هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

آرشیو
نوروز در آینه روایات

عید نوروز یکی از سنت‌های ملی و اعیاد ایرانیان است، که از دیرباز مورد توجه بوده و قوم ایرانی ارزش و اهمیت خاصی برای این عید قائل بوده است.

1402/1/2
امام خمینی و نوروز

نقش امام خمینی(س) در گرامیداشت عید نوروز و تغییر نگاه ایرانیان به آن برجسته بوده است.

1402/1/2
مسجد، کانون تحول جامعه انقلابی

از ابتدای شکل‌گیری هویت مسجد در اسلام و تاریخ اسلام، این مکان مقدس و پربرکت منشأ تحولات مهمی بوده است که نتایج و ثمرات گسترده آن مشهود است.

1401/12/22
گناهانی که بلا نازل می‌کند

گناهانی که سبب نزول بلاست سه گناه است:

1401/12/21
نتایج شگفت آور یک نظرسنجی درباره حجاب | چرا روسری‌ها برداشته نمی‌شود؟

نتایج نظرسنجی کشوری نشان می‌دهد ۷۹درصد زنان حتی درصورت لغو قانون حجاب، حجاب خود را نگه می‌دارند.

1401/12/21
چرایی یک ناهنجاری اجتماعی

پدیده بدحجابی یا بی‌حجابی معلول عوامل مختلفی است و ریشه تمام این‌ها را می‌شود در یک چیز دانست و آن هم بی‌توجهی به احکام الهی است. این بی‌توجهی خودش ابعاد مختلفی دارد و دارای اقسامی است.

1401/12/20
گوشه‌ای از سیره شخصیتی و ولایتمداری حضرت علی اکبر (ع)

علی اکبر تمام هستی خود را در راه ولای امامت فدا کرد؛ او یک جوان بود و اختیار داشت و می توانست از کاروان پدر جدا شود و مانند دیگر خویشاوندان امام که با امام همراهی نکردند به زندگی با رفاه و آسایش ادامه دهد؛ انتخاب این راه آسان نیست،

1401/12/13
در اولین نماز جمعه بعد از صدور حکم ارتداد سلمان رشدی چه گذشت؟

ما به سیاست انگلیس اعتراض داریم. دولت انگلیس باید به مردم ایران و همه مسلمانان پاسخ بدهد که شما سیاستمداران و دولت انگلیس به چه مناسبت به یک نفر از آحاد مردم آن کشور که اهل آن کشور است اگرچه هندی اصل است و عضو یک مرجع رسمی یعنی انجمن ادبی سلطنتی است اجازه دادید که یک چنین غلطی مرتکب بشود؟ باید جواب و توضیح بدهید. (تکبیر)

1401/11/25
سیره امیرالمؤمنین؛ پایداری بر حق در برابر تبلیغات باطل

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی یکی از درس‌های زندگی امیرالمؤمنین می‌فرمایند: «امیرالمؤمنین اهل بصیرت دادن است. امروز ما به این بصیرت احتیاج داریم. امروز دشمنان دنیای اسلام، دشمنان وحدت اسلام، با ابزارهای دین وارد میشوند، با ابزارهای اخلاق وارد میشوند؛ باید هشیار بود.» ۱۳۸۹/۰۴/۰۵

1401/11/16
جریان‌شناسی رسانه، نقش اساسی در تحلیل برونداد رسانه‌ای در بزنگاه‌های تاریخی دارد

شناخت عقبه رسانه‌ای، پشت پرده شکل‌گیری رسانه‌ها و چینش افراد در رسانه‌های مختلف و اتصال جریانی افراد و رسانه‌ها به مشرب‌های مختلف فکری کمک شایانی به تحلیل برونداد رسانه‌ای در بزنگاه‌های تاریخی می‌کند.

1401/10/29
فدائیان اسلام

هم اکنون عملکرد نواب و فدائیان اسلام چراغ پر فروغی است در مقابل طلاب عصر انقلاب اسلامی که راه خویش را با آن پیدا کنند و در بوران فتنه ها و پروپاگاندای تاریخی که امروز با آن مواجه هستیم مشعل «جهاد تبیین» را همیشه فروزان نگاه دارند.

1401/10/27
گذری بر آداب و آثار خیرخواهی

اگـر انـسـان هـای شـایسته با آداب و شرایط لازم به خیرخواهی مردم بپردازند و آنها هم بدون شـائبـه، نـصـیـحـت خـیـرخواهان را به کار بندند، خیر و سلامت جامعه را فرا می گیرد و شرّ و پـلیدی از آن رخت بر می بندد.

1401/10/27
چهارده پرده از احوالات مرحوم آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

خبرگزاری حوزه، در آستانه اولین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی مطالبی پیرامون این مرجع فقید در قالب های مختلف منتشر می کند مطلب زیر چهارده پرده از احوالات این مرجع فقید که به مناسبت چهلم ایشان منتشر شده که بازنشر می گردد:

1401/10/21