هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

درباره ما

بسمه‌تعالی

هفته‌نامه افق‌حوزه، نشریه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ارگان رسمی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و فراگیرترین رسانه مکتوب حوزوی کشور، اسفندماه 1380 با هدف انعکاس آخرین اخبار و بیانات مراجع عظام و بزرگان حوزه و اطلاع‌رسانی به‌هنگام از رویدادهای حوزه‌های علمیه و مراکز دینی در سراسر کشور، تأسیس گردید و از اول تیرماه 1381 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. این نشریه تاکنون با انتشار 540 شماره، توانسته است بخش عمده‌ای از روحانیون کشور از جمله، حوزه‌های علمیه سراسر کشور، ائمه جمعه و جماعات، اساتید سطوح عالی و خارج، روحانیون عقیدتی سیاسی نیروهای نظامی و انتظامی، مبلغان طرح هجرت و مدرسان حوزوی در دانشگاه‌ها، طلاب نخبه و ایثارگر و... را در جریان تحولات و اخبار حوزه قرار دهد و بحمدالله مورد توجه و عنایت مراجع تقلید، علما و طلاب قرار گرفته است.

 

آن‌چه در افق می‌خوانید!

اخبار:

بازتاب سخنان و پیام‌های بزرگان دینی در دیدار مسئولان و اقشار مختلف و مناسبت‌های مذهبی، سیاسی و اجتماعی؛ رویدادهای مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، مدارس و مراکز علمی و پژوهشی کشور، اخبار حوزه‌های علمیه و مراکز دینی خارج از کشور، نمایه‌ای از مهم‌ترین اخبار فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران و جهان، از جمله مهم‌ترین بخش‌های افق‌حوزه است. پیام‌ ارزشمند آیةالله‌العظمی‌ سبحانی به پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و پاسخ‌های عالمانه این مرجع تقلید به شبهات روشنفکران دینی مخصوصاً سلسله پاسخ‌هایی که به دکتر عبدالکریم سروش دادند، از جمله مواردی بود که در شماره‌های متعدد افق‌حوزه درج گردید و مورد استقبال فوق‌العاده خوانندگان قرار گرفت.

گفت‌وگو:

انتقال تجارب و نظرات سودمند پیشکسوتان عرصه علم و تحقیق و تبلیغ به طلاب و فضلای جوان، از دیگر اهداف و برنامه‌های افق‌حوزه می‌باشد که در قالب گفت‌وشنودهایی صمیمانه صورت گرفته است. گفت‌وگو با اعلام و بزرگانی چون حضرات آیات و حجج‌اسلام: مکارم شیرازی، سبحانی، علامه عسکری، معرفت، دوزدوزانی، آزادقزوینی، بنی‌فضل، تجلیل تبریزی، عراقچی، دوانی، طاهری خرم‌آبادی، آل‌طه، انصاریان و... از جمله مصاحبه‌های خواندنی بود که مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت.

ستون‌های ثابت علمی و فرهنگی:

از نخستین شماره افق‌حوزه، پرداختن به موضوعات متنوع علمی و فرهنگی در قالب ستون‌های ثابت مورد توجه قرار گرفت و در این راستا، دروس اخلاق اساتید برجسته‌ای چون آیات عظام و علمای اعلام: امام خمینی، علامه طباطبایی، میرزا جوادآقا ملکی تبریزی، بهجت، شیخ جواد تبریزی، مظاهری، جوادی آملی، اشتهاردی، مشکینی، انصاری شیرازی، احمدی میانجی، مجتهدی تهرانی، شیخ مجتبی تهرانی، حق‌شناس، شب‌زنده‌دار جهرمی، استادی، خرازی، عراقچی و... در ستون «اخلاق حوزه» به مشتاقان معارف الهی تقدیم گردیده است.

در همین راستا، سلسله دروس اخلاق حضرات آیات حاج شیخ علی‌پناه اشتهاردی قدس‌سره و شیخ یحیی انصاری شیرازی در قالب دو کتاب «رسم پارسایی» و «حکمت ناب» منتشر شده است.

 

معرفی علمای بزرگ شیعه با رویکردی جدید، از دیگر کارکردهای علمی و فرهنگی افق‌حوزه است که در ستون «فرزانگان»، زندگی‌نامه مختصری از ستاره‌های درخشان تاریخ شیعه به خوانندگان ارجمند افق‌حوزه، به‌ویژه طلاب جوان تقدیم می‌گردد.

«رواق شهیدان» هم از دیگر ستون‌های ثابت می‌باشد که از نخستین شماره افق‌حوزه، به معرفی اجمالی طلاب و روحانیون شهید پرداخته و نشریه را با نام و یاد این عزیزان مزین و معطر ساخته است.

«پاسخ به شبهات» نیز از جمله دغدغه‌های دست‌اندرکاران رسانه حوزه بوده و بحمد‌الله تاکنون به ده‌ها سؤال و شبهه در قالب دو ستون «پاسخ استاد» با عنایت ویژه حضرت آیةالله‌ سبحانی و «پرس‌وجو» با همکاری مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات دینی حوزه علمیه و دیگر مراکز فعال در این زمینه، پاسخ داده شده است. هم‌چنین مقالات و نوشتارهای متعددی نیز در این زمینه طی شماره‌های متعدد به قلم اساتید برجسته حوزه در افق حوزه منتشر گردیده است.

