بحرالعلوم است و گفت: سید بحرالعلوم شام در نزدش ‍ است و منتظر شماست. با خادم به منزل سید بحرالعلوم رفتم؛ همین‌که خدمتش رسیدم، فرمود: از خداوند نمی‌ترسی که مراقبت نداری؟! عرض کردم: استاد مگر چه شده است؟
 ١٣:٤٦ - 1394/05/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضرت آیةالله سید علی‌آقا قاضی طباطبایی
سیره خوبان شماره 145
مرحوم قاضی چگونه خرید می‌کردند!؟
افرادی در جامعه وجود دارند که تلاش خود را برای کسب روزی حلال انجام می‌دهند، اما گاهی اوقات زندگی آنان دچار نوسان مالی می‌شود؛ قرآن کریم فرمان به رسیدگی به این اشخاص محروم آبرومند را داده است.
 ١١:٥٤ - 1394/04/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیةالله دکتر بهشتی
عمل به وعده‌ها، اساس انقلاب اسلامی
حجةالاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای، داماد شهید مظلوم آیةالله دکتر بهشتی، با بیان خاطره‌ای به روزنامه جمهوری اسلامی گفت: سال 1356 با آقای بهشتی در مشهد بودیم... به اتفاق خانواده، خانه‌ای را گرفته بودیم و در آن‌جا بودیم. شهید باهنر به منزل ما در مشهد آمدند، گفتند: آقای بهشتی هستند؟ گفتم: بله.
 ٠٩:٥٤ - 1394/04/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان
عاقبت سرهنگی که به آیة‌الله‌العظمی شاه‌آبادی اهانت کرد!
زبان که عضوی کوچک در بدن انسان است، تیغ دو لبه‌ای است که می‌تواند با گفتن اذکار الهی و دلجویی از مردم صاحب خود را بهشتی کند و همچنین توان انجام بزرگ‌ترین گناهان را دارد و به تنهایی می‌تواند آدمی را به قعر جهنم بفرستد؛ قرآن کریم نیز به گناهکاران زبانی هشدار می‌دهد.
 ١٧:٥٦ - 1394/04/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیة‌اللّهالعظمیبروجردی
نگرانیآیة‌اللّهالعظمیبروجردی
شهید مطهری می‌گفتند: هشت سال نزد مرحوم آقای بروجردی اعلی‌الله مقامه درس خوانده بودم و حقیقتاً به شخص ایشان خیلی اعتقاد داشتم، یعنی او را یک روحانی واقعی می‌دیدم؛ کاملاً مؤمن، معتقد و خداترس بود. در کسالت قلبی که ایشان پیدا کرده بودند و به وفات ایشان منتهی شد، یک روزی خیلی متأثر بودند و گفتند: خیلی ناراحتم از این‌که کاری نکرده‌ام و می‌روم؛ اطرافیان گفتند: آقا! این چه حرفی است که می‌فرمایید؟ شما الحمدلله این‌همه توفیق پیدا کردید، این‌همه خدمت‌ها که شما انجام داده‌اید؛ ای کاش ما هم مثل شما بودیم، شما الحمدلله کارهایی که کردید خیلی درخشان است.
 ١٣:٥٨ - 1394/03/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
نماینده مجلس
روزی که قرار بود مجلس چهارم شورای اسلامی افتتاح شود، به اتفاق حاج آقا (آزاده سرافراز، مرحوم حجةالاسلام والمسلمین سید علی‌اکبر ابوترابی) راه افتادیم تا ایشان به مراسم افتتاحیه برسد. نزدیک ساختمان مجلس که رسیدیم، گفت: نگه دار! با حالت خاصی به در ورودی مجلس نگاه می‌کرد.
 ١٢:٠٢ - 1394/03/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان
حساب و کتاب در ملکوت
آیةالله‌العظمی شبیری زنجانی نقل کرده‌اند: من از نزدیكان حاج احمد آقا فرزند امام شنیدم ...
 ٠٨:٢١ - 1394/03/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
شعر مناسبتی
اميد و آرزو
گذشت عمر گران يارم نيامد قرار اين دل زارم نيامد اگر جمعه بود روز حضورش گذشت جمعه که سالارم نيامد
 ١٠:٢٦ - 1394/03/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرحوم آیةالله‌العظمی ميرزا جواد تبریزی(ره)
سیره خوبان شماره 139
مرجعی مردمی
یکى از نانوايان اطراف حرم حضـــرت معصـــــــومه(س) مى‌گويد: گاهى شيخى باوقار و نورانى وارد نانوايى مى‌شد و مبلغى را به ما مى‌داد و مى‌فرمود: اگر كسى مراجعه كرد و نان خواست و ديديد توانايى مالى ندارد، از او پول نگيريد و از اين پول‌ها حساب كنيد. آری! مرحوم آیةالله‌العظمی ميرزا جواد تبریزی(ره) علاوه بر رسيدگى نيمه شب به ...
