هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

آرشیو
آفات ریاکاری در شرح دعای بیستم صحیفه سجادیه

مرحوم آیت الله ناصری به موضوع «اخلاص و ریا و پیامدهای آن» در دعای بیستم صحیفه سجادیه امام سجاد علیه السلام پرداخت.

1402/12/8
دنیای بیآخرت بازیچه است

حضرت آیت الله جوادی آملی تصریح کردند: دنیای بیآخرت بازیچه است، زیرا هر کس هر چه کرد بیاساس باشد نه مسئولیتی داشته باشد و نه حساب و کتابی داشته باشد میشود لغو. فرمود من که خدایم دنیا را خلق کردم، بازیگر نیستم دنیا هم بازیچه نیست. دنیای بی هدف کار بیمسئولیت بازیچه است.

1402/12/2
آثار دنیوی و اُخروی خواندن سوره توحید

مرحوم آیت الله ناصری به تشریح «آثار دنیوی و اخروی خواندن سوره اخلاص و مداومت بر خواندن آن» پرداختند.

1402/11/30
شاخص‌های نمایندگان تراز انقلاب اسلامی و وظایف رأی دهندگان

هدف اصلی در انتخابات، ارتقای کارآمدی و اداره بهینه کشور است. بنابراین، میان انتخابات و حل مشکلات، به‌ویژه در حوزه مسائل روزمره همچون اقتصاد و معیشت، نسبتی مستقیم وجود دارد

1402/11/28
اسلام و قرآن و دین توحید همه مدیون حضرت زینب(س) هستند

در نوشتاری از آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(ره) آمده است: الحق حضرت زینب(س) از اسلام، مجد و مفاخر بنی هاشم، شخصیت جدّ بزرگوارش رسول الله صلّی‌الله علیه و آله و قرآن مجید پاسداری کرد و اسلام و قرآن و دین توحید همه مدیون او هستند.

1402/11/7
جایگاه راهنمایان تربیتی مدارس علمیه در بازگشت به سنت کهن حوزوی

استقرار جایگاه راهنمایان تربیتی در مدارس علمیه بازگشت به سنت کهن حوزوی و یک حرکت راهبردی است که در درازمدت ثمرات خود را نمایان می‌سازد و سازه‌های پایدارتر و مستحکم‌تری خواهد یافت.

1402/10/12
تفکر آیت‌الله مصباح نسبت به جایگاه مردم در حکومت اسلامی چه بود؟

آثار علامه مصباح در حوزه مشـروعیت سیاسـی و جایگـاه مـردم در حکومـت، از مباحث کتاب «حقوق و سیاست در قرآن» گرفته که در دهة ۱۳۶۰ مطرح گردیده اسـت تا کتاب «حکیمانه ترین حکومت» که در سال ۱۳۹۴ انتشار یافت و آخـرین اثـر علمـی چاپ شده ایشان در این زمینه و در زمان حیـاتشـان اسـت، گویـای انسـجام و منطـق مشخص در ارائه مباحث است.

1402/10/4
تحلیل آیت‌الله‌العظمی مظاهری از کودک‌کٌشی اسرائیل

وقتی علم را دست یک آدم بی‌ادب دهند مانند آن است که شمشیر را دست یک مست بدهند و به اجتماع وارد کنند.

1402/9/30
اگر فدک متعلق به حضرت زهرا(س) بود چرا غصب شد؟

شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) چندماه پس از رحلت جانگداز حضرت رسول(ص)، پرسشی را به بلندای تاریخ، روبه‌روی پژوهشگران و علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) قرار داده است. از همین‌رو به‌مناسبت سالگرد شهادت آن‌حضرت(س)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن جواهری عضو هیأت علمی گروه قرآن‌پژوهی پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در گفت‌وگویی به این سؤال پاسخ گفته‌اند که از نظر شما می‌گذرد.