«در محضر نور»، «سخن‌ بزرگان»، «عطر یار»، «فقه و زندگی»، «آثار ماندگار»، «تازه‌های کتاب و نشریات حوزوی» و «یاد ایام» نیز از جمله ستون‌های ثابت سرویس علمی فرهنگی افق‌حوزه می‌باشند.

«ویژه‌نامه‌ها»:

افق پارسایی

در کنار اهتمام به انعکاس اخبار و رویدادها و درج مطالب هفتگی در نشریه، انتشار ویژه‌نامه‌های متنوع نیز از جمله اقدامات تحریریه افق‌حوزه است، که مجموعاً تاکنون موفق به تدوین و نشر ویژه‌نامه‌های ذیل شده است:

«فاطمیه»، در دو شماره ویژه شهادت مظلومانه بزرگ بانوی دو جهان، حضرت صدیقه کبری، فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها؛

«بهجت عارفان»، ویژه سالگرد ارتحال فقیه عارف و مرجع عالی‌قدر جهان تشیع، حضرت آیةالله‌العظمی‌ حاج شیخ محمدتقی بهجت فومنی قدس‌سره‌الشریف؛

«در محضر شیخ»، ویژه کنگره بزرگداشت محدث کبیر و عالم جلیل‌القدر، مرحوم حاج شیخ عباس قمی رضوان‌الله‌تعالی‌علیه؛

«میهمان حرم»، در دو شماره ویژه سفر مقام معظم رهبری به شهر جهاد و اجتهاد، قم؛ «ره‌نامه»، ویژه سالگرد سفر رهبر انقلاب به قم و بررسی اقدامات صورت گرفته در جهت مطالبات رهبری و مراجع عظام از حوزه‌های علمیه؛

«فقیه اهل‌بیت علیهم‌السلام»، ویژه زندگی‌نامه و آثار فقیه عالی‌قدر و مرجع فقید شیعه، حضرت آیةالله‌العظمی‌ حاج سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی قدس‌سره‌الشریف؛

«شهید اندیشه»، ویژه سالگرد شهادت متفکر شهید آیةالله‌ مرتضی مطهری قدس‌سره؛

«روحانیت و دفاع مقدس»، ویژه جلوه‌های حضور روحانیت در هشت سال دفاع مقدس؛

«افق پارسایی»، ویژه‌نامه اخلاق اسلامی با ده‌ها مطلب متنوع و جذاب اخلاقی از اسوه‌های علم و معرفت و سالکان طریق سعادت، که تاکنون 11 شماره از این ویژ‌ه‌نامه منتشر گردیده است؛

«بین‌الملل»، ویژه معرفی اهداف، برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت بین‌الملل حوزه‌های علمیه؛

«در مسیر تحول»، با هدف انعکاس اقدامات صورت گرفته در معاونت‌ها و مراکز حوزوی جهت تحقق «تحول» مدنظر مقام معظم رهبری و مراجع عظام؛

«مدرسین»، ویژه معرفی مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و اهداف و ساختار و تشکیلاتی این مجمع؛

«یادگار ماندگار»، ویژه معرفی مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم و برنامه ها و فعالیت های این مجمع؛

«حوزه‌ علمیه اصفهان»، معرفی پیشینه و قدمت این حوزه و فعالیت‌های مرکز مدیریت حوزه اصفهان در عصر حاضر.

«افق خانواده»:

با هدف بهره‌مندی بیش‌تر خانواده‌های محترم حوزویان از هفته‌نامه افق‌حوزه، مجموعه‌ای از اخبار و گزارش‌های علمی به همراه مطالب متنوعی برای خانواده‌ها، به‌ویژه کودکان و نوجوانان، در ضمیمه «افق خانواده» منتشر می‌شود. «راه سعادت»، «سیره خوبان»، «درنگستان»، «طب ناب»، «تازه‌های علمی»، «شعر»، «داستان»، «سفره‌خانه»، «دانستنی‌های نوجوان»، «کاردستی» و «طنز و لطیفه»، از جمله ستون‌ها و مطالب این ضمیمه هستند.

«افق خانواده» هم‌چنین به‌منظور تشویق فرزندان عزیز خوانندگان نشریه، نقاشی‌های کودکان و تصویر دانش‌آموزان ممتاز را در هر شماره درج می‌کند.

 

صاحب امتیاز: مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه

مدیر مسئول هفته‌نامه افق حوزه: رضا رستمی

سردبیر: رمضان‌علی عزیزی

با همکاری هیئت تحریریه
 

ارتباط با ما:

نشانی: قم ـ بلوار جمهوری اسلامی، کوچه شماره2، پلاک 15، هفته‌نامه افق‌حوزه.

صندوق پستی: 4381 ـ ‌37185

تلفن‌ها:  32900534 -  32900538 ـ ‌025

مدیر مسئول:   داخلی 105

سردبیر:  داخلی 129

تحریریه: داخلی 124        

امور مشترکین: 32900536 - داخلی 116

نمابر و پذیرش آگهی: - داخلی 111

نشانی اینترنتی:www.ofoghhawzah.ir

پست الکترونیکی افق‌حوزه: info@ofoghhawzah.ir

افق خانواده: khanevade@ofoghhawzah.ir