هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

آرشیو
موانع کمال انسان(بخش اول)

از اول تا به امروز و از امروز تا به خیلی از زمان‌های آینده، انسان‌ها گوش به حرف خدا ندهند و دنبال غرایز و رشد و حیات خودشان بروند؛ یکی از آن موانع همین شیطان رجیم است.

1400/10/22
بدترین مردم در بیان پیامبر اکرم(ص)

بدترین مردم کسانی هستند که از گناه افراد دست برنمی‌دارند و آنها را نمی‌بخشند.

1400/10/22
انتقاد و انتقادپذیری(بخش دوم)

امام صادق(ع) می‌فرمایند: کسی که به مرد یا زنی تهمت بزند، او را در قیامت روی تلی از چرک و خون نگاه می‌دارند.۴ در واقع، آن چرک و خون، تجسم تهمت‌های دنیاست.

1400/10/22
انتقاد و انتقادپذیری(بخش اول)

یکی از فضیلت‌های فراموش‌شده در اجتماع، «انتقاد» است. معنای انتقاد آن است که عیب، گناه یا اشتباه دیگران با دلسوزی و به‌قصد اصلاح، بدون سرزنش، به خودشان گوشزد شود

1400/10/22
غفلت

یک چیزی که در روایات روی آن تأکید شده و مردم را از آن بر حذر داشته‌‌اند، غفلت است که باعث هلاکت انسان می‌شود.

1400/9/24
حسرت‌های انسان از حسابرسی قیامت

انسان در هر روز ۱۲ هزار بار تنفس می‌کند و در هر شب نیز همین تعداد؛ پس در قیامت به نفس‌های که در غفلت از یاد خدا کشیده، با حسرت فراوان می‌نگرد.

1400/9/21
عوامل حرص و طمع

صفت مقابل قناعت و زهد، حرص و طمع است. پیامبر(ص) در حدیثی پایه‌های کفر را سه چیز معرفی می‌فرماید: آزمندی، فزون‌طلبی، کبرورزی و برتری‌جویی بر دیگران.

1400/9/6
عفو و گذشت در نظام خانواده

یکی از مهمترین پایه‌های تحکیم نظام خانواده «عفو و گذشت» می‌باشد و عفو خداوند در آخرت و رستگاری انسان در قیامت، وابسته به عفو و گذشت انسان در دنیاست.

1400/9/6
محاسبه نفس

اگر از احادیث بهره گرفته نشود، قلب‌ها را زنگ (زنگار) می‌گیرد. وقتی قلب انسان را زنگ گرفت، انسان در معرض خطر قرار می‌گیرد. حدیث: «إنّ بین الدنیا والآخرة ألف عقبةٍ، أهونها وأیسرها الموت»؛ بین دنیا و اخرت هزار عقبه است که راحت‌ترین آنها مرگ است.

1400/9/6