1402/9/20
چرا در درون حامیان فلسطین و خود مردم مقاوم غزه تزلزل ایجاد نمی‌شود؟

ولی یک وقتی در انقلاب ما یکی از سؤال‌ها این بود که این همه خون‌ که از افراد بی‌گناه در زمان طاغوت و بعد از آن در دوران دفاع مقدس ریخته شد، امام چطور تزلزل پیدا نکرد؟ الآن این قضایایی که در غزه واقع می‌شود، چرا در درون حامیان فلسطین و حتی بالاتر در خود مردم مقاوم غزه تزلزل ایجاد نمی‌شود؟

1402/8/29
حوزه علمیه پیشقراول در اعتراض و محکومیت وضعیت موجود در غزه

با شروع عملیات طوفان الاقصی و حمله وحشیانه اسرائیل کودک‌کش به مردم مسلمان و مظلوم غزه، شاهد اعتراضات بسیاری از جای جای ایران اسلامی بودیم که حوزه علمیه نیز از پیشقراولان اعتراض و محکومیت وضعیت موجود در غزه بود.

1402/8/29
غزه و حوزه علمیه قم

برگزاری همایشی بین المللی درباره غزه با پیش‌آهنگی حوزه علمیه قم می تواند آثار و نتایج گرانبهایی به ارمغان آورده و برکات زیادی به همراه داشته باشد.

1402/8/28
اسرائیلی ها بدتر از فرعون هستند/ علم بشریت امروز به صورت استخر در آمد

امیدواریم حوزه پربرکت ایران و نجف و سایر مواضع شیعه و دانشگاههای ایران و غیر ایران که دانشگاههای اسلامی هستند، موفق بشوند پربار بشوند چشمه‌های جوشانی بسازند که دیگر ما گرفتار فرعونها نشویم.

1402/8/24
دکترین استکبارستیزی

ماه آبان یادآور رویدادهایی است که نماد روحیه سلحشوری و استکبار ستیزی مردم ایران است یکی از مهمترین این رویدادها سیزدهم آبان روز مبارزه با استکبار جهانی است

1402/8/11
آخرین ساعات عمر مرحوم آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی چگونه گذشت؟

مرحوم والد ما حتی در ساعات آخر عمر خود که قریب به ۱۰۰ سال عمر داشتند هم مشغول مطالعه بودند و به نوه های خود در آن لحظات، سفارش به مطالعه می کردند.

1402/8/2
چه عواملی باعث استحاله فرهنگی می شود ؟/ تأثیر نگاه حوزه و دانشگاه به یکدیگر در وضعیت فرهنگی جامعه

حوزه های علمیه و روحانیون می بایست با تبیین ارزش های اصیل اسلامی و اسلام ناب جایگاه اسلام و سبک زندگی اسلامی را برای مردم تشریح کنند تا از گرایش مردم به ارزش های غربی و سکولار جلوگیری شود.

1402/7/30
شناخت در فضای تعامل به دست می آید نه تعصب

باید توجه داشت اینکه پس از پیامبر اسلام گروه ها و فرقه های مختلفی در میان مسلمانان شکل گرفت، به معنای تحریف اصل اسلام نیست.

1402/7/15
راهبردهای تجمیع مسلمانان روی مشترکات چیست؟

معاون پژوهشی موسسه دارالاعلام لمدرسة اهل البیت(ع) به بیان کارویژههای اصل تقریب مذاهب اسلامی اسلامی و همچنین راهبردهای اصیل و دقیق رسیدن به مدل تجمیع روی اشتراکات مذهبی پرداخت.

1402/7/15
تصور جامعه‌ بدون تضارب آرا و اندیشه‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود

اگر وحدت اسلامی داشته باشیم وحدت ملی را هم داریم و اگر وحدت ملی داشته باشیم امنیت نیز خواهیم داشت و این یک جاده یک‌طرفه و به نفع وحدت اسلامی است.

1402/7/1