 ٠٨:٥٤ - 1394/03/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیةالله‌العظمی مرعشی نجفی(ره)
سیره خوبان شماره 138
از دکمه خارجی هم استفاده نکردند
آیةالله‌العظمی مرعشی نجفی(ره)، هیچ‌وقت لباس خارجی نمی‌پوشیدند. ایشان روزی از خیاط خواسته بودند که با پارچه‌های تولید داخل برای ایشان لباس بدوزد؛ آن‌روزها دکمه در ایران تولید نمی‌شد و خیاط‌ها مجبور بودند از دکمه‌های تولید خارج استفاده کنند؛ این خیاط هم از دکمه خارجی استفاده کرده بود.
 ١٢:٤٥ - 1394/02/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 137
فرزند خود را آزاد گذاريد
آیة‌الله امامی کاشانی در تاریخ 14/12/1367 طی نامه‏‌ای به محضر امام خمینی، نظر ایشان را درباره چند استخاره که برای تغییر رشته تحصیلی فرزندشان از پزشکی به تحصیل در حوزه علمیه قم گرفته‌اند، جویا شد.
 ٢٢:٤٢ - 1394/02/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 136
چگونگي رفتار زن و شوهر هنگام عصبانيت
خانم زهرا مصطفوی، دختر امام خمینی(ره) می‌گوید: تنها یکی دو مورد بوده که ایشان به ما نصیحت‌هایی کرده‌اند. یکی در ازدواج دختر خودم بود که موقعی که خطبه‌ی عقد ایشان را خواندند و ما خصوصی خدمت ایشان بودیم، به دختر من نصیحت کردند که: «تو هر وقت شوهرت وارد می‌شود و ...
 ١٠:٥٦ - 1394/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 135
ثواب خدمت به زوار
یکی از علما نقل می‌کرد: تابستانی به همراه امام خمینی (ره) و چند تن از روحانیون به مشهد مقدس مشرف شدیم و خانه دربستی گرفتیم، برنامهٔ ما چنین بود که بعدازظهر پس‌از یکی دو ساعت استراحت، به طور دسته‌جمعی روانهٔ حرم مطهر می‌شدیم و پس‌از زیارت و نماز و دعا، به خانه برمی‌گشتیم و در ایوان باصفای آن خانه می‌نشستیم و چای می‌خوردیم.
 ٠٠:٤٧ - 1393/12/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
علامه سیدمحمدحسین طباطبایی
سیره خوبان شماره 134
دنیا می‌خواهی، نماز شب؛ آخرت می‌خواهی، نماز شب
مفسر بزرگ قرآن کریم، علامه سیدمحمدحسین طباطبایی می‌فرمودند: چون به نجف اشرف برای تحصیل مشرّف شدم، از نقطه نظر قرابت و خویشاوندی، گاه‌گاهی به محضر مرحوم آیةالله حاج میرزا علی‌آقا قاضی شرفیاب می‌شدم، تا این‌كه یك روز جلو در مدرسه‌ای ایستاده بودم كه مرحوم قاضی از آن‌جا عبور می‌كردند، چون به من رسیدند، دست خود را روی شانه من گذاردند و ...
 ١١:٣٦ - 1393/12/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 133
رعایت احترام برادر بزرگ‌تر
هنگامی كه هواپيمای حامل امام خمینی در دوازدهم بهمن 1357 در فرودگاه مهرآباد تهران به زمين نشست، آیةالله پسنديده برادر حضرت امام به داخل هواپيما رفت تا احوال ایشان را بپرسد. هنگام پياده شدن، امام حاضر نشدند كه جلوتر از برادر بزرگ‌ترشان از پلكان هواپيما پياده شوند. از اين رو، ابتدا آیةالله پسنديده از هواپيما پايين آمد و سپس امام به جمع ملت عزيز ايران ‌پيوستند.
 ١٩:٢٢ - 1393/11/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 130
چرا نماز شبم قضا شد؟
فرزند عالم بزرگ شیعه و مولف ده‌ها کتاب ارزشمند از جمله مفاتیح‌الجنان، مرحوم شیخ عباس قمی، می‌گوید: یک روز صبح پدرم برخاست و شروع به گریه کرد. از او پرسیدم چرا اشک می‌ریزید؟ فرمود: برای این‌که شب گذشته نماز شب نخواندم.
 ١٠:٠٥ - 1393/10/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 129
سیره خوبان شماره 129
ناراحت نباش
جلوی خانه پاسبان گذاشته‌اند تا کسی به دیدار رهبر مذهبی ملی‌شدن صنعت نفت نیاید. دلیلش هم متعدد است از جمله سخنرانی آقا در حمایت از مسلمانان مصری در مبارزه علیه انگلیس و رژیم اسرائیل و برپایی مجلس یادبود برای شهدای قیام آن دیار.
