هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

آرشیو
دلیل شهادت مظلومانه امام جواد علیه السلام چه بود؟

صفات رذیله اینطور است که گاهی انسان را می‌خورد و گاهی شعله‌ور است و انسان را می‌سوزاند و گاهی آتش زیر خاکستر است و نمی‌سوزاند، اما زمینه می‌خواهد تا روشن شود.

1401/4/9
نوشتاری از مرحوم آیت الله صافی گلپایگانی(ره) به مناسبت شهادت امام جواد(ع)

مرحوم آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(ره) به مناسبت شهادت امام جواد(ع) در نوشتاری با عنوان «امامت در صباوت و صغر سن» آورده بودند:

1401/4/8
واقعه هفت تیر چگونه به وقوع پیوست

در شبانگاه ۷ تیر ۱۳۶۰ آیت الله سیدمحمد حسینی بهشتی، رییس وقت دیوان عالی کشور و بیش از ۷۰ نفر از مقامات و چهره های برجسته سیاسی از جمله چهار وزیر، چند معاون وزیر، ۲۷ نماینده مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی در جریان انفجار مقر اصلی این حزب به شهادت رسیدند.

1401/4/7
حقیقت و چیستی دحوالارض

حجت الاسلام علی اکبر بخشی در مطلبی به موضوع «حقیقت و چیستی دحوالارض» پرداخته و اینگونه نوشته است:

1401/4/4
فراغت تابستانه و ظرفیت تبلیغ چهره به چهره

تبلیغ چهره به چهره، از سنت های دیرین حوزه علمیه است که حتی از سخنرانی و منبر اثرگذارتر است و این نوع تبلیغ به دلیل ارتباط رو در رو با افراد، موجب افزایش تاثیرگذاری در مخاطبان می‌شود.

1401/3/29
چرا وقتی با جسم مادی مرتکب گناه می شویم، روح ما باید در آخرت عذاب شود؟

انسان در دنیا با جسم مادی مرتکب گناه می شود اما در آخرت روح او گرفتار عذاب و شکنجه می شود؛ آیا این عادلانه است؟

1401/3/28
مؤلفه‌های هویّتی انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایران که در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسید، هم هویّتی مستقل و متفاوت از سایر انقلاب‌ها دارد و هم دارای هویتی متمایز از سایر جنبش‌هایی است که پیش از انقلاب اسلامی، در ایران به وقوع پیوسته است.

1401/3/28
شاخص‌های کلیدی جبهه‌سازی مردمی و مانع کلیدی آن

امروزه شبکه سازی یکی از ضروریات کسب و کارهای مالی دنیا و حتی فرهنگی شده است و کسانی که شبکه سازی حرفه ای تری داشته اند به مراتب موفق تر از دیگر رقبای خود بوده اند و سرمایه های بازار و نخبگان فرهنگی و اجتماعی به سمت آنها روانه شده است.

1401/3/25
از نجف تا قم؛ بایسته‌های گسترش مناسبات شیعی و مسیحی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی میرزایی، عضو هیئت علمی و رئیس اتاق فکر جامعه‌ المصطفی العالمیه پیرامون ضرورت، ابعاد و دستاوردهای این سفر مهم نکاتی را بیان نمودند.

1401/3/25
چرا اعتقاد به معاد مهم است؟

اعتقاد به زندگی اخروی در صورتی می تواند نقش خود را در جهت دادن به رفتارهای فردی و اجتماعی ایفا کند که نوعی رابطه علّیّت، بین فعالیت های این جهانی و سعادت و شقاوت آن جهانی، پذیرفته شود

1401/3/22
شرح حالی از ۷ تربیت یافته مکتب امام رضا علیه السلام

آشنایی با شخصیت علمی و معنوی فارغ التحصیلان مکتب رضوی (ع)، حاوی نکات ارزنده ای برای همه مسلمانان و ارادتمندان به ساحت مقدس امام رضا(ع) است.

1401/3/22
هوایش چو خُلد برین روح افزا

حضرت رضا علیه السلام از جهات و شقوق مختلف، مقامات بسیار بلند و ارجمندی دارند که هر کدام را اگر انسان زیر نظر قرار بدهد هر چه بخواهیم مطلب بگوییم و در اطراف آن توضیح بدهیم از عهده بر نمی آییم.

1401/3/22
مرجعیّت علمی قرآن در قانون گذاری از دیدگاه آیت الله محمد تقی مدرّسی

بیشتر مردم در راه جدایی دین از سیاست می‌کوشند و این امر به  تأثیر تبلیغات دروغین و نیز به سبب این است که آنان مسئولیّت‌های دین و سیاست را دشوار می‌پندارند و می‌خواهند به آداب و رسوم دینی که آسان است بسنده کنند.

1401/3/19
سفر آیت‌الله اعرافی به واتیکان؛ فرصتی مهم برای آشنایی جهان مسیحیت با اسلام و تشیع

سید رضا صدر الحسینی کارشناس روابط بین الملل گفت: اقدامی که آیت الله اعرافی برای دیدار و گفت و گو با علمای بزرگ واتیکان انجام دادند، بسیار موثر و مهم بود و قطعا آشنایی با تفکرات دین اسلام برای مسیحیت مغتنم خواهد بود.

1401/3/18
فیلمی برای قداست زدایی از شهرهای مذهبی

نکته مهمی که نباید از آن غافل شد تلاش معاندان مکتب تشیع برای قداست‌زدایی از شهرهای مذهبی است که این هدف را بواسطه تغییر در ظواهر شهرها و اهالی آن و در فضای غلط ایجاد شده عقیده افراد را مورد تسخیر قرار دهند

1401/3/16
مقام عصمت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)

لقب معصومه را بر اساس برخی از روایات، امام رضا (ع) به آن حضرت داده است یقینا وجهی و حکمتی دارد و امام معصوم براساس واقعیت به این خواهرش از میان خواهران و برادران زیاد این لقب را داده است ؛ قطعا با اعمالی که انجام داده است ومراتب معنوی وشانیتی که پیش خداوند دارد به کسب این رتبه از ایمان که عصمت است نایل شده است ؛

1401/3/11
چرا حضرت معصومه سلام الله علیها قم را برای سکونت انتخاب کردند؟

مطالعه سیره ائمه گواهی می‌دهد که طهارت و پاکی مادر شرط اساسی برای گزینش مادران امامان بوده است و سعادتی که نصیب فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ شده این بود که مادرش، مادر امام رضا ـ علیه السّلام ـ نیز بود. لذا از هر آلودگی در هر اندازه‌اش به دور ماند.

1401/3/11
حمله به فیضیه، اولین قدم سقوط پهلوی

اشتباهی را که رژیم پهلوی در آن روز در قم مرتکب شد، می توان با اشتباهی که در 17 دی 1356ش. مرتکب شد، یعنی نوشتن مقاله توهین آمیز ضد امام خمینی در روزنامه اطلاعات، مقایسه کرد.

1401/3/5
شبکه نمایش خانگی مُروّج کدام سبک زندگی است!؟

دو تن از کارشناسان فرهنگی و رسانه ای بر این نکته مهم تأکید کردند که ایجاد جاذبه های فرمی و محتوایی در محصولات شبکه نمایش خانگی به خصوص سریال ها نباید به قیمت بی توجهی و کم توجهی به شاخصه های فرهنگ ایرانی – اسلامی باشد.

1401/3/1