 ١٠:٠٤ - 1393/09/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
شيخ انصاري و خانه ماندگار
سیره خوبان شماره 127
شيخ انصاري و خانه ماندگار
استــــاد اعـــظــــــم «شیــــــخ مــــــرتضـــی انصاری» یکی از مراجع بزرگ تقلید شیعیان بودند که در سال 1281 هجری قمــــــری در نجــــــف اشرف از دنیا رفتند و مرقد شریف‌شان در همان‌جا قرار دارد. از ایشان چندین اثر گران‌بها به یادگار مانده است که ...
 ١١:٤٧ - 1393/08/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 126
روضه روزانه
می‌گویم: «بعضی از بزرگان روضه‌خوانی هفتگی داشته‌اند.» می‌گوید: «بعضی هم روضه‌خوانی روزانه داشته‌اند!» می‌گویم: «چه خوب!» می‌گوید: «بله خوش به‌حال امثال آیت‌الله مامقانی که...
 ١٦:٠٦ - 1393/08/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 120
شیوه تدریس
سیدرضا طباطبایی نوه علامه طباطبایی درباره ایشان نقل می‌کند: روش تدریس علامـــــه طباطبایی بسیار آرام و آهسته بود، ایشان هرگز در کلاس درس تکیه نمی‌دادند و ...
 ١١:٥٧ - 1393/05/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 118
وقتی که میهمان می‌آید
ما از بچگى مرحوم پدرمان را مى‏دیدیم که از نظر ایشان آنچه که مربوط به دین و مذهب بود در نهایت احترام بود؛ نماز یک حقیقت محترم بلکه محترم‌ترین حقیقت‌ها بود. ما حس مى‏کردیم ماه رمضان که مى‏آید واقعاً یک امر قابل احترامى پیش مى‏آید. ایشان از ماه رجب و شعبان به استقبال مى‏رفتند، یعنى مرتب روزه مستحبى مى‏گرفتند و ...
 ١١:٤٥ - 1393/04/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 115
رأی
حضرت امام برای رأی مردم احترام عجیبی قائل بود. چنان كه وقتی نامه برادرش -آیت‌الله پسندیده- به دستش رسید و دید كه ایشان از رأی‌نیاوردن خواهرزاده‌اش در ...
 ٠٩:١٤ - 1393/03/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
سيره خوبان شماره 112
توصیه‌های امیرالمؤمنین علی درباره چگونه سخن‌گفتن
روایت زیر از جلد نهم کتاب مستدرک‌الوسائل برگزیده شده است: امیرالمؤمنین، حضرت علی فرمودند: «آدمی در زیر زبان خود و در خلوت و کنج و گوشه زبان خود پنهان است و با زبان آشکار می‌شود. هر حرفی که می‌خواهید بزنید، ابتدا آن را وزن کنید. این حرفی که می‌خواهید بزنید چقدر می‌ارزد؟ اگر بسیار باارزش است به ...
 ١١:٢١ - 1393/02/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 111
جبران زحمات مادر
در حالات شیخ حسین زاهد گفته‌اند که شخصاً امور مادرش را عهده‌دار بود؛ مخصوصاً زمان زمین‌گیرشدن مادر. یک بار که آقا رفته بود تا لگن مادرش را عوض کند لباسش نجس شده بود. مادر عذر خواست و آقا ضمن بوسیدن دست مادر، فرمود: مبادا ناراحت شوید. در بچگی، ما بارها لباس شما را نجس کردیم و نازک‌تر از گل به ما نگفتید، حالا هم که چیزی نشده است.
 ١٣:٣٧ - 1393/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
سيــره خـوبـان شماره 110
وضوی اسلام
آیةالله‌العظمی مظاهری از قول استادشان آیةالله‌العظمی سیدمحمد محقق داماد می‌گویند: طلبه‌ای برای وضوگرفتن دچار وسواس شده بود. روزی آیة‌الله‌العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری نحوه وضوساختنش را دیدند. جلو رفتند و ...
 ١٤:١٨ - 1392/12/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
سيــره خـوبـان شماره 109
تصاعد هندسی
دكتر محمد نهاوندیان درباره استادش مرحوم علامه كرباسچیان می‌گوید: توصیه همیشگی او به ما این بود كه در زیر این آسمان كاری به اندازه انسان‌سازی ارزش ندارد. اگر ...
 ١٣:١٠ - 1392/12/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیره خوبان شماره 108
روز بــــــرفــــــی
خانم معلم با دفترهای املا ور می‌رود و بچه‌ها هم مشغول خواندن کتاب قصه یا کشیدن نقاشی هستند، ضمن آن‌که گاهی بلند می‌شوند و از پشت شیشه بخار گرفته کلاس، بارش دانه‌های زیبای برف را تماشا می‌کنند. در این میان لیلا احساس خوبی ندارد، ترسش از این است که مقدار زیادی برف ببارد و باز پاروکردن پشت بام خانه دردسرساز شود. پدرش بیمار است و ...
 ١٢:١٠ - 1392/12/03 - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>

ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 351278
 بازدید امروز : 7086
 کل بازدید : 60787566
 بازدیدکنندگان آنلاين : 48
 زمان بازدید : 1